Okulary progresywne – co warto wiedzieć?

image

Wielu z nas boryka się z wadą wzroku. W zależności od rodzaju wady mamy do wyboru różne okulary. Soczewki okularowe są co raz bardziej nowoczesne i warto wiedzieć na jakie można się zdecydować. Tak samo jest w przypadku okularów progresywnych, które są bardzo zaawansowane technologicznie. Dowiedz się dlaczego warto zainwestować w okulary progresywne, ile kosztują i komu sprawdzą się najlepiej.

 

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne wyróżniają się na tle innych poprzez swoje szkła. To dzięki nim okulary są nowoczesne i dają nowe możliwości, których nie są w stanie dać zwykłe okulary dwuogniskowe. Dlaczego są takie wyjątkowe? Spełniają one dwie ważne funkcje – dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Dzięki temu nie musisz nosić ze sobą dwóch par okularów! Patrząc delikatnie w górę będziesz świetnie wiedzieć dal, a gdy spojrzysz lekko w dół to poprawisz swoje widzenie do bliży. Przejście pomiędzy tymi dwoma strefami jest bardzo subtelne i nie wpływa zbytnio na wygląd okularów. Okulary progresywne to bardzo wygodna opcja dla każdego kto lubi wielofunkcyjne rozwiązania.

okulary progresywne - co trzeba wiedzieć?

Okulary progresywne - dla kogo?

Okulary progresywne zostały stworzone dla osób, które borykają się ze starczowzrocznością (presbiopią). To wada wzroku, która dotyka zazwyczaj ludzi po 40 roku życia. Wtedy oczy ze względu na starzenie się komórek tracą swoją zdolność do akomodacji. Przez to zostaje zaburzone widzenie do dali i do bliży. W takiej sytuacji zazwyczaj stosowane były dwie pary okularów – jedne „na co dzień” do patrzenia w dal i drugie do bliży, czyli tzw. okulary do czytania. Gdy technologia poszła o krok dalej zaczęto stosować okulary dwuogniskowe. Jednak nie należą one do najbardziej estetycznych ponieważ strefy bliży i dali są bardzo widoczne na szkłach – widoczne odcięcie dwóch stref. Po za tym nie zawsze spełniają one odpowiednio swojej roli. W ten sposób wymyślono okulary progresywne, które na ten moment są największym udogodnieniem dla osób z presbiopią.

Ile kosztują okulary progresywne?

To ile końcowo wyniosą Cię okulary progresywne zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego jaką oprawkę wybierzesz. Możesz zdecydować się na markowe oprawki, których ceny zaczynają się od ok. 200-300 złotych, a możesz wybrać oprawki, które będą tak samo dobre jakościowo, ale tańsze. Kolejną rzeczą, która podnosi cenę są same szkła. To od Ciebie zależy, jakie szkła wybierzesz. Są dostępne modele szkieł progresywnych z całkowicie podstawowym standardem, a są takie, które posiadają dodatkowe powłoki. Tego typu powłoki podnoszą przede wszystkim komfort widzenia i użytkowania okularów. Wówczas cena szkieł może wahać się od czterystu złotych po nawet tysiąc pięćset złotych. Jeśli naprawdę chcesz, by okulary posłużyły Ci długi czas i były dla Ciebie prawdziwym udogodnieniem to nie należy oszczędzać. Zwłaszcza, że nie decydując się na okulary progresywne jesteś zmuszony zakupić dwie pary różnych okularów lub nieestetyczne i przestarzałe okulary dwuogniskowe. Warto sprawdzić też, ile ogólnie kosztują okulary.

okulary progresywne

Źle dobrane okulary progresywne – objawy

Wśród osób z wadami wzroku panuje przekonanie, że okulary progresywne nie są dla każdego. Ta opinia bierze się z sytuacji, w której po założeniu tych okularów zaczyna się odczuwać dyskomfort. Jest to oczywiście mit! Owszem nasze oczy, a przede wszystkim mózg muszą mieć czas żeby się przyzwyczaić do nowej formy korekcji wzroku. W tym czasie mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości, jak zawroty głowy, ból oczu, czy różne złudzenia optyczne. Jednak jest to chwilowy efekt i po krótkim czasie mija. W tym czasie nie należy odpuszczać noszenia okularów, a wręcz przeciwnie dać czas oczom na przyzwyczajenie się do szkieł. Jednak, gdy po noszeniu okularów progresywnych przez ok. tydzień-dwa dolegliwości wciąż występują to należy udać się do optyka, by sprawdził, czy okulary zostały wykonane w odpowiedni sposób.

Okulary progresywne – opinie, czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety oraz wady okularów progresywnych końcowa opinia osób, które je noszą jest zazwyczaj pozytywna. Wśród najpopularniejszych wymienianych zalet jest wielofunkcyjność okularów oraz komfort jaki dają. Dzięki jednej parze okularów jesteś w stanie widzieć dobrze z każdej odległości. Nie musisz już mieć przy sobie drugiej pary okularów do czytania, gdy idziesz, np. do sklepu. Po za tym okulary progresywne są dużo bardziej estetyczne, a ich strefy przejścia są subtelne. Ich jedynym minusem dla niektórych osób może być cena. Jednak warto pamiętać, że komfort jaki dają okulary progresywne rekompensuje kwotę jaką musisz wydać. Po za tym jest to inwestycja w nasze oczy i nasz wzrok.

Dowiedz się również więcej o soczewkach progresywnych.