Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dziś dwie najczęściej występujące wady wzroku. Dlatego tak ważne staje odróżnianie ich i poznanie charakterystycznych objawów. Tym razem przyjrzymy się bliżej dalekowzroczności. Dzięki temu dowiesz się, na czym polega dalekowzroczność, jak naprawdę widzi dalekowidz i jak można korygować tę wadę wzroku.
Na samym początku warto wyjaśnić, że dalekowzroczność bywa określana także innymi terminami, takimi jak nadwzroczność, hyperopia oraz hypermetropia. Dlatego w dalszej części tego artykułu będziemy używali tych pojęć zamiennie.
Przejdźmy jednak do sedna sprawy.
Otóż nadwzroczność charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem przedmiotów, które znajdują się bardzo blisko. Przy jednoczesnym wyraźnym widzeniu obiektów w dalszej odległości.
Dobrym przykładem są tutaj trudności z wyraźnym widzeniem podczas czytania książki, oglądania telewizora czy przeglądania smartfona.
Właśnie to wyróżnia nadwzroczność. Co to hypermetropia to jednak niewystarczające informacje, konieczne jest poznanie też wszystkich objawów oraz sposobów korekcji tej wady wzroku.
Dalekowzroczność może dopaść tak samo młodą, jak i starszą osobę. Przekonaj się, czy poniższe objawy również Cię dotyczą.
Objawy te mogą również świadczyć o zmęczonych oczach.
Często bardzo trudne jest odróżnienie, czy pacjent ma problem z dalekowzrocznością, czy też z presbiopią, czyli starczowzrocznością. Oba przypadki charakteryzują się tym, że występuje rozmazany obraz w jednym oku lub też w obu. Wskazówką może być jednak wiek osoby z taką wadą wzroku, gdyż presbiopia dotyka osoby powyżej 40. roku życia.
Popularne stało się w takim przypadku określenie nadwzroczność starcza, gdyż osłabienie ostrości widzenia dotyka daną osobę wraz z osłabieniem elastyczności soczewki. Dowiedz się więcej o tym, czym jest starczowzroczność.
W przypadku, gdy występuje nadwzroczność u niemowlaka lub też starszego dziecka bardzo ważna jest szybka diagnoza. Nie jest łatwo w tym wieku rozpoznać taką wadę wzroku, jak dalekowzroczność i krótkowzroczność. Istotne są nie tylko badania, ale też baczne obserwowanie dziecka. Wśród niepokojących objawów dalekowzroczności u dziecka może być zez czy u starszaków niechęć do zabawy przedmiotami, znajdującymi się w małej odległości od malucha, w tym też do rysowania czy malowania. Często pojawia się także syndrom leniwego oka.
Gdy nadwzroczność u dziecka ma charakter fizjologiczny i jest związana z rozwojem dziecka, a także wada nie przekracza +2,5 dioptrii, to nie ma powodów do obawy. Nie potrzeba wtedy nosić okulary, gdyż wada powinna samoistnie zniknąć. Inaczej wygląda sytuacja, gdy towarzyszą jej takie objawy, jak np. zez.
Dalekowzroczność może powstać z przyczyn genetycznych. Gdy jeden z rodziców czy dziadków borykał się z tą wadą wzroku, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie miało z nią problem.
Nadwzroczność może wystąpić także jako konsekwencja innej choroby czy pojawienia się urazu.
Znacznie częściej występuje dalekowzroczność funkcjonalna, tzn. oko traci zdolność do samodzielnego dopasowania ostrości obrazu.
Oko dalekowidza wymaga stosowania korekcji w postaci okularów lub też soczewek kontaktowych. Decyzję o tym, która metoda będzie skuteczniejsza, należy podjąć na podstawie opinii okulisty i własnego trybu życia.
Kiedy zdecydujesz się na okulary plusy, to będą one charakteryzowały się wypukłą soczewką skupiającą. Liczba dioptrii, czyli moc okularów zostanie określana na podstawie badań wykonanych przez specjalistę w gabinecie.
Wiele osób myli plusy i minusy. Dlatego chcemy jeszcze raz podkreślić, że w przypadku dalekowzroczności specjalista zapisuje plusy, z kolei okulary minusy trzeba nosić przy krótkowzroczności.
Dzięki temu, że regularnie badasz wzrok, specjalista widzi przy okazji, jak rozwija się wada. Zatem, gdy dalekowzroczność bardzo wolno się rozwija, to nie zawsze konieczne jest stosowanie okularów. Być może po prostu podczas pracy wystarczy stosowanie okularów blue blocker.
Z kolei, gdy specjalista stwierdzi, że to już dobry moment, aby sięgnąć po okulary plusy, to lepiej nie ryzykować obniżeniem swojego komfortu widzenia w domu i poza nim. Zazwyczaj nie ma wtedy konieczności, aby nosić okulary przez cały czas. Wystarczające jest zakładanie ich podczas pracy przed komputerem czy też w trakcie czytania i oglądania telewizji.
Nadwzroczność może wiązać się z noszeniem soczewek korekcyjnych. Wymagane są wtedy modele sferyczne, czyli jedne z najłatwiej dostępnych na rynku. Jednak nie oznacza to, że powinieneś kupować je w pierwszym lepszym sklepie czy w dyskoncie. Koniecznie sięgnij po wysokiej jakości modele przeznaczone dla Twojej wady prosto ze sklepów optycznych stacjonarnych lub internetowych.
Soczewki dla dalekowidza mogą być noszone w trybie kwartalnym, miesięcznym, dwutygodniowym oraz jednodniowym, a także w ciągu całego dnia lub tylko w dzień. Dopasuj taki model, który zapewni Ci wysoki poziom nawilżenia, komfort przez cały dzień i dodatkowo będzie łatwy w aplikacji.
Teraz już wiesz, co to jest nadwzroczność, jakie są jej objawy i przyczyny. Warto jeszcze wskazać, że dalekowzroczność można leczyć poprzez operacje przy użyciu lasera.