Przekrwione oczy - przyczyny, leczenie

image

Przekrwione oczy to jeden z najczęściej spotykanych objawów okulistycznych. Nie jest to schorzenie samo w sobie, a jedynie symptom rozwijającej się choroby, infekcji, skutek podrażnienia powierzchni gałki ocznej lub zmęczenia. Zaczerwienionym oczom najczęściej towarzyszą również inne objawy, takie jak np. łzawienie, pieczenie, świąd czy obrzęk powiek. Co robić w przypadku przekrwienia oczu? O czym mogą one świadczyć? Odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania!

Czym są przekrwione oczy?

Przekrwienie oczu, nazywane również czerwonym okiem lub zespołem czerwonego oka to wynik rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej. 
Przekrwienie oczu nie jest rozpoznaniem medycznym, a jedynie objawem towarzyszącym wielu chorobom z zakresu okulistyki. Jest to najczęściej zgłaszana dolegliwość, która zwiastować może wiele nieprzyjemnych schorzeń i chorób narządu wzroku. Zaczerwienione oczy mogą pojawiać się również w momencie nadmiernego zmęczenia, np. po wielogodzinnej pracy wzrokowej lub korzystaniu z komputera. Zazwyczaj samodzielne przekrwienie oczu nie jest groźne i nie wymaga wdrożenia leczenia. Gdy jednak towarzyszą mu objawy takie jak np. silny ból oka i głowy, podwójne widzenie, zaburzenia widzenia, efekt halo czy światłowstręt, warto skonsultować to z lekarzem okulistą.

Przekrwione oczy

Jakie są przyczyny przekrwionych oczu?

Lista przyczyn przekrwionych oczu jest bardzo długa. Bezpośrednim powodem jest najczęściej powiększenie naczyń krwionośnych pod spojówką. Jest to bardzo delikatna, cienka błona pokrywająca przednią część twardówki oka. Przez tę przezroczystą strukturę w normalnych warunkach również prześwitują naczynia, jednak w przypadku ich powiększenia, jest to znacznie bardziej widoczne. Rzadziej powodem jest przekrwienie w samej twardówce oka lub zbieranie się krwi pod spojówką.

Czerwone oko może być przyczyną wielu zmian oraz dolegliwości w obrębie całego narządu wzroku, wliczając w to również powieki czy oczodół. Najczęściej towarzyszy ono rozwijającym się infekcjom wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym oraz tym na podłożu alergicznym. Dotyczyć mogą one zarówno spojówki, tak jak bardzo powszechnie występujące zapalenie spojówek, jak i np. rogówki, w przebiegu zapalenia rogówki. Oko, jako bardzo wrażliwy narząd reaguje również na niekorzystne warunki w otoczeniu. Dlatego przekrwione oczy mogą być również skutkiem przesuszenia jego powierzchni, będącego konsekwencją, np. niedomykalności szpary powiekowej lub zespołu suchego oka. Czerwone oko to jeden z niecharakterystycznych objawów towarzyszących również poważnych schorzeniom okulistycznym, takim jak ostry atak jaskry czy zapalenie błony naczyniowej.
 
Przekrwiona powierzchnia gałki ocznej nie zawsze skorelowana jest z występowaniem poważnych powikłań. Może pojawić się również na skutek mechanicznego urazu okolicy oczu, obecności ciała obcego, a nawet intensywnego pocierania. Jest to również jeden z pierwszych symptomów nadmiernego przemęczenia oraz zbyt małej ilości snu. Problem z przekrwieniem oczu dotyka również osoby, które narażają się na nadmierna ekspozycję na światło niebieskie emitowane przez monitory urządzeń elektronicznych, np. podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem.

Jakie są przyczyny przekrwionych oczu?

Jak leczyć przekrwione oczy?

Z racji tego, że przekrwione oczy nie są chorobą, a jedynie objawem, należy przeprowadzić dokładne badanie i znaleźć przyczynę występującego stanu. Jeśli jednak nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto wypróbować kilka prostych sposobów, dzięki którym zredukujemy nadmierne zaczerwienienie. Istotne jest by w takiej sytuacji szczególnie zadbać o higienę okolicy oczu, a także o czystość przyborów osobistych czy akcesoriów do makijażu, by nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się bakterii. Zaleca się również, by póki przekrwienie oczu nie ustąpi, zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Ulgę dla oczu w tym okresie przyniosą nawilżające krople do oczu (szczególnie gdy zaczerwienione oczy są wynikiem zespołu suchego oka lub długotrwałej pracy przed komputerem). Niezwykle pomocne okaże się również wprowadzenie nowych, zdrowych nawyków. Dobre rezultaty przyniesie bowiem odpowiednio długi wypoczynek i sen, a także regularne przerwy w pracy, podczas których oczy zdecydowanie odpoczną.

Jak leczyć przekrwione oczy?

Na rynku dostępne są również specjalne krople do czerwonych oczu. Mają one działanie zwężające naczynia krwionośne. Należy jednak mieć na uwadze, że długotrwałe stosowanie kropli do przekrwionych oczu może mieć odwrotne działanie, prowadząc do pojawienia się stałego zaczerwienienia.