Jak dbać o okulary?

image

Chcesz, by Twoje okulary wyglądały jak nowe przez cały czas? W tym artykule dowiesz się jak dbać o okulary oraz w jaki sposób je czyścić. Wszystko po to, aby oprawki służyły Ci długie lata i nie potrzebowały częstej wymiany.  

jak dbać o okulary?

Nawyki, które przedłużą życie oprawek

Dzięki kilku prostym nawykom, możesz m.in. uniknąć przypadkowych rys na okularach. Nie chcesz przecież co chwilę wymieniać oprawek i szkieł na nowe prawda? Poznaj kilka łatwych sposobów, by długo cieszyć się pięknymi oprawkami:

  • Noś okulary w etui – jeśli nie nosisz okularów cały czas na nosie to staraj się je chować do futerału. Nie pozwól na to, by okulary leżały w przypadkowym miejscu, np. w torebce razem z kluczami. Tym sposobem unikniesz, np. rys.
  • Nie zakładaj okularów na głowę – zdarza Ci się przesunąć okulary z nosa na głowę? To częsty powód wyginania się zauszników oraz ich odkształcania.
  • Unikaj słonej wody – słona woda może spowodować, że oprawki zaczną się robić matowe. To samo tyczy się okularów przeciwsłonecznych – słona woda może uszkodzić soczewki.
  • Nie dotykaj – chodzi tu o to żebyś bez powodu nie dotykał okularów, a zwłaszcza szkieł. Im częściej to robisz tym więcej odcisków zostawiasz. Takie odciski czasem naprawdę trudno zetrzeć.
  • Czyszczenie – nie zapominaj o systematycznym czyszczeniu i myciu okularów.

jak dbać o okulary?

Jak czyścić okulary?

Pewnie zastanawiasz się jak dobrze wyczyścić okulary, by nie zostały smugi? Jest na to kilka sposobów. Pomogą Ci w tym rzeczy, które masz we własnym domu oraz specjalne preparaty. Nie ma przecież nic gorszego niż zamazany obraz przez brudne szkła okularowe. Poznaj proste sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Domowe sposoby na czyszczenie okularów

Najpopularniejszym sposobem na wyczyszczenie okularów jest woda i delikatny detergent. Wystarczy dać po kropli płynu do naczyń (nie zawierającego balsamu ani cytryny) na szkła i delikatnie pod bieżącą wodą umyć okulary. Kolejnym sposobem jest sucha ściereczka z mikrofibry, którą na pewno dostałeś wraz z okularami lub etui. Dzięki niej w delikatny sposób możesz wypolerować swoje oprawki na błysk!

Chusteczki nawilżane i płyny

U optyka lub w sklepach internetowych możesz dostać chusteczki nawilżone specjalnym preparatem. Dzięki nim w bezpieczny sposób możesz dokładnie umyć swoje szkła oraz oprawki. Możesz również kupić specjalny płyn do czyszczenia okularów w sprayu. Z jego pomocą usuniesz najtrudniejsze zabrudzenia. Dodatkowo zyskujesz dodatkową powłokę ochronną, np. odpychającą parę albo wodę. W konsekwencji Twoje okulary na przykład nie będą parować podczas noszenia maseczki.

jak dbać o okulary?

Myjka ultradźwiękowa

W internecie możesz kupić za ok. 100 zł myjkę ultradźwiękową. Dzięki niej doczyścisz okulary w trudno dostępnych miejscach. Jeśli nie chcesz kupować myjki to zawsze możesz udać się do stacjonarnego optyka. Większość takich miejsc oferuje tego typu usługę.

Czym nie czyścić okularów?

Częstym błędem jest czyszczenie okularów, np. ręcznikiem papierowym, papierem toaletowym lub rogiem bluzki. W ten sposób narażasz swoje okulary na rysy. Z kolei do mycia okularów unikaj zwykłych chusteczek nawilżanych. Stworzą one trudne do usunięcia smugi. Wystrzegaj się także płynów do mycia okien. Tego typu płyny zazwyczaj zawierają w składzie silne chemikalia, które mogą uszkodzić powłoki na szkłach.

Oprócz prawidłowego czyszczenia okularów nie zapominaj o ich prawidłowym używaniu. Przechowuj okulary w etui i nie pozostawiaj ich w przypadkowych miejscach. Pamiętaj także, by nie zakładać ich na głowę, by zauszniki pozostały proste. Sprawdź również inny nasz artykuł, który podpowie więcej w temacie tego, jak czyścić okulary.