Światłowstręt – o czym świadczy, jak go leczyć?

image

Nadwrażliwość na światło może być ogromnym utrudnieniem w życiu codziennym. Dlatego nie należy ignorować problemu, gdy tylko wystąpią pierwsze typowe objawy. Dowiedz się czym jest dokładnie światłowstręt, jak wygląda jego leczenie oraz w jaki sposób można go uniknąć.

Co to światłowstręt?

Światłowstręt, inaczej nazywany także fotofobią lub nadwrażliwością na światło to bardzo niekomfortowe zaburzenie pracy oczu. Cechuje się silną wrażliwością oczu na jakiekolwiek światło (nawet to delikatne). Przez to, światłowstręt może w życiu codziennym mocno utrudniać funkcjonowanie. Nadwrażliwość na światło przede wszystkim zmusza do przesiadywania w ciemnościach. To powoduje praktycznie całkowite sparaliżowanie codziennych czynności. Dlatego warto wiedzieć skąd bierze się światłowstręt i czy można go uniknąć.

O czym świadczy światłowstręt?

Światłowstręt może świadczyć o wielu innych schorzeniach naszego organizmu oraz wynikać z naszego stylu życia. Jedną z przyczyn fotofobii jest zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera (lub telewizora). Chodzi tu głównie o wielogodzinną pracę z ekranami przed długi okres. W tym czasie oczy są wystawione na ekstremalne warunki tj. wzrok jest bardzo wytężony, rzadziej mrugamy, a światło niebieskie dociera do oczu w nadmiernej ilości. Poza tym światłowstręt jest objawem różnych chorób narządu wzroku takich jak, np. jaskra, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, zapalenie spojówki, czy urazy. Poznaj domowe sposoby na zapalenie spojówek. Oprócz tego fotofobia może występować wspólnie z innymi objawami podczas przeziębienia, migreny i grypy lub może wynikać z niedoboru witaminy B6, czy z albinizmu.

Jeśli nie wiesz jaka może być przyczyna wystąpienia u Ciebie światłowstrętu musisz jak najszybciej udać się do specjalisty.

światłowstręt

Objawy światłowstrętu

Światłowstręt to nie tylko nadwrażliwość na światło, są też inne objawy tego schorzenia. Najczęściej jest to ból głowy i oczu. Jest to związane właśnie z czułością na światło. Wystarczy, że wystawisz swoje oczy na chwilę w świetle i ból głowy gotowy. Kolejnym objawem światłowstrętu jest łzawienie i pieczenie oczu. Te objawy jeszcze bardziej utrudniają funkcjonowanie ponieważ w takiej sytuacji widoczność jest całkiem ograniczona. Typowym objawem fotofobii jest także mrużenie lub zasłanianie oczu. To naturalna reakcja organizmu, by uchronić się przed sprawiającym dyskomfort bodźcem.

Leczenie światłowstrętu

Gdy zauważysz u siebie, któryś z objawów światłowstrętu jak najszybciej udaj się do lekarza – najlepiej okulisty. To pozwoli na szybką reakcję i pozbycie się problemu. Na początku należy przede wszystkim ustalić przyczynę nadwrażliwości na światło. Następnie można podjąć odpowiednie kroki. Leczenie światłowstrętu zazwyczaj przebiega za pomocą okularów z bardzo ciemnymi szkłami i filtrem UV oraz kroplami nawilżającymi. Jeśli jednak przyczyna wystąpienia światłowstrętu okaże się inna niż to zwykle bywa zostaniesz skierowany na kolejne badania. W zależności od tego co wyjdzie podczas badań konkretny specjalista zdecyduje o sposobie leczenia.

światłowstręt leczenie

Światłowstręt – czy można go uniknąć?

Stosując się do pewnych zaleceń i przestrzegając higieny jesteśmy czasem w stanie uniknąć światłowstrętu. Przede wszystkim należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV przebywając na zewnątrz (nie tylko w słoneczne dni). To także ochroni nasze oczy przed wieloma chorobami. Oprócz tego warto zainwestować w okulary do komputera z powłoką BLUE. Dzięki niej dociera do oczu mniej szkodliwego światła niebieskiego – przez to m.in. oczy się mniej męczą. Nie zapominaj także o prawidłowej higienie pracy z komputerem. Odpowiednia odległość monitora od oczu (co najmniej 50-70cm) i przerwy to podstawa. Dowiedz się więcej o ochronie oczu podczas pracy przed komputerem. Po za tym po pracy z komputerem nie chwytaj od razu za smartfon lub nie przesiaduj przed telewizorem. Pozwól swoim oczom odpocząć. W celu zafundowania swoim oczom relaksu możesz co jakiś czas stosować okłady z rumianku lub zainteresować się tematem jogi dla oczu.