Czy mogę kupić soczewki kontaktowe z receptą na okulary?

image

Soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne to dwa różne narzędzia do korekcji wzroku, które można stosować wymiennie, w zależności od preferencji i potrzeb. Czy jednak można kupić soczewki z receptą na okulary? Ta kwestia budzi wiele pytań i wątpliwości wśród osób zmagających się z problemami ze wzrokiem. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie oraz by dowiedzieć się więcej o szkłach kontaktowych i okularach korekcyjnych.

Soczewki a okulary: jakie są różnice?

Pomimo tego, że zarówno okulary jak i soczewki kontaktowe odpowiadają za korekcję wzroku, to są inne pod kilkoma aspektami:

- Główną różnicą między nimi jest sposób ich noszenia - soczewki przylegają bezpośrednio do gałki ocznej, podczas gdy okulary są noszone na nosie i uszach. To wpływa nie tylko na wygodę i komfort użytkowania, na wygląd i styl, ale też z uwagi na odległość od oczu - na moc korekcji

- Soczewki kontaktowe zapewniają większą swobodę podczas aktywności fizycznej, szczególnie w trakcie biegania i skakania. Nie musisz martwić się o ich przesuwanie się czy parowanie, ani o to, czy spadną. Z kolei okulary korekcyjne mogą stanowić modny dodatek do stylizacji, wyrażają indywidualność i podkreślają osobisty styl. Jednakże, mogą stanowić przeszkodę dla wykonywania pełnego zakresu ruchów. Oznacza to, że soczewki kontaktowe to bardziej odpowiednie narzędzie korekcji wzroku dla osób aktywnych fizycznie lub zawodowo uprawiających sporty. Okulary mogą być preferowane przez tych, którzy lubią modne dodatki i łatwość w użytkowaniu.

- Warto również wiedzieć, że soczewki wymagają regularnej, starannej pielęgnacji. Dodatkowo, szkła kontaktowe należy wymieniać nowe w określonych odstępach czasu, aby zachować higienę oraz dobrą jakość widzenia. Tymczasem okulary korekcyjne nie wymagają tak intensywnej konserwacji ani częstej wymiany, co może być bardziej praktyczne dla niektórych osób.

Recepta okularowa: czy kupię z nią soczewki?

Recepty okularowe oraz recepty na soczewki przepisuje lekarz specjalista po wcześniejszym zbadaniu stanu wzroku i konsultacji z pacjentem. Nie należy samemu dobierać okularów i szkieł kontaktowych - surowo odradzamy również ich zakup w drogeriach czy dyskontach spożywczych bez wcześniejszej konsultacji z okulistą. Stosowanie niedopasowanych narzędzi wzroku nie tylko nie będzie odpowiednio korygować wad refrakcji, ale może je nawet pogorszyć. Byłeś u specjalisty i wystawił on receptę na okulary, ale jednak zdecydowałeś się na stosowanie soczewek i zastanawiasz się, czy kupisz szkła kontaktowe o tych samych parametrach? Warto wiedzieć, że pomimo tego, iż recepty te są podobne, to nie powinieneś kupować soczewek kontaktowych z receptą na okulary. 

Dlaczego nie powinno się kupować soczewek na receptę okularową? 

Jak już wspomnieliśmy, niektóre parametry na receptach na okulary i soczewki są podobne. Należy do nich: 

- cylinder,
- sfera,
- rozstaw źrenic. 

Jednakże, co odróżnia je kilka istotnych aspektów: 

- Soczewki przylegają bezpośrednio do gałki ocznej, zaś okulary znajdują się w odległości kilku centymetrów od oka. To właśnie sprawia, że kąt załamania światła jest odmienny w przypadku tych narzędzi do korekcji wzroku - przez co są dobierane w inny sposób.

- Dodatkowo może wystąpić różnica w mocy soczewki. Przy niektórych wadach refrakcji zdarza się, że okulary potrzebują silniejszej mocy niż soczewki kontaktowe z uwagi na większą odległość od oczu - z tego powodu parametry mogą się różnić. Zazwyczaj u osób, którym doskwiera krótkowzroczność, okulary powinny mieć większą moc niż szkła kontaktowe, a w przypadku nadwzroczności - mniejszą. 

Wzór na moc soczewek

Niektóre osoby uważają, że za pomocą specjalnych wzorów można samemu dobrać soczewki na podstawie recepty okularowej. Stanowczo odradzamy takie praktyki - nie zawsze obliczenia są właściwe, a wzory poprawne. Zalecamy, by udać się do specjalisty - on sprawdzi Twój wzrok i wypisze wszystkie potrzebne dane. 

Soczewki. Okulary. Niebieskie tło.

Jak właściwie dobrać soczewki?

Należy pamiętać, że dobrze dobrane soczewki to klucz nie tylko do komfortu i wygody, ale również do przejrzystego i klarownego widzenia. 

- Jeśli posiadasz receptę na okulary, nie dobieraj na jej podstawie szkieł kontaktowych na własną rękę - ale zabierz ją ze sobą do specjalisty. On przy pomocy specjalistycznej tabeli w łatwy sposób przeliczy moc z recepty i wykona badanie mające na celu ustalenie właściwych parametrów soczewek. 

- Poznaj rodzaje soczewek. Szkła kontaktowe dzielą się na jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Tylko od Ciebie zależy, na jaki typ się zdecydujesz. 

- W soczewkach nie można spać - zasypianie w szkłach kontaktowych może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Jeśli pracujesz na nocne zmiany lub czasami ucinasz sobie nieplanowane drzemki, warto wybrać całodobowe szkła kontaktowe - czyli soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu, których nie trzeba ściągać przed snem. 

Jeśli postanowiłeś zastąpić okulary korekcyjne szkłami kontaktowymi, to udaj się do okulisty lub optyka. Wspólnie dobierzecie soczewki, które będą najlepsze dla Ciebie i Twoich oczu. 

Sprawdź też nasz artykuł na temat tego, jak wybrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów.


1.https://www.bezokularow.pl/poradnik/recepta-na-soczewki-kontaktowe-jak-ja-odczytac-ile-jest-wazna
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-soczewki-kontaktowe-mozna-kupic-bez-recepty