Jak założyć soczewki?

image

Soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego skoro są wygodne, skuteczne i nie ograniczają Cię niezależnie od tego, czy właśnie uprawiasz sport, czy pracujesz w terenie. Jeśli nigdy wcześniej nie nosiłeś szkieł kontaktowych, to zapewne masz wiele pytań, a jednym z najczęściej pojawiających się jest to, jak założyć soczewki kontaktowe. Zatem już spieszymy z odpowiedzią.

5 etapów, dzięki którym zyskasz pewność, jak założyć soczewki

Umyj i osusz ręce

O tym kroku nigdy nie możesz zapomnieć, gdyż dzięki temu, że zadbasz o prawidłową higienę swoich rąk, zyskasz pewność, że żadne drobnoustroje czy też zanieczyszczenia nie przedostaną się do Twoich oczu. Dokładne umycie rąk eliminuje ryzyko infekcji oczu, a także reakcji alergicznych.  Pamiętaj też o tym, aby dokładnie wysuszyć ręce najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika.

Sprawdzenie soczewek

Jeszcze zanim zaczniesz sam proces zakładania soczewki, musisz dokładnie się jej przyjrzeć. Sprawdź, czy jest ona uszkodzona lub zabrudzona. Czasem zdarza się też, że soczewka wywinie się, przez co zazwyczaj już nie nadaje się do założenia. Nie spiesz się i zachowaj ostrożność, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Włóż soczewkę na palec wskazujący, aby dokładnie ją przeanalizować. Wszystko ok? W takim razie czas na zakładanie soczewki!

jak założyć soczewki kontaktowe?

Przekonaj się, jak założyć soczewki jednodniowe na prawe oko

Najlepiej zacznij zakładanie soczewek od prawego oka. Oto szereg czynności, które musisz zrobić:

Palcem wskazującym lewej ręki delikatnie podciągnij górną powiekę.

Cały czas trzymaj na palcu wskazującym prawej ręki soczewkę, a także w tym samym czasie opuść dolną powiekę przy pomocy palca środkowego.

Nałóż soczewkę na rogówce oka.

Mrugaj!

Następnie, gdy już wiesz się, jak założyć soczewki po raz pierwszy i wykonasz wszystkie powyższe czynności, możesz delikatnie opuścić obie powieki. Zaraz potem zacznij niezbyt szybko mrugać. Dzięki temu soczewka szybciej dostosuje się do oczu i znajdzie odpowiednie miejsce.

Jak szybko założyć soczewki na lewe oko?

Zakładanie soczewek na lewe oko jest już łatwiejsze, bo będziesz wiedzieć, że z prawym okiem poszło płynnie i łatwo. Tak naprawdę dokładnie te same czynności możesz wykonać z drugim okiem. Jeśli chcesz, możesz jedynie zamienić ręce, sprawdź, która opcja jest dla Ciebie najwygodniejsza.

jak założyć soczewki?

Pytania na temat tego, jak założyć soczewki kontaktowe

Często pojawiają się jeszcze inne, bardziej szczegółowe pytania związane właśnie z tym, jak szybko założyć soczewki. Oto odpowiedzi na te najczęstsze:

Jak założyć soczewki na małe oczy?

Zastanawiasz się, jak założyć soczewki na małe oczy? Nie musisz się obawiać, to, że masz małe oczy, nie musi oznaczać, że nie możesz nosić soczewek kontaktowych. Po prostu otwórz szeroko oczy i odsuń trochę wyżej dolną i górną powiekę i to na pewno wystarczy, abyś był w stanie ze spokojem założyć swoje nowe soczewki kontaktowe.

Jak założyć soczewki kolorowe pierwszy raz?

Chcesz wybrać się na imprezę halloweenową lub całkowicie odmienić odcień swoich tęczówek. W takim razie zapewne zastanawiasz się, jak założyć soczewki kolorowe. Na szczęście nie ma żadnej zależności pomiędzy rodzajami soczewek miękkich. Dlatego też możesz spokojnie zapoznać się z naszą powyższą instrukcją, dzięki której dowiesz się, jak założyć soczewki kolorowe pierwszy raz.

Co zrobić, gdy soczewka nie ustawia się w dobrym miejscu po jej założeniu?

Może zdarzyć się też tak, że po założeniu soczewek nie znajdzie się ona w centralnej części oka. Co wtedy musisz zrobić? Po pierwsze nie panikuj! Zacznij od zamknięcia oka, a następnie delikatnego masażu powieki. W ten sposób pomożesz jej w prawidłowym ustawieniu się, co może wyeliminować problem.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz. Daj sobie czas, a już wkrótce zakładanie i ściąganie soczewek będziesz robić w sposób niemal odruchowy. Nie zapomnij spytać optometrystę lub też okulistę o to, w jaki sposób powinieneś prawidłowo zakładać soczewki. Każdy specjalista, który zdecyduje, że możesz w taki sposób korygować swoje oczy, powinien pokazać Ci, jak należy ściągać i zakładać szkła kontaktowe oraz jakie modele szczególnie warto wybrać.

Sprawdź, jakie są objawy źle dobranych soczewek.