Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

image

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór okularów i wciąż przybywają ich nowe kolekcje. Dlatego wielu z nas ma problem z dobraniem odpowiednich oprawek do kształtu twarzy. Jednak są sposoby na to, by szybko się tego nauczyć! Wystarczy przeczytać ten krótki poradnik.

Jak określić kształt twarzy?

Aby idealnie dobrać okulary korekcyjne damskie na wstępie należy określić swój kształt twarzy. W tym celu stań przed lustrem i dobrze się sobie przyjrzyj (jeśli masz długie włosy to najlepiej je wtedy związać do tyłu). Możesz również zapytać kilku osób z Twojego otoczenia, by spróbowały określić Twój kształt twarzy. Innym sposobem jest popatrzenie po prostu na swoje zdjęcia i na ich podstawie stwierdzić kształt twarzy. Dzięki tym sposobom będziesz już o krok bliżej do wybrania idealnych okularów.

Jakie okulary pasują do danego kształtu twarzy?

Okulary mają teraz przeróżne kształty, od kocich po geometryczne. Które będą idealne pasowały do Ciebie? Po określeniu swojego kształtu twarzy łatwiej będzie Ci dobrać oprawki. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami do każdego typu twarzy. Dzięki temu już zawsze będziesz wiedzieć na które okulary zwracać swoją uwagę.

Twarz okrągła

Osoby posiadające okrągłą twarz z założenia chcą ją wydłużyć i wyszczuplić. Dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem będą okulary prostokątne lub kocie. Dzięki nim wydobędziesz rysy twarzy, a sama twarz będzie wydawać się bardziej podłużna. Wybierz także oprawki, które mają grube i wyraziste ramki.

Twarz owalna

Ten typ twarzy jest jednym z najbardziej pożądanych. Dlaczego? Ponieważ większość kształtów oprawek do niego pasuje! Niezależnie, czy wybierzesz oprawki kocie, czy okrągłe będziesz wyglądać dobrze. Jedyną rzeczą, o której warto pamiętać to, by nie przesadzić z wielkością okularów. Nie wybieraj zbyt dużych, ale także zbyt małych okularów ponieważ możesz zaburzyć proporcje twarzy.

Twarz trójkątna

Ten rodzaj twarzy charakteryzuje się szeroką górą i wąskim dołem. To oznacza, że celem okularów będzie trochę zaburzyć te proporcje i odwrócić uwagę od bardzo wąskiego podbródka. Dlatego dobrym pomysłem będą okulary, które mają wyraźną górę oprawek, ale mniej widoczny dół – okulary patentki i półpatentki. Możesz także spróbować przymierzyć oprawki o okrągłym i owalnym kształcie.  

Twarz kwadratowa

Przy twarzy kwadratowej ważnym elementem jest jej wysmuklenie i stworzenie optycznego efektu złagodzenia jej rysów. W tym celu należy wybierać oprawki o owalnym kształcie, ale także popularne aviatory (pilotki). W tym przypadku nie bój się również zaszaleć ze wzorem lub kolorem.  

Twarz podłużna

W przypadku twarzy podłużnej pożądanym efektem będzie jej poszerzenie lub optyczne skrócenie. Dlatego najlepszym pomysłem będzie wybranie okularów okrągłych lub aviatorów oraz okularów oversize. Tym sposobem zmienisz trochę proporcje twarzy.

jakie okulary do twarzy

Okulary geometryczne i nieregularne – jak je dobierać?

Z tradycyjnymi kształtami oprawek jest dość łatwo, jednak z okularami geometrycznymi jest trochę ciężej. Wszystko zależy tak naprawdę od ich kształtów i rozmiarów. Najlepszym sposobem jest po prostu ich przymierzenie. Jeśli stwierdzisz, że do Ciebie pasują i nie zaburzają Twojej symetrii twarzy to wszystko w porządku.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy – jedna zasada

Przygotowując się do zakupu okularów możesz przymierzać okulary zgodnie z powyższymi zalecaniami. Jednak możesz także zapamiętać jedną złotą zasadę: ostry kształt twarzy – wybierz łagodny kształt oprawek i na odwrót. Najprościej mówiąc jeśli masz mocne rysy twarzy i dobrze widoczny ostry kształt twarzy to nie przytłaczaj się ciężkimi i wyrazistymi okularami. To samo tyczy się osób, które posiadają łagodny kształt twarzy – nie wybieraj oprawek, które są tak samo łagodne w kształcie i wzorze. Złota zasada przeciwieństw gwarantuje Ci sukces zakupowy!

Poznaj też najpopularniejsze marki okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych.