Czy soczewki kontaktowe wysuszają oczy?

image

Niektóre osoby stosujące soczewki skarżą się na suchość oczu i dyskomfort. W związku z tym, wśród użytkowników szkieł kontaktowych często pada pytanie: czy soczewki wysuszają oczy? W tym artykule dowiesz się więcej w tym temacie. Podpowiemy, co może być przyczyną takiego stanu gałek ocznych oraz jak temu zapobiegać. Sprawdź!

Soczewki kontaktowe - jak działają?

Szkła kontaktowe służą do korekcji wad refrakcji. Na rynku dostępne są również soczewki kolorowe, które zmieniają kolor oczu lub tworzą różne ciekawe efekty, np. oczy “zombie”, które świetnie przydadzą się jako ciekawy dodatek do kostiumu na bal przebierańców czy halloween. Soczewki nakłada się bezpośrednio na film łzowy gałki ocznej. Sprawia to, że to bardzo praktyczne i wygodne narzędzie korekcji wzroku - szczególnie dla sportowców i osób aktywnych. Należy pamiętać, że szkła kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji - to między innymi dzięki niej właściwie spełniają swoją funkcję, zachowując wygodę, komfort i bezpieczeństwo użytkowania. 

Kiedy soczewki wysuszają oczy?

Właściwie dobrane soczewki kontaktowe nie powinny wysuszać oczu, jeśli właściwie dbasz o nie i o ich pielęgnację. Czasami jednak zdarza się, że soczewki czuć na oku, co wprawia użytkowników w dyskomfort. Kiedy się tak dzieje? 

1. Gdy nosisz soczewki zbyt długo. 

Szkła kontaktowe powinno się nosić na oczach maksymalnie około 12-13 godzin. Niektóre produkty są dedykowane do noszenia nawet 16 godzin. Większość soczewek jest jednak przeznaczona do krótszego użytkowania. Nie jest to jednak sztywna granica - po tym czasie warto po prostu obserwować swoje oczy. Warto jednak wiedzieć, że gdy soczewki noszone są bardzo długo, zaczynają tracić swoje właściwości i po prostu wysychać. Wtedy należy zdjąć je i po wyczyszczeniu odłożyć do pojemniczka z płynem. Jeśli używasz szkieł jednorazowych - wystarczy je po prostu wyrzucić i założyć nową parę. Jeśli jednak jesteś np. na imprezie okolicznościowej i nie masz przy sobie pojemniczka na Twoje soczewki, możesz użyć kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez. Powinny przynieść ukojenie i przywrócić poczucie komfortu. Pamiętaj, że zanim użyjesz kropli sprawdź, czy producent zezwala na nakładanie ich bezpośrednio na założone soczewki. 

2. Jeśli nie dbasz o prawidłową pielęgnację.

Kiedy zdecydujesz się stosować soczewki wielokrotnego użytku powinieneś pamiętać, że należy o nie odpowiednio dbać. Oznacza to, że należy przed snem zdejmować je z oczu i czyścić specjalnym płynem. Następnie, szkła należy odłożyć do dedykowanego im pojemnika wypełnionego preparatem i trzymać je tam tak długo, jak zalecił producent. To bardzo ważne, ponieważ w tym czasie zachodzi wiele istotnych procesów: dezynfekcja, nawadnianie, czyszczenie. 

3. Gdy stosujesz te same soczewki więcej razy, niż to zalecane. 

Należy wiedzieć o tym, że wszystkie soczewki mają określony czas, przez jaki są zdatne do użycia. Oznacza to, że szkła kontaktowe miesięczne można nosić przez kolejne 30 dni od momentu pierwszego użycia. Pamiętaj, że to, że soczewki są miesięczne, znaczy, że nadają się do stosowania przez 30 dni - nie 30 razy! Niezależnie od tego, czy założyłeś je 3 czy 30 razy, po miesiącu należy wymienić je na nowe. Po wskazanym przez producenta okresie szkła kontaktowe tracą swoje niezbędne właściwości - przez co mogą wysuszać oczy, powodować pieczenie i ból. Z tego powodu po tym, gdy termin ich użytkowania minie, należy bezwzględnie wyrzucić je do kosza. 

4. Jeśli zakładasz ponownie jednodniowe szkła kontaktowe. 

Jednodniowe soczewki kontaktowe to po prostu soczewki jednorazowego użytku. Po zdjęciu nie nadają się do ponownego założenia. Jeśli np. jesteś w trakcie długiej, kilkunastogodzinnej podróży i w trakcie z losowych powodów musiałeś zdjąć jednodniowe szkła z oczu - zalecamy sięgnięcie po nową parę. Warto tego pilnować, ponieważ takie soczewki raczej nie będą już posiadać większości swoich właściwości - czyli mogą wysuszać i wprawiać w dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet być przyczyną zapalenia spojówek. 

5. Śpisz w soczewkach do tego nieprzeznaczonych.

Jeśli zasypiasz lub drzemiesz w soczewkach, które nie są całodobowe, może się zdarzyć, że po przebudzeniu będziesz czuć suchość oczu. Wszystko to przez to, że materiał takich szkieł kontaktowych nie przepuszcza wystarczającej ilości tlenu do rogówki. Jeśli zdarza się Tobie zasypiać w soczewkach - wyposaż się koniecznie w takie przeznaczone do noszenia dzień i noc.

Suche oczy. Soczewki. Kobieta.

Soczewki kontaktowe a zespół suchego oka

Niektóre osoby borykają się z zespołem suchego oka. Występuje on, gdy filmu łzowego jest zbyt mało - gdy produkowany jest w zbyt niskich ilościach lub gdy nadmiernie paruje. Wtedy stosowanie soczewek kontaktowych może przysparzać niewygody. Jeśli masz problem z zespołem suchego oka, wybierając szkła kontaktowe zwracaj uwagę na zawartość wody w danych soczewkach. Im wyższa, tym lepiej. Zalecamy również sięgać po kontakty jednodniowe - zazwyczaj zapewniają najlepszą wilgotność. Naturalnym jest, że w przypadku soczewek wielokrotnego użytku ich wilgotność będzie spadać wraz z kolejnymi użyciami. Dla osób z zespołem suchego oka rekomendujemy szkła EyeLove Fresh 1-Day. Ich poziom uwodnienia wynosi aż 78%, co pozwala na wysoki komfort użytkowania. 

Soczewki kontaktowe raczej nie wysuszają oczu, jeśli są dobrze dobrane i użytkowane w poprawny sposób. Jeśli chcesz dobrze dobrać soczewki, wybierz się do specjalisty na badanie wzroku, a następnie poproś go o poradę w kwestii rodzaju najlepszych dla Ciebie szkieł kontaktowych. Nigdy nie dobieraj parametrów na własną rękę. 

 

 

 

 


1. T. Grosvenor, Optometria, Wyd. Medyczne Urban & Partner, 2012
2. A. Grzybowski (red.), Okulistyka, Wyd. Edra Urban & Partner, 2023