Okulary do biegania - jak wybrać?

image

Okulary do biegania to must have każdego doświadczonego biegacza. Zapewniają pełen komfort oczu podczas wykonywania aktywności. Coraz chętniej sięgają po nie również początkujący. Moment wyboru idealnych okularów do biegania nie jest jednak najłatwiejszy. W grę wchodzi wiele modeli opraw oraz co ważniejsze cały szereg różnych soczewek okularowych i ich uszlachetnień. Jakie okulary do biegania wybrać?

Okulary do biegania – dopasowanie oprawek

Sportowe okulary mają uniwersalny kształt, który pasować będzie zarówno na twarze damskie, jak i męskie. W kwestii wyboru kierować powinniśmy się zatem przede wszystkim rozmiarem opraw. Szerokość ma tu decydującą rolę. Za duże okulary do biegania będą pociągały za sobą konieczność ciągłego poprawiania. Uczucie zsuwania się ich z nosa z pewnością nie jest przyjemne i w żadnym wypadku nie wpływa na poprawę komfortu. Za małe oprawy będą z kolei powodować ucisk. Może to prowadzić nawet do bólu głowy podczas długiego korzystania z nich. Wybierając idealne okulary sportowe pamiętaj, że mają one przede wszystkim być funkcjonalne. Upewnij się, że nie spadają podczas wykonywania ruchów głową, czy nie są zbyt ciasne.

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj zauszników. Najlepiej sprawdzają się te elastyczne, trwałe i dopasowane do kształtu głowy. Taka budowa i wykonanie sprawiają, że są praktycznie niewyczuwalne, przez co komfort noszenia zdecydowanie wyższy. 

Warto zwrócić uwagę również na ogólny kształt – dopasowanie frontu, nosków i zauszników. Specyficznie zakrzywiona budowa okularów sportowych sprawia, że soczewki nie parują. Okulary powinny być dopasowane do twarzy, jednak nie przylegać do niej nadmiernie.

Sprawdź też, jak dobrać okulary do kształtu twarzy.

Okulary do biegania - dopasowanie opraw

Okulary do biegania – stopień przyciemnienia

Z racji tego, że okulary sportowe najczęściej występują w opcji przeciwsłonecznej, warto mieć na uwadze stopień przyciemnienia soczewek. Każdy z nich posiada swoje zastosowanie. W zależności od tego w jakich warunkach trenujemy, dopasować można odpowiedni stopień przyciemnienia. 

Z tego względu stopień przyciemnienia soczewki okularowe dzieli się na:

  • kategoria 1 – przepuszcza 43-100% światła; są to soczewki wybierane do treningów wieczornych lub na sezon jesienno-zimowy,
  • kategoria 2 – przepuszcza 18-43% światła; soczewki takie są idealnym rozwiązaniem na trening w nieco bardziej pochmurny dzień lub w zacienionym otoczeniu,
  • kategoria 3 – przepuszcza 3-18% światła; te soczewki najlepiej sprawdzą się w słoneczny dzień. 
     

Okulary do biegania – kolor soczewek

Stopień przyciemnienia soczewek to jedno, jednak warto również zastanowić się nad ich kolorem. Odpowiednio zastosowana technologia kontrastująca kolory otoczenia sprawi, że będziemy czuć się w okularach sportowych komfortowo, bezpiecznie, a oczy nie będą nadmiernie obciążone.

Nie trudno zauważyć, że okulary sportowe występują zazwyczaj w charakterystycznych kolorach. Poza aspektem estetycznym, przekłada się to również na jakość widzenia. Jakie zastosowanie mają używane w okularach do biegania kolory?

  • brąz i bursztyn – zwiększają kontrast, przez co pole widzenia wydaje się być ostrzejsze. Dodatkowo umożliwiają łatwiejsze dostrzeżenie obiektów z dużej odległości. Świetnie sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych i są najbardziej uniwersalnym typem soczewek,
  • żółć i pomarańcz – zdecydowanie wzmacniają światło i rozjaśniają obraz. Świetnie sprawdzają się przy słabej widoczności. Dodatkowo żółte soczewki podnoszą kontrast i gwarantują lepszą percepcję głębi obrazu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w słoneczne dni,
  • czerwień i róż – skutecznie redukują ilość niebieskiego światła, które odpowiedzialne jest za zmęczenie oczu. Sprawiają, że obiekty wydają się ostrzejsze i poprawiają kontrast widzenia.  Sprawdzą się dobrze zarówno w pochmurny, jak i słoneczny dzień,
  • bezbarwny lub jasny – funkcją takiej soczewki jest najczęściej ochrona oczu przed kurzem, piaskiem, otarciami czy uderzeniami,
  • fotochrom – soczewki fotochromowe zyskują coraz większość popularność również w okularach do biegania. Szkła przyciemniają się pod wpływem działania promieni UV, dopasowując stopień zabarwienia do panujących warunków.

Okulary do biegania - kolor soczewek

Okulary do biegania – niezbędne filtry

Tak jak każde okulary przeciwsłoneczne, te do biegania również powinny zostać wyposażone w filtry UV. Wyróżniamy promieniowanie UVA i UVB. Oba rodzaje docierają do nas i mogą mieć szkodliwy wpływ na wzrok. Uprawiając sporty outdoorowe, takie jak bieganie, powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę. Promieniowanie takie może skutkować zaczerwienieniem oczu, podrażnieniem, uczuciem piasku pod powiekami czy nadwrażliwością na światło. Wieloletnia ekspozycja i brak ochrony może przyczynić się nawet do powstania zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. 

Okulary do biegania z odpowiednimi filtrami zapewnią ochronę dla Twoich oczu. Warto wybierać te, które posiadają 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Okulary, które całkowicie blokują oba rodzaje promieniowania, posiadają oznaczenie filtra UV 400.

Sprawdź też, jakie okulary na rower wybrać.