Soczewki czy okulary?

image

Dla wielu osób, które borykają się z wadami wzroku, okulary lub soczewki są niezbędnym narzędziem codziennego użytku. Soczewki są bardzo praktyczne, jednak wymagają właściwego użytkowania. Okulary są prostsze w użyciu, jednak powodują zmianę wyglądu zewnętrznego, co nie każdemu może odpowiadać. Zastanawiasz się, które z nich wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co jest lepsze - okulary czy soczewki? 

Soczewki a okulary: różnice

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z korekcją wzroku, czy jesteś już doświadczonym użytkownikiem okularów bądź soczewek, warto znać różnice między jednym a drugim. Pomoże to Tobie wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich oczu. 

Element wyglądu zewnętrznego

Pierwsza i najważniejsza różnica między okularami a soczewkami kontaktowymi to ich widoczność. 

- Okulary korekcyjne są elementem wyglądu. Dobrze dobrane okulary nie tylko korygują wzrok, ale mogą także korzystnie wpływać na wyrazistość twarzy - wyszczuplić ją, dodać uroku. Bywają również stylowym dodatkiem do wielu stylizacji. 

Sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy. 

- W przeciwieństwie do okularów, soczewki są prawie całkowicie niewidoczne. Można je zauważyć dopiero pod odpowiednim kątem lub z bliska, przyglądając się. Stanowi to istotną różnicę dla osób, którym zależy na zachowaniu naturalnego wyglądu.

Sposób użycia

Użytkowanie okularów polega na umieszczeniu ich na nosie. Co jakiś czas należy delikatnie czyścić szkła, unikać dotykania ich palcami. Okulary najlepiej przechowywać w dedykowanym pudełku. 

W przypadku soczewek, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Szkła kontaktowe należy nałożyć na gałkę oczną. Na początku może budzić to dyskomfort lub być bardzo trudne do zrobienia dla osób, które mają opory przed dotknięciem swojego oka. Soczewki (oprócz tych jednorazowych) wymagają także odpowiedniej pielęgnacji. 

Dowiedz się, jak założyć soczewki kontaktowe.

Mężczyzna trzyma w dłoni soczewki i okulary.

Wady i zalety - okulary i soczewki 

Każde z tych narzędzi do korekcji wzroku posiada zarówno wady, jak i zalety. Tylko od Ciebie zależy, na które z nich postanowisz się zdecydować.

Zalety okularów

1. Okulary są bardzo higieniczne. Nie przylegają bezpośrednio do oka, co neutralizuje ryzyko infekcji czy podrażnień. Tym samym są bardzo wygodne w trakcie podróży czy wycieczki - do ich zakładania czy ściągania nie potrzeba mycia rąk.

2. Są jednorazową inwestycją. Nie musisz co określony czas kupować nowych okularów, chyba, że zamarzysz o nowych, modnych oprawkach.

3. Okulary są praktyczne przy używaniu na zewnątrz. Osłaniają oczy przed wiatrem, kurzem czy pyłem. 

Wady okularów

1. Łatwo je uszkodzić. Gdy w trakcie jakiejś aktywności fizycznej lub zwykłego wypadku spadną na ziemię bądź zostaną niefortunnie uderzone, oprawki mogą się połamać a szkła potrzaskać.

2. Źle dobrane oprawki okularowe mogą uciskać skronie lub nos. To może przyczynić się do uczucia dyskomfortu, a nawet do bólu głowy. 

3. Gdy na zewnątrz jest chłodniej, okulary mogą być uciążliwe. Nagła zmiana temperatur sprawia, że szkła zachodzą parą i utrudniają prawidłowe widzenie.

Na zdjęciu soczewki i okulary. Niebieskie tło.

Zalety soczewek kontaktowych 

1. Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się u osób aktywnych. Nie zsuwają się z nosa, nie podskakują, nie spadają w trakcie pochylania. 

2. Są bardzo wygodne - nie powodują odcisków ani dyskomfortu, często nawet po całym dniu noszenia.

3. Nie parują przy zmianie temperatur i nie brudzą się. Dzięki temu nie będą irytować Ciebie odbite odciski palców czy inne zabrudzenia, o które łatwo na okularach. 

Wady soczewek

1. Przy niewłaściwym użytkowaniu, np.: noszeniu ich dłużej niż okres, na jaki są przeznaczone, soczewki mogą spowodować infekcję lub podrażnienia oczu. 

2. Soczewki mogą być nieporęczne w trakcie podróży lub wycieczki. Zakładać i ściągać można je wyłącznie czystymi rękami. 

3. Szkła kontaktowe mogą powodować suchość oczu. Można jednak temu zapobiegać, stosując nawilżające krople do oczu. 

Co jest zdrowsze - okulary czy soczewki?

Nie ma jednoznacznej zasady określającej, które z tych narzędzi do korekcji wzroku - okulary czy soczewki - jest zdrowsze. Jednakże, przeciwnie do okularów, soczewki przylegają bezpośrednio do powierzchni oka. Przy niewłaściwej pielęgnacji i higienie istnieje ryzyko rozwoju infekcji oka, uszkodzeń rogówki lub podrażnień. W związku z tym można uznać, że okulary są zdrowsze i bezpieczniejsze dla Twoich oczu.

Jak podjąć właściwą decyzję?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy wybrać soczewki czy okulary, zapytaj swojego specjalisty, czy nie występują u Ciebie przeciwwskazania do szkieł kontaktowych. Może zdarzyć się, że z różnych przyczyn kontakty będą dla Ciebie odradzane. 

Jeśli jednak nie występują u Ciebie żadne potencjalne zagrożenia w związku z soczewkami, przy wyborze kieruj się:

- Prowadzonym przez Ciebie stylem życia (dla aktywnych polecamy soczewki).

- Wrażliwością Twoich oczu: jeśli Twoje oczy są podatne na podrażnienia czy przesuszanie, postaw na okulary.

- Twoim osobistym gustem: jeśli pragniesz zmiany w wyglądzie, okulary mogą być strzałem w dziesiątkę! Gdy jednak zależy Ci, aby zachować naturalny wygląd, trafnym wyborem będą szkła kontaktowe.

Przy wyborze pomiędzy szkłami kontaktowymi a okularami warto kierować się indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Warto poprosić o poradę specjalistę, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj również, że obie metody korekcji mogą być stosowane naprzemiennie i jak tylko Tobie to odpowiada! Dowiedz się także, jak wybrać soczewki na podstawie okularów?

 

 

https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-soczewki-powinny-byc-slabsze-od-okularow
https://www.wokularach.pl/blog/soczewki-czy-okulary-co-lepiej-wybrac