W obecnych czasach co raz więcej czasu spędzamy przy komputerze. W związku z tym w naszym życiu mogą pojawiać się problemy z oczami, których dotąd nie mieliśmy. Wiąże się to bezpośrednio ze światłem niebieskim, które emitują monitory oraz naszymi złymi przyzwyczajeniami przy komputerze. Dlatego już teraz dowiedz się jak ochronić swój wzrok i zadbać o komfort oczu.
Wielu z nas spędza dużo czasu przed laptopem w pracy, czy hobbystycznie grając w gry komputerowe. Jednak wielogodzinna praca przy komputerze może dać się we znaki. Mają na to wpływ dwie rzeczy: światło niebieskie pochodzące z ekranu komputera oraz nie stosowanie się do podstawowych zasad pracy przy komputerze. Gdy połączymy te dwa czynniki otrzymamy sprawiające dyskomfort objawy takie jak:
Jednak można ich uniknąć stosując kilka sprytnych rozwiązań. Będą one przynosiły pozytywne skutki pod warunkiem, że będziesz o nich pamiętać za każdym razem, gdy usiądziesz do komputera. Tym samym zadbasz o swój wzrok!
Sprawdź, jakie są objawy zmęczonych oczu.
Jednym z najlepszych rozwiązań w pracy przy komputerze jest zakładanie okularów. Jednak nie chodzi tu o zwykłe okulary. Mamy na myśli okulary do komputera, które posiadają na szkłach specjalne powłoki. Te powłoki mają za zadanie odbijać nadmiar światła niebieskiego, które dociera do naszych oczu. Dzięki temu oczy nie męczą się tak szybko, a praca staje się bardziej komfortowa. Jeśli nie masz wady wzroku to nie masz się czym martwić, osoby bez wady również mogą nosić te okulary.
Jedną z powłok, którą stosuje się w okularach do komputera jest antyrefleks. Jego zadaniem jest odbijanie wszelkich odblasków – również światła pochodzącego z monitora. Dzięki temu widziane obrazy są wyraźniejsze i bardziej ostre. Poprawia się również kontrast widzianych barw.
Kolejną powłoką jest powłoka BLUE, która jest przeznaczona głównie do pracy z ekranami – laptop, tv, smartfon itd. Dzięki niej do oka dociera o wiele mniej światła niebieskiego. To sprawia, że oczy są mniej zmęczone, a Ty widzisz wszystko wyraźnie. Warto wybrać tą powłokę chociażby dlatego, że została ona stworzona z myślą o osobach spędzających wiele godzin przed komputerem.
Decydując się na okulary do pracy przy komputerze należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim nie należy kupować okularów w przypadkowym sklepie za podejrzanie niską cenę. Najlepiej wybrać sklep specjalizujący się w sprzedaży okularów, np. wokularach.pl i tam dobrać odpowiednie szkła. Pamiętaj, aby wybrać szkła z którąś z powłok – antyrefleks lub BLUE. Tym sposobem zapewnisz sobie najlepszą ochronę.
Sprawdź, czy warto kupić okulary do komputera.
Oprócz okularów do komputera warto stosować się do zasad zdrowej pracy przy komputerze. Dzięki nim zapewnisz sobie wygodę i komfort. Twoje oczy również nie będą wtedy wystawione na ekstremalne przemęczenie i podrażnienie. Należy się stosować do tych zasad za każdym razem, gdy siadasz do komputera. Tylko w ten sposób wyrobisz w sobie dobre nawyki.
Zadbaj o odpowiednią odległość oczu od monitora. Powinna ona wynosić co najmniej 50 centymetrów. W tym celu odsuń monitor lub laptop dalej od siebie lub dostosuj odległość krzesła od biurka.
Nie zapominaj o przerwach w trakcie pracy przy komputerze. Na każdą godzinę spędzoną przed monitorem należy zrobić co najmniej 5 minut przerwy. W tym czasie najlepiej odejść od komputera i popatrzeć na obiekty oddalone od nas, np. spójrz przez okno.
Bardzo pomocne w tej sytuacji okazują się krople nawilżające do oczu. Wystarczy co jakiś czas zakroplić oczy, by dodać im nawilżenia. To ważny element ponieważ, gdy wpatrujemy się w ekran komputera to rzadziej mrugamy. Co za tym idzie oczy szybciej wysychają. Dlatego postaw sobie buteleczkę kropli obok komputera, by mieć je pod ręką.
Większość monitorów i ekranów ma teraz przydatną opcje jaką jest dostosowywanie jasności ekranu oraz tzw. ochrona wzroku. Warto z nich korzystać ponieważ ich zadaniem jest zniwelowanie zmęczenia naszych oczu. Ekran nie będzie już taki jasny lub lekko zmieni barwę na żółtą. Na początku może Ci to sprawiać dziwne wrażenie, jednak jest to kwestia przyzwyczajenia.