Alergia oczu - objawy i leczenie

image

Alergia oczu, znana także jako alergiczne zapalenie spojówek to powszechny problem dotykający wiele osób. Jeśli uporczywie dokucza Ci łzawienie oczu, pieczenie lub swędzenie, mogą to być jedne z objawów alergii oczu. Dowiedz się, jak radzić sobie z alergią oczu i poznaj jej przyczyny oraz objawy. 

Czym jest alergiczne zapalenie spojówek? 

Alergiczne oczy to reakcja Twojego organizmu na alergeny dostające się do oczu. Jeśli dojdzie do kontaktu cienkich błon pokrywających oczy i powieki od wewnątrz (inaczej spojówek) z alergenem, Twoje oczy zaczną wytwarzać substancje obronne. Epizody alergiczne zwykle są łagodne. Zdarza się jednak, że objawy przybierają ostry charakter i wymagają konsultacji ze specjalistą. Stan zapalny spojówek mogą wywoływać też inne niż alergia elementy.


Objawy alergii oczu - jakie są i jak szybko występują?

Pierwsze objawy alergicznego zapalenia spojówek występują zwykle w ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem. Są to: 

- swędzenie i zaczerwienienie oczu
- pieczenie oczu
- łzawienie
- światłowstręt 

Warto dowiedzieć się, czym jest zespół suchego oka - objawy mogą być podobne. 

Powstrzymaj alergię oczu na starcie!

Jeśli zaczniesz czuć objawy alergicznego zapalenia spojówek, spróbuj wykonać kilka trików, które mogą pomóc zatrzymać rozwój uczulenia. Dzięki nim dolegliwości mogą być słabsze. 

  • Szybko oczyść oczy 

          Szybkie oczyszczenie oczu z alergenu to jedna z najlepszych reakcji, jakie możesz wykonać. Możesz użyć do tego letniej wody lub soli fizjologicznej. 

  • Znajdź źródło alergenu i go unikaj

       Jeśli wiesz, co może być elementem wywołującym reakcję alergiczną, postaraj się jak najszybciej od niego zdystansować. Nie licz, “że może tym razem nie będzie tak          źle”. Stały kontakt z alergenem nasila dolegliwości. 

  • Użyj kropli do oczu

        Krople do oczu mogą pomóc w pozbyciu się alergenu ze spojówek. Dodatkowo nawilżą i przyniosą ulgę podrażnionym oczom. Krople do oczu możesz zakupić                      wygodnie i bezpiecznie przez internet. W tym celu sprawdź asortyment sklepu bezokularow.pl. 

Na zdjęciu pojemnik na krople do oczu.

Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek 

1. Sezonowe

Sezonowe zapalenie spojówek pojawia się zazwyczaj w okresie wiosennym. Jest najczęstszym rodzajem alergii oczu, wywołują je pyłki traw i roślin.

2. Przewlekłe

Przewlekła alergia oczu występuje rzadziej, jednak jest dużo bardziej uporczywa. Dolegliwości mogą męczyć chorego przez cały rok. Wywołują ją alergeny “z otoczenia”, których ciężko się pozbyć. Należą do nich roztocza, sierść zwierząt czy zanieczyszczenie powietrza. 

3. Ostre 

Ostre zapalenie spojówek to nagła, zazwyczaj silna reakcja alergiczna oczu. Gdy raptownie wystąpi u Ciebie łzawienie i pieczenie oczu, może to być oznaka kontaktu z alergenem, na który jesteś uczulony.

Co poradzić na alergię oczu? - sposoby leczenia 

- Odczulanie
Immunoterapia, zwana potocznie odczulaniem to sposób leczenia alergicznego zapalenia spojówek. Polega na “nauczeniu” organizmu kontaktu z alergenem. Tym samym organizm przestaje na niego negatywnie reagować.

- Leki przeciwalergiczne
Gdy udasz się do specjalisty, ten może zalecić stosowanie leków przeciwalergicznych, takich jak leki przeciwhistaminowe.

Poznaj domowe sposoby radzenia sobie z alergią oczu!

Domowe sposoby na alergię oczu mogą skutecznie pomóc złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one wizyty u specjalisty. 

1. Zimny kompres
Zaczerwienionym i bolącym oczom ukojenie może przynieść zimna, mokra chusteczka lub torebka po herbacie. Należy położyć je na kilka minut na zamknięte powieki.

2. Dobrze nawilżone powietrze w otoczeniu
Jednym z domowych antidotów na alergię oczu może być dobrze nawilżone powietrze w pomieszczeniu. Powietrze nie neutralizuje objawów, ale wpływa na ograniczanie ich nasilania. 

3. Oczyszczacz powietrza
Dobry pomysł to zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza. Nie tylko będzie on usuwał alergeny z powietrza, ale będzie też dbać o jego dobrą jakość.

4. Ograniczenie pracy przed ekranem
Zbyt długi czas spędzony przed ekranem może wpłynąć na zmniejszenie mrugania oczami. Tym samym alergeny mogą “pozostawać” w oczach. 

Pamiętaj, że łzawiące i piekące oczy mogą być objawem zmęczenia oczu. Dowiedz się, jak dbać o swój wzrok.

Czy alergia oczu może być niebezpieczna? 

Alergia oczu zazwyczaj nie powinna być niebezpieczna. Dolegliwości alergiczne bywają bardzo uporczywe i budzące dyskomfort. Jednak jeśli reakcje alergiczne nie są bardzo silne, nie ma powodów do obaw. Jeśli cierpisz na alergiczne zapalenie spojówek zalecamy kontakt ze specjalistą. To on wskaże odpowiednią formę leczenia.


Na zdjęciu kobieta. Przeciera oczy.





 

1.https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek
2.https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/alergiczne-zapalenie-spojowek-objawy-przyczyny-leczenie-i-profilaktyka,6944,n,192
3.https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/alergiczne-choroby-oczu
4.Alergiczne zapalenie spojówek: przyczyny, objawy, leczenie - PoradnikZdrowie.pl