Jak wybrać soczewki na podstawie okularów

image

Na co dzień nosisz okulary, a chciałbyś spróbować nosić soczewki? Na co zwracać uwagę i jak przeliczyć wadę wzroku? Dowiedz się już teraz jakie są różnice między soczewkami, a okularami i jak samemu dobrać soczewki.

Soczewki, a okulary – co wybrać?

Masz dylemat związany z wyborem formy korekcji wzroku? A może okulary zaczęły Ci zwyczajnie przeszkadzać i chcesz poznać atuty soczewek? Musisz wiedzieć, że sporo ludzi ma problem co wybrać – soczewki czy okulary. Dlatego poznaj wszystkie różnice między nimi, wady oraz zalety.

dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów

Komfort

Przede wszystkim soczewki kontaktowe wygrywają z okularami w kwestii komfortu. Okulary mają to do siebie, że ograniczają ruchy, czy wykluczają wykonywanie niektórych aktywności fizycznych. Istnieje duże ryzyko, że okulary po prostu zsuną się z nosa i upadną. Natomiast soczewki wykluczają ten problem.

Ekonomia

Jeśli zdecydujesz się na soczewki to najbardziej opłacalne są soczewki wielokrotnego użytku. Wystarczy, że zakupisz, np. opakowanie soczewek miesięcznych oraz płyn pielęgnacyjny. Nie jest to duży koszt miesięczny. Natomiast kupując okulary musisz wybrać oprawki oraz soczewki do okularów. Będzie to spory wydatek „na raz”. Gdy Twoja wada się zmieni ponownie będzie konieczna wymiana szkieł.

Wygląd

Soczewki kontaktowe są niewidoczne na oku. Dlatego jest do dyskretny sposób na korygowanie wady wzroku. Z kolei okulary mają różne kształty i kolory. Musisz dobrać okulary idealne do swojej twarzy. Warto pamiętać, że Twój styl może się zmienić i wtedy stare okulary nie będą już pasowały.

moc soczewek a moc okularów?

Moc soczewek a moc okularów

Ze względu na to, że okulary i soczewki to dwie zupełnie różne formy korekcji wzroku to moce również mogą być inne. Dzieje się tak ponieważ okulary nosi się nieco oddalone od oczu, a soczewki bezpośrednio na oczach. To może powodować różnice w mocach. W teorii moce okularowe do ok. 3 dioptrii nie wymagają przeliczania na soczewki. Jednak mimo wszystko warto zorientować się w kwestii przeliczania mocy. Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie wizyta u specjalisty, który zajmuje się tylko określaniem wady wzroku i doborem soczewek kontaktowych. W ten sposób zyskasz pewność, że została określona dokładna moc.

Przeliczanie wady wzroku na soczewki

Podczas wizyty u okulisty badany jest Twój wzrok, a następnie otrzymujesz receptę z Twoimi parametrami. Tego typu parametry określają wadę wzroku skoncentrowaną na okulary korekcyjne. Natomiast wartość Twojej wady wzroku będzie inna w przypadku soczewek kontaktowych. W tej sytuacji należy przeliczyć wadę wzroku. Możesz zrobić to sam w Internecie za pomocą specjalnych tabel i kalkulatorów. Jednak nie jest to najlepszy sposób. Warto w takiej sytuacji udać się na badanie do specjalisty – optometrysty, który określi wadę wzroku pod kątem soczewek. Możesz również zadzwonić do biura obsługi klienta sklepu z soczewkami, gdzie również otrzymasz pomoc w tej sprawie.

Konsekwencje złego przeliczenia mocy soczewek

Gdy, zdecydujesz się samemu przeliczyć moce okularowe na soczewki to musisz wziąć pod uwagę błąd. Ten błąd może nieść za sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim możesz założyć soczewki, które nie mają odpowiednio dostosowanej mocy (będą, np. za słabe) do Twojej wady wzroku. Tym sposobem możesz widzieć gorzej, widziany obraz może wydawać się rozmazany i sprawi Ci to dyskomfort. Po za tym wydasz niepotrzebnie pieniądze na soczewki, których nie możesz nosić. Lepiej przeliczyć moce w odpowiedni i pewny sposób, by nie ucierpiały na tym nasze oczy oraz portfel.

jak samemu dobrać soczewki kontaktowe?

Jak samemu dobrać soczewki kontaktowe

Jeśli posiadasz dobrze przeliczone moce to możesz dobrać sobie inne soczewki niż noszone dotychczas. Na przykład bardziej uwodnione, czy z bardziej nowoczesnego materiału. Jednak nie należy dobierać sobie samemu pierwszych soczewek. Wtedy istnieje duże ryzyko złego dobrania. W celu odpowiedniego wyboru soczewek należy uda się do optometrysty. Podczas wizyty u niego zostanie przeprowadzone badanie oraz aplikacja soczewek. To oznacza, że specjalista nauczy Cię zakładania, ściągania oraz pielęgnacji soczewek. Poleci również najlepsze jego zdaniem dla Twoich oczu. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kosztów, czy dyskomfortu.