Jak dbać o swój wzrok?

image

Zastanawiasz się, jak dbać o oczy, aby dłużej cieszyć się najwyższą jakością widzenia czy opóźnić rozwój swojej wady? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szereg porad, abyś mógł dowiedzieć się, jak dbać o wzrok zarówno w domu, jak i w pracy.

Jakie witaminy na oczy?

Jak zapewne wiesz, to co jemy, w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyś wiedział, co jeść na poprawę wzroku. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że duże znaczenie odgrywa witamina A. Zdecydowanie można powiedzieć, że to główna witamina odpowiedzialna za wzrok. Można znaleźć ją np. w marchewkach. Jeśli jej ilość w diecie jest zbyt mała i masz słaby wzrok, to niezbędna staje się dodatkowa suplementacja. Dzięki temu, że będziesz wiedzieć, jakie witaminy na oczy należy stosować, jeszcze lepiej zadbasz o swój narząd wzroku.

jak dbać o swój wzrok?

Jak poprawić wzrok domowymi sposobami?

Istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym oczy człowieka mogą się zregenerować i dzięki temu lepiej pracować. Kiedy chcesz wykorzystać do tego jedynie domowe sposoby, to także masz kilka ciekawych opcji. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie oczu. W tym celu używaj wysokiej jakości kropli do oczu – zarówno na zdrowe oczy, jak i na te, które już borykają się z wadami wzroku. Jeśli dokucza Tobie suchość oczu, to warto dowiedzieć się więcej o zespole suchego oka.

Innym dobrym sposobem będzie robienie okładów z rumianku. Wystarczy, że zaparzysz herbatę z rumianku. Poczekasz, aż ostygnie, a później torebki z herbatą umieścisz sobie na 15 minut na powiekach. Nie zapomnij też o tym, co jeść na poprawę wzroku, gdyż to także metoda, która ma duży wpływ na jakość widzenia.

Zasady zdrowej pracy przy komputerze

Prawidłowa higiena wzroku to kluczowa sprawa, szczególnie podczas pracy przy komputerze. Dlatego też niezbędne jest stosowanie konkretnych zasad, dzięki którym przede wszystkim nie pogorszysz jakości widzenia.

Pierwszą zasadą, jak dbać o oczy podczas pracy, jest regularne robienie przerw. Co około 20 minut wstań i popatrz na przyrodę czy po prostu na coś, co nie jest ekranem komputera. Jednak to nie wszystko, gdyż ważna staje się higiena oczu na stanowisku pracy. Otóż zachowuj odpowiednią odległość od komputera i najlepiej, aby monitor znajdował się na wysokości wzroku.

Nie wiesz, co jest dobre na wzrok w pracy? Jeśli masz zdrowe oczy i chcesz je ochronić przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, emitowanego przez monitor, to jest pewne rozwiązanie. Ciekawą opcją jest stosowanie specjalnych okularów do komputera. Najlepsze wtedy są zerówki ze specjalną powłoką antiblue blocker.

Oczywiście osoby z wadami wzroku powinny spytać okulistę, jakie okulary czy soczewki mają nosić w trakcie pracy przy komputerze, np. gdy borykają się z problemem suchych i zmęczonych oczu. Dowiedz się więcej o ochronie oczu podczas pracy przed komputerem.

jak dbać o swój wzrok?

Nerw wzrokowy – regeneracja

Ciągłe wpatrywanie się w ekrany smartfonów, tabletów i monitorów, a także praca przed komputerem sprawiają, że nerw wzrokowy potrzebuje sporej regeneracji. Jeśli o to nie zadbasz, to niestety już wkrótce Twoja wada wzroku znacząco się pogłębi. Jak wygląda regeneracja siatkówki oka? Czasem dobrym pomysłem będzie zmniejszenie częstotliwości wpatrywania się w ekrany. Jeśli to niemożliwe, to warto, chociaż co kilkadziesiąt minut odwracać wzrok, wpatrywać się przez okno w oddalony i kilka metrów obiekt. Warto zwracać uwagę także na częste mruganie zarówno w trakcie nasilonego narażenia siatkówki oka, jak i samej regeneracji. Prawidłowa higiena oka i jego odpoczynek to klucze do sukcesu.

Jak dbać o wzrok latem?

Skoro wiesz już, jak ważne jest nawilżenie oczu i dbanie o narząd wzroku podczas pracy przy komputerze, to warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Otóż wiele osób zastanawia się, jak dbać o oczy latem. Oczywiście niezawodne są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Dowiedz się więcej o tym, jak sprawdzić filtry UV w okularach. Narażanie oczu na bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym może doprowadzić do szeregu różnych chorób narządu wzroku, np. do zaćmy. Dlatego noś wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej chroń swój wzrok cały rok, także w słoneczne dni na stoku narciarskim w środku zimy.

W przypadku osób z wadą wzroku dobrym pomysłem będą specjalne powłoki z filtrem UV. Warto stosować też różne ćwiczenia, np. mruganie przez 20 sekund czy robienie ósemek. To taka joga dla oczu, dzięki której przekonasz się, co poprawia wzrok. Koniecznie dbaj o wzrok, gdyż to najlepszy sposób, aby opóźnić rozwój swojej wady narządu wzroku.