Filtry UV w okularach - jak je sprawdzić?

image

Szkodliwość promieniowania ultrafioletowego jest dość powszechnie znana i rozumiana. Gdy mówimy o ochronie skóry przed promieniami UV, to automatycznie myślimy o kremach z filtrem, kapeluszach plażowych i odzieży, która zabezpieczy nas przed poparzeniem. A czy pamiętamy, że ochrony potrzebuje nasz wzrok? Zobacz czego Polacy nie wiedzą o ochronie przed słońcem.

Okulary z filtrem UV – dlaczego są tak ważne?

Filtr UV w okularach jest potrzebny na tej samej zasadzie co filtr w kremie przeciwsłonecznym, którym smarujemy skórę. Promieniowanie ultrafioletowe, które przedostaje się do oka może mieć destrukcyjny wpływ na jego delikatną budowę.

Jeżeli chcesz dbać o swój wzrok, koniecznie zdecyduj się na dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Dzięki nim możesz korzystać z uroków słonecznych dni, bez ryzyka uszkodzeń wzroku. Ekspozycja skóry na promienie UV powoduje jej przedwczesne starzenie i uszkodzenia. W dłuższej perspektywie występuje ryzyko rozwoju nowotworów.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

W przypadku narządu wzroku jest podobnie. Oczy, które nie miały zabezpieczenia przed UV szybciej się starzeją, a to oznacza pogorszenie ich sprawności i obniżenie ostrości widzenia. Negatywne działanie promieni słonecznych na strukturę wzroku zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób oczu i zwyrodnień. Badania naukowe wskazują na związek braku ochrony przed UV a rozwojem zaćmy i zapalenia spojówek. Konsekwencją zaniedbań w ochronie przeciwsłonecznej może być także zespół suchego oka.

Filtr UV w okularach – ważny przez cały rok

Filtr UV w okularach to temat, który staje się obecny wraz ze zbliżającymi się wakacjami. To naturalne, bo właśnie wówczas spędzamy najwięcej czasu na świeżym powietrzu, a pogoda sprzyja kąpielom słonecznym. Warto jednak pamiętać, że ochrona przed promieniowaniem UV jest potrzebna przez cały rok. Choć w pozostałych miesiącach intensywność słońca jest mniejsza, a niebo częściej zachmurzone – nie oznacza to braku działania UV.

Filtry UV w okularach ważne przez cały rok

W warunkach zimowych niebezpieczeństwo uszkodzenia wzroku z powodu promieni słonecznych jest nawet dużo większe. Wiedzą o tym alpiniści, którym nieobce jest zjawisko ślepoty śnieżnej. Zdecydowanie warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą, ponieważ promienie słoneczne odbijające się od śniegu są jeszcze bardziej intensywne. Brak ochrony może czasowo lub na stałe wywołać ślepotę. Dlatego jeśli korzystasz z uroków zimy, jeździsz na snowboardzie, nartach lub chodzisz zimą po górach – nie zapominaj o okularach z filtrem UV.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV?

Czy wiesz, że ciemne okulary a okulary przeciwsłoneczne z filtrem to nie to samo? Nosząc okulary niewiadomego pochodzenia, kupione na straganie czy w markecie, możesz sobie tylko zaszkodzić! Mając na nosie ciemne okulary – ograniczasz światło, ale promieniowanie UV. Przyciemnione soczewki powodują, że źrenice rozszerzają się. Szkodliwe promienie mają wówczas jeszcze większy dostęp do struktur organu wzrokowego.

Zastanawiasz się gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne? Tylko w dobrych sklepach optycznych. Jedynie w takich miejscach możesz mieć pewność, że kupujesz profesjonalne produkty.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem - gdzie kupić?

Bogata oferta sklepów stacjonarnych i internetowych pozwoli Ci wybrać nie tylko okulary ochronne, ale i stylowe! Zwróć uwagę, że kupując przez internet możesz sporo zaoszczędzić. Niższe ceny za te same markowe modele to doskonała okazja, by zamówić modne dodatki, w których będziesz świetnie wyglądać. Zobacz naszą ofertę okularów przeciwsłonecznych i wybierz coś dla siebie!

Czy okulary mają filtr UV – jak to sprawdzić?

Jeśli kupujesz okulary przeciwsłoneczne u optyka – z pewnością znajdziesz na nich odpowiednie oznaczenie. Symbol CE widoczny na naklejce na szkłach oraz na wewnętrznej stronie zauszników, świadczy o jakości. Taki produkt został wykonany zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Istnieje kilka kategorii filtrów UV w okularach, które w różnych stopniu przepuszczają promienie słoneczne. Najwyższą ochronę zapewnią Ci okulary oznaczone jako UV 400, które całkowicie blokują dostęp niebezpiecznych promieni.

Sprawdź, jakie są najpopularniejsze marki okularów przeciwsłonecznych.