Okulary to najpopularniejsza metoda korekcji wad wzroku. Są praktyczne, trwałe i mogą się stać modną ozdobą twarzy. Oferta sklepów internetowych jest bardzo szeroka, a nowoczesne technologie pozwalają na korzystanie z wirtualnych przymierzalni. Jak dobrać rozmiar okularów i wybrać dla siebie odpowiedni model? Dowiesz się z naszego poradnika.
Gdy nie wiesz jak dobrać rozmiar okularów, musisz wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszy to wygoda i komfort widzenia. Oprawki muszą zapewniać Ci właściwą widoczność. Najczęstszym powodem noszenia okularów jest krótkowzroczność i dalekowzroczność. Podczas codziennych czynności okulary nie mogą zsuwać się z nosa ani uciskać w jakimkolwiek miejscu.
Drugi aspekt to indywidualne cechy urody takie jak kształt twarzy oraz Twoje upodobania. Dopasuj okulary do kształtu twarzy w taki sposób, by dobrze się w nich czuć. Możliwości jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś okulary to także niezbędny dodatek dla każdego, kto chce zadbać o wzrok podczas pracy przed komputerem.
Dobór rozmiaru okularów wbrew pozorom jest bardzo łatwy. Jeśli już nosisz okulary – spojrzyj na wewnętrzną stronę zauszników. Użytkownicy często nie wiedzą, że tam znajdują się wszystkie potrzebne informacje! Jak odczytać umieszczone tam cyfry? Zacznijmy od początku, czyli co jest czym.
Jeśli zastanawiasz się jak dobrać rozmiar okularów, upewnij się jak optycy nazywają poszczególne części i jak je mierzymy. Wymiary okularów są określane w pięciu kryteriach. Jak mierzyć oprawki okularowe? Oto podpowiedź:
1. Szerokość soczewki
Szerokość soczewki okularowej jest mierzona od prawej do lewej strony szkła. Najczęściej wybierane są okulary o szerokości szkieł od 48 do 53 mm.
2. Wysokość soczewki
Wysokość soczewki mierzona jest od krawędzi górnej do dolnej. Optymalna wysokość powinna zapewniać komfort widzenia w taki sposób, by oprawka nie ograniczała widoczności. Oczy powinny znajdować się mniej więcej pośrodku szkieł okularowych.
3. Szerokość oprawki
Szerokość oprawki sięga od krawędzi prawego do lewego zausznika. Odpowiednie dopasowanie powinno uwzględniać szerokość twarzy (aby okulary nie wystawały zanadto poza kontur twarzy ani nie były zbyt wąskie).
4. Szerokość mostka
Szerokość mostka jest kluczowa dla stabilności okularów na twarzy. Musi zapewniać utrzymanie na nosie przy normalnej aktywności, ale musi też zapewniać wygodę. Okulary nie mogą wywoływać ucisku.
Należy zwrócić uwagę także na lokalizację mostka, czyli na jakiej wysokości w stosunku do szkieł się znajduje. Mostek umieszczony blisko górnej krawędzi sprawi, że cała linia okularów będzie na wysokości brwi. Upewnij się czy takie ułożenie oprawek będzie Ci odpowiadać.
5. Długość zauszników
Długość zauszników także odpowiada za właściwe utrzymanie okularów i komfort noszenia. Zaokrąglony koniec zauszników – jak sama nazwa wskazuje – powinien zachodzić za ucho. Zwykle najkrótsze zauszniki mają około 135 – 140 mm. Najdłuższe osiągają 170 mm.
Rozmiar okularów przeciwsłonecznych jest oznaczany w taki sam sposób, jak rozmiar okularów korekcyjnych. Ze względu na ciemne szkła i nieco inny efekt wizualny – okulary przeciwsłoneczne mogą być dobierane nieco większe (szerokość i wysokość szkieł okularowych). Wszystko zależy od cech indywidualnych i od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Oprócz rozmiaru okularów przeciwsłonecznych, sprawdź też jaki zawierają filtr UV.
Zmierzenie okularów przeciwsłonecznych jest szczególnie ważne dla modeli sportowych. W tym przypadku często mamy do czynienia z nieco zaokrąglonymi kształtami, które zapewniają aerodynamiczność. Okulary do biegania muszą się doskonale utrzymywać na głowie, podobnie jak okulary rowerowe.
Zastanawiasz się jak sprawdzić rozmiar okularów, które nosisz? Ostatecznie może do tego posłużyć linijka lub miarka krawiecka. Ale łatwiej będzie zajrzeć na wewnętrzną stronę zauszników.
Producenci okularów oznaczają rozmiar okularów według następującego schematu:
szerokość soczewki – szerokość mostka – długość zauszników
W praktyce możesz zobaczyć liczby w takim układzie:
52 – 16 - 135
Linijka może być pomocna, jeśli nadruk na naszych okularach uległ zatarciu.