Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w każdym wieku. Ma na to wpływ wiele czynników takich jak wiek, uwarunkowania genetyczne, czy czynniki zewnętrzne. Wśród wad wzroku występujących głównie ze względu na wiek wyróżnia się starczowzroczność. Dlatego dowiedz się kiedy się pojawia, czym się objawia i jak ją leczyć.
Starczowzroczność, nazywana także prezbiopią to jedna z czterech wad wzroku. Dotyka ona głównie osoby po 40 roku życia. Dzieję się tak dlatego, że wraz z wiekiem starzeją się nasze komórki i narządy, w tym oczy. W tym czasie spada również zdolność oka do akomodacji co jest główną przyczyną starczowzroczności. Dlatego osoby po czterdziestym roku życia zaczynają gorzej widzieć. Problem sprawia im przeczytanie chociażby etykiet na produktach, czy dojrzenie obiektów z większej odległości.
Pogorszenie wzroku po 40. roku życia to naturalne zjawisko. Dlatego po ukończeniu tego wieku możesz zacząć odczuwać problemy ze wzrokiem – nawet jeśli nigdy wcześniej nie wykryto u Ciebie wady wzroku. Zazwyczaj starczowzroczność ujawnia się powoli i daje małe, często bagatelizowane objawy. Jednak nie należy ignorować żadnych objawów ponieważ im szybciej wykryta presbiopia tym szybciej można podjąć leczenie i zatrzymać wadę. Do najczęstszych objawów starczowzroczności należy:
Akomodacja polega na naturalnej zdolności oka do dostosowywania się do różnych odległości widzianych przedmiotów. Dlatego patrząc w dal jesteśmy w stanie wyostrzyć swój wzrok, tak samo jak patrząc na drobny przedmiot. Soczewka naszego oka jest w stanie za pomocą mięśni oka uwypuklić się lub spłaszczyć (w zależności na co chcemy spojrzeć). Wraz z wiekiem zdolność oka do akomodacji zanika. Z tego powodu zaczynamy widzieć gorzej.
Wada wzroku jaką jest prezbiopia może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, by regularnie chodzić na badania wzroku i nie ignorować żadnych niepokojących objawów. Gdy prezbiopia wystąpi należy zacząć leczenie. Starczowzroczność można leczyć na kilka sposobów. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz predyspozycji.
Jest to już jedna z najstarszych metod leczenia starczowzroczności. Okulary dwuogniskowe mają za zadanie zapewnić dobre widzenie zarówno bliży, jak i dali. W tym celu na soczewce okularowej zastosowano dwie strefy widzenia. Tym sposobem patrząc lekko w górę widzimy dal, a patrząc nieco niżej widzimy dobrze do bliży. Jednak ta metoda ma swoje wady - okulary z soczewkami dwuogniskowymi nie są zbyt estetyczne (wyraźnie widać na szkłach strefę przejścia) i nie zawsze dobrze się sprawdzają. Natomiast ich plusem jest atrakcyjna cena.
Ten typ okularów staje się coraz bardziej popularny i doceniany. Okulary progresywne mają dokładnie takie samo zadanie jak okulary dwuogniskowe. Jednak zastosowana nowoczesna technologia soczewek pozwala widzieć jeszcze lepiej ponieważ jest bardziej dopasowana do naszych oczu. Po za tym strefy bliży i dali nie są w ogóle widoczne na szkłach – płynnie między sobą przechodzą. Jedynym minusem dla niektórych osób może być cena okularów progresywnych ponieważ jest ona wyższa niż przy zwykłych okularach. Sprawdź, co warto wiedzieć o okularach progresywnych.
Jeśli nie chcesz nosić okularów możesz zdecydować się na soczewki kontaktowe. To jedna z najwygodniejszych form korekcji wzroku. Dzięki soczewkom możesz cieszyć się pełną swobodą ruchu oraz dyskrecją – soczewek nie widać na oczach. Po za tym zastosowane technologie w soczewkach pozwalają na świetne widzenie niezależnie od odległości. By dobrać odpowiednie soczewki należy udać się do optometrysty, który profesjonalnie oceni predyspozycje do noszenia soczewek. Następnie można cieszyć się nieskazitelnym widzeniem dzięki soczewkom multifokalnym (taką nazwę noszą soczewki dla osób ze starczowzrocznością). Dowiedz się więcej o soczewkach progresywnych.