Zespół suchego oka to przypadłość, z którą boryka się już co 5 dorosła osoba. Wszystko przez nieprawidłowe nawilżenie oka oraz narażenie na częsty kontakt z ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów. Nieodpowiednia higiena oczu powoduje liczne dolegliwości, a ostatecznie też pogorszenie ostrości widzenia. Dlatego już teraz poznaj objawy suchego oka i sposoby leczenia.
Masz suche oko? Objawy tego schorzenia bywają różne i zależą przede wszystkim od stopnia nasilenia Zespołu Suchego Oka.
Zauważasz u siebie wszystkie lub część objawów, które charakteryzują syndrom suchego oka? W takim razie koniecznie zgłoś się do okulisty, aby wykonał on badanie i określić, czy konieczne jest podjęcie leczenia.
Sprawdź również, jakie są objawy zmęczonych oczu.
Zespół suchego oka może doprowadzić do wysychania rogówki i spojówki. Najczęściej dotyka osoby, pracujące przed komputerem lub spędzające przed monitorami dużą ilość czasu czy też przebywające w klimatyzowanych oraz słabo wentylowanych pomieszczeniach. Inną szczególnie narażoną na suche oko grupą osobą, są kobiety w trakcie menopauzy, osoby z chorobami autoimmunologicznymi czy neurologicznymi. Także stosowanie leków przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych, antykoncepcyjnych oraz obniżających ciśnienie bardzo często prowadzi do tego, że występuje zespół suchego oka w jednym oku lub też w obu. Palacze również często skarżą się na suchość oczu.
Nie ma już granic wiekowych, gdyż suchość oka dotyka coraz częściej również dzieci i nastolatków.
Podczas wizyty u okulisty powinny zostać przeprowadzone badania, które określą, czy borykasz się z syndromem suchego oka. W tym celu stosuje się takie badania, jak test przerwania filmu łzowego, badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki czy test Shirmera.
Dopiero na podstawie badań możliwe staje się podjęcie leczenia. Choć trzeba pamiętać, że również profilaktyka odgrywa dużą rolę, gdy pojawia się suchosc oczu.
Leczenie Zespołu Suchego Oka odbywa się w sposób objawowy. Oznacza to, że najskuteczniejsze są krople na suche oko, których zadaniem staje się uzupełnienie, brakujących łez, tzw. sztucznymi łzami, odpowiedzialnymi na prawidłowe nawilżenie oczu.
Niezbędna staje się też profilaktyka, tj. ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami komputerów, tabletów, telewizorów czy telefonów. Zagrożeniem może być też praca przy tytoniu czy palenie papierosów. Dym może powodować bol oczu czy pieczenie oka, ale też narażenie na zbyt duży wiatr oraz przebywanie zbyt długo w klimatyzowanym pomieszczeniu. Najlepiej też unikać zbyt suchego powietrza, gdyż może to wywołać uczucie piasku w oczach.
Obecnie nie ma możliwości wyleczenia Zespołu Suchego Oka. Jednym rozwiązaniem jest po prostu zmiana stylu życia oraz stosowanie preparatów, których zadaniem jest nawilżenie oczu.
Nie wiesz, jakie krople na Zespół Suchego Oka wybrać? Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, gdy doskwiera Ci suche oko:
Bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie nawilżenie się od środka. Zatem, gdy masz problem z suchymi oczami, to koniecznie zadbaj o picie codziennie 2 litrów wody. Zbilansowana dieta zawierająca kwasy omega-3 również odgrywa ważną rolę.
Doskwiera Ci uczucie piasek w oczach? Domowe sposoby walki z tą dolegliwością to np. częstsze mruganie, noszenie okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni oraz suplementacja witaminy A.
Jak nawilżyć oczy bez kropli? Alternatywą mogą być okłady z rumianku, zakraplanie oczu solą fizjologiczną oraz ciepłe okłady.
Najskuteczniejsze są jednak krople do oczu na suche oko, a skoro jest tak szeroki wybór tych preparatów, to zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na sztuczne łzy.
Warto również sprawdzić, jak dbać o swój wzrok.