Bardzo dużo ludzi w Polsce boryka się z jakąś wadą wzroku. Najczęściej jest to krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Jednak na trzecim miejscu klasyfikuje się skomplikowany astygmatyzm. A na czym on polega? Jak leczyć astygmatyzm i jakie są jego pierwsze objawy?
By zrozumieć tą skomplikowaną wadę wzroku należy zacząć od krótkiego wytłumaczenia anatomii naszego oka. Otóż rogówka w oku miarowym (zdrowym) ma kształt kuli, natomiast rogówka oka z astygmatyzmem przypomina bardziej jajko lub piłkę do rugby. To powoduje zaburzenie widzianego obrazu w postaci zniekształceń. Promienie światła, które wpadają do oka nie są w stanie skupić się w jednym punkcie. Przez to też widziany obraz często jest rozmyty lub niewyraźny.
Astygmatyzm nieregularny
Astygmatyzm nabyty
Warto zaznaczyć, że jest to jedyna przyczyna wystąpienia astygmatyzmu i często jest dziedziczna. Astygmatyzm może występować w trzech rodzajach: regularny prosty, regularny odwrotny i regularny skośny. Te rodzaje są uzależnione od załamania światła, które wpada do oka.
Znając objawy astygmatyzmu będziesz w stanie lepiej zaobserwować zmiany w swoim widzeniu, a w razie wystąpienia objawów będziesz wiedzieć co robić. Pamiętaj, że im szybciej wykryta wada wzroku, tym szybciej można podjąć odpowiednią korektę wzroku. Do najpopularniejszych objawów astygmatyzmu należy:
Gdy tylko zauważysz u siebie któreś z tych objawów to pomyśl o wizycie u specjalisty. Zazwyczaj szybka reakcja pozwala wyhamować postępowanie wady poprzez odpowiednią korekcję wzroku. Dzięki temu możesz uniknąć większych problemów ze wzrokiem w przyszłości.
Musisz mieć świadomość, że astygmatyzmu nie można całkowicie wyleczyć. Nie jest to choroba, ale wada, której nie da się cofnąć. Jedyne co możesz zrobić to udać się do specjalisty, by dobrał odpowiednią korekcję wzroku. W ten sposób będziesz w stanie spowolnić postępowanie wady i być może unikniesz o wiele większych problemów ze wzrokiem. Do wyboru masz dwie najpopularniejsze opcje korekcji wzroku – okulary lub soczewki kontaktowe.
W celu ich dobrania należy udać się z receptą do optyka lub wejść do sklepu internetowego specjalizującego się w okularach korekcyjnych. Jedyne co musisz zrobić to wybrać oprawki, które pasują do Twojej twarzy, a następnie wybrać soczewki okularowe. Sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy. W tej sprawie pomoże Ci też optyk w salonie lub świetne poradniki w sklepach online. W zależności od tego jakie oprawki i szkła wybierzesz cena okularów może się różnić. Dlatego, gdy chcesz oszczędzić to wybierz optyka internetowego.
Jeśli pragniesz więcej swobody ruchu i nie chcesz, by ktoś wiedział o Twojej wadzie wzroku to najlepszą opcją są soczewki na astygmatyzm. W celu ich dobrania najlepiej udać się do optometrysty. To specjalista, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, zbada wzrok pod kątem soczewek oraz nauczy Cię jak je zakładać i ściągać. Warto też sprawdzić nasz artykuł o tym, jak założyć soczewki. Rodzaj soczewek, które nosi się przy astygmatyzmie nazywane są torycznymi. Dlatego szukając soczewek torycznych należy szukać oznaczenia „toric” na opakowaniu.
Wychodząc od specjalisty po badaniu na pewno otrzymasz receptę. Znajdziesz na niej dokładne parametry swojej wady wzroku. W przypadku astygmatyzmu będzie ich kilka. Przede wszystkim znajdziesz na nich moc sferyczną swojej wady wyrażoną w plusach lub minusach, np. – 2,00. Oprócz tego dodatkowymi parametrami, które są charakterystyczne tylko dla astygmatyzmu jest cylinder oraz oś – mogą być wyrażone dla każdego oka z osobna. Określają one m.in. jak mocno zakrzywiona jest Twoja rogówka. Dopiero, gdy masz pełną receptę możesz podjąć korekcję wzroku.