Czym jest krótkowzroczność?

image

Krótkowzroczność to inaczej miopia. To wada wzroku, która dotyka miliony osób na całym świecie. Krótkowidz ma problem z widzeniem tego, co znajduje się w dalszej odległości od siebie, dlatego potrzebuje odpowiednich okularów lub soczewek. Już teraz przekonaj się, na czym polega krótkowzroczność, jak wygląda leczenie krótkowzroczności i przede wszystkim, jakie są objawy krótkowzroczności.

Krótkowzroczność – co to?

Nie wiesz, co to jest krótkowzroczność? To wada wzroku, która jest związana z nieprawidłową budową oka. Przez to też promienie, gdy trafiają do oka, skupiają się przed siatkówką. Jeśli nie jesteś pewien czy krótkowzroczność to Twój problem, to koniecznie przekonaj się, jak widzą ludzie z wadą wzroku, jaką jest miopia.

czym jest krótkowzroczność

Jak widzi człowiek z wadą wzroku?

Zastanawiasz się, jak widzi krótkowidz? Otóż ma on spory problem z dojrzeniem przedmiotów czy obiektów, znajdujących się nieco dalej od niego. W końcu to szczególnie wyróżnia krótkowzroczność. Obraz wtedy staje się rozmazany i konieczne staje się przysunięcie, np. gazety bliżej oczu, aby przeczytać artykuł. Często konieczne jest też mrużenie oczu, co ma pomóc w wyraźniejszym widzeniu. To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak widzą osoby z wadą wzroku taką jak krótkowzroczność, aby móc porównać, czy Twój problem jest podobny.

Dioptrie – skala krótkowzroczności

Istnieje kilka stopni zaawansowania krótkowzroczności, oto one:

  • mała krótkowzroczność – soczewka powinna być wtedy dopasowana do -3 dioptrii,
  • średnia krótkowzroczność – okulary powinny mieć moc w granicach między -3 a -7 dioptrii,
  • duża krótkowzroczność – kiedy występuje wysoka krótkowzroczność, konieczne są soczewki, które cechują się mocą poniżej -7 dioptrii.

Krótkowzroczność – objawy

Oko krótkowidza ma specyficzną budowę, objawy krótkowzroczności można dość szybko zdiagnozować. Jeden z pierwszych symptomów, który powinien Cię zaniepokoić, polega na nadmiernym mrużeniu oczu. Taki odruch jest dostrzegalny dlatego, że pozwala zmniejszyć rozproszenie obrazu na siatkówce, więc krótkowidz może z większą łatwością dostrzec poszczególne elementy. Istnieją również inne objawy tej choroby – poznaj je i sprawdź, czy masz z tym problem, oto one:

  • ból głowy,
  • uczucie pieczenia i zmęczenia oczu,
  • bliskowidz ma też zaburzenia w widzeniu,
  • częste mrużenie i pocieranie oczu,
  • ograniczona widoczność po ciemku oraz po zmroku,
  • krótkowzroczność minusy objawia się też usilnym przybliżaniem trzymanych przedmiotów, aby znalazły się, jak najbliżej oczu.

krótkowzroczność

Czy wada wzroku może się zmniejszyć?

Na pewno jesteś ciekawy, czy wada wzroku może się cofnąć. Tak naprawdę to bardzo indywidualna sprawa, więc trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ogromne znaczenie ma też historia choroby typu krótkowzroczność. Schemat leczenia zależy też od konkretnych czynników np. faktu, czy wzrok pogorszył się u dziecka, osoby dorosłej lub kobiety w ciąży. Zwróć również uwagę na to, że wada może się spowolnić, jeśli krótkowidz używa soczewek zapisanych przez specjalistę. W końcu wzrok dużo szybciej się męczy, gdy nie nosisz okularów lub szkieł korekcyjnych – dotyczy to sytuacji, gdy został wykonany test na krótkowzroczność i pokazał, że masz jakiś problem.

Pamiętaj o tym, że lekceważenie zaleceń specjalisty może doprowadzić do tego, że Twój wzrok będzie się systematycznie pogarszał – nawet o 1,0 dioptrii w ciągu roku. Dlatego tak istotna jest prawidłowa higiena oczu, regularna kontrola wzroku oraz noszenie dobrze dobranych szkieł.

Krótkowzroczność przyczyny

Przyczyny wad wzroku bywają naprawdę bardzo różne. Przez wiele lat uznawano, że głównym czynnikiem jest genetyka. W końcu bardzo często dzieci dziedziczą takie problemy. Jednak pomału miopia staje się chorobą cywilizacyjną. Zatem widać, że istnieją też inne ważne przyczyny krótkowzroczności, które dotyczą przede wszystkim czynników zewnętrznych. Wśród nich można wymienić m.in. nadmierną pracę wzroku z bliska – chodzi tu o czytanie, pisanie oraz o pracę przy komputerze. Może wtedy dojść do nadmiernego przeciążenia gałki ocznej, co często powoduje powstanie krótkowzroczności. Sprawdź, czy warto kupić okulary do komputera.

Jak leczyć krótkowzroczność?

Podejrzewasz u siebie krótkowzroczność? ICD 10 to jedna z klasyfikacji, którą kieruje się okulista podczas sprawdzania Twojego wzroku. Dzięki temu może dokładnie określić, czego dotyczy dana wada. Dlatego konieczne jest to, żebyś udał się do specjalisty, a wtedy w zależności od Twojego problemu zostanie wykorzystany jeden ze sposobów leczenia. Sprawdź też, jak wygląda badanie refrakcji oka. 

Krótkowzroczność – leczenie

Poznaj najczęściej stosowane sposoby leczenia krótkowzroczności:

  • operacja krótkowzroczności – obecnie popularne jest leczenie laserowe, zazwyczaj na operacje krótkowzroczności kierowane są osoby, których wada przekracza -10 dioptrii,
  • krótkowzroczność ćwiczenia – dobrym pomysłem mogą być też ćwiczenia, które sprawiają, że Twoja wada wzroku się nie pogłębi; ćwiczenia oczu krótkowzroczność polegają na zamknięciu powieki i przesunięciu oczu najpierw w prawo, przytrzymaniu ich, a później rozluźnieniu ich powtórzeniu całego procesu z lewym okiem; warto spytać okulistę o to, jakie inne ćwiczenia warto wykonywać przy krótkowzroczności;
  • korekcja krótkowzroczności – leczenie krótkowzroczności rozpoczyna się od korekcji, czyli dobrania odpowiednich do wady wzroku soczewek lub okularów.

krótkowzroczność czym jest?

Krótkowzroczność okulary plusy czy minusy?

Zastanawiasz się, jakie okulary dla krótkowidza sprawdzą się najlepiej? Do wyboru masz popularne plusy i minusy. Jednak w przypadku tego schorzenia koniecznie postaw na minusy, bo to właśnie one umożliwiają skuteczną korekcję wzroku. Przede wszystkim ze względu na wklęsło-wypukłą budowę szkieł. To właśnie ona sprawia, że zminimalizowana zostaje krótkowzroczność. Plusy czy minusy – w tym przypadku wybór ma znaczenie. Ponieważ odpowiednie soczewki wydłużają ogniskową soczewki oka, co znowu powoduje przedłużenie punktu skupienia promieni. W konsekwencji korekta krótkowzroczności przy pomocy minusów sprawia, że obraz jest tworzony we właściwym miejscu. Do tego pozbywasz się wszelkich objawów związanych z tą wadą wzroku.

Krótkowzroczność – kiedy nosić okulary?

Okulista zapisał Ci okulary minusy? Kiedy nosić je, aby sobie nie zaszkodzić? To trochę sprawa indywidualna i wiele zależy od Twojego komfortu. Przy niewielkiej wadzie w granicach do -1,5 dioptrii nie musisz nosić okularów czy soczewek. Jednak, gdy tylko zauważasz, że wada się pogłębia, to udaj się do okulisty i zrealizuj receptę na okulary lub soczewki, gdyż krótkowzroczność wysoka, która nie jest leczona, może doprowadzić do zwyrodnienia oka. Przez zaniedbanie może powstać nawet krótkowzroczność degeneracyjna.

Teraz już wiesz, czym jest krótkowzroczność. Definicja, objawy, przyczyny i leczenie tej wady wzroku zostały wyjaśnione w tym artykule, dlatego też poradzenie sobie z tą chorobą stanie się znacznie łatwiejsze i bardziej świadome.