Jak czyścić i dbać o okulary?

image

Miewasz czasami problemy ze smugami na okularach? Jeśli tak, może być to znak, że nieprawidłowo czyścisz swoje szkła okularowe. W tym artykule dowiesz się, jak czyścić i dbać o okulary. Dzięki zastosowaniu tej wiedzy w praktyce, zapewnisz sobie przejrzystość i klarowność widzenia. Sprawdź i zadbaj o swoje szkła i oprawki! 

Jak dbać o okulary? - 6 sprawdzonych porad!

Aby okulary służyły Tobie długo, powinieneś należycie o nie dbać. Używane zgodnie z przeznaczeniem oraz zadbane okulary mogą bez problemu korygować Twój wzrok latami (zalecamy jednak, aby regularnie odwiedzać specjalistę, który będzie mieć pod kontrolą to, czy szkła korekcyjne właściwie spełniają swoją rolę). Dowiedz się teraz, jak dbać o okulary:

1. Regularnie czyść szkła okularowe. 

2. Nie zapominaj o oprawkach! One również wymagają prawidłowej pielęgnacji i czyszczenia.

3. Odkładaj okulary do dedykowanego im pokrowca. Staraj się przechowywać je tam w szczególności, gdy zabierasz je gdzieś ze sobą. Stanowczo odradzamy wkładanie okularów “luzem” do torebki.

4. Nie zostawiaj okularów w miejscach, w których narażone są na wysoką temperaturę lub mocne światło słoneczne. 

5. Gdy się perfumujesz - ściągnij oprawki. Okulary nie powinny mieć kontaktu ze środkami chemicznymi. 

6. Jeśli okulary zabrudzą się, nie przecieraj ich tym, co masz pod ręką - ręcznik papierowy czy niektóre materiały mogą porysować szkła. 

Okulary korekcyjne, w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych, nie wymagają codziennej, wieczornej pielęgnacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kontaktów, warto sprawdzić, jak wybrać soczewki kontaktowe na bazie okularów. 

Jak czyścić szkła okularowe?

Rysy na szkłach okularowych to coś, czego każdy użytkownik okularów chce unikać. Aby tak było, szkła należy czyścić w prawidłowy sposób. Co to oznacza? 

- Okulary czyść za pomocą specjalnego płynu lub przy użyciu zwykłej wody - ale nigdy na sucho! Odradzamy też używanie nieprzeznaczonych ku temu, silnych detergentów. Nie należy sięgać także po bardzo gorącą wodę, a tym bardziej wrzątek. 

- Do przetarcia okularów użyj dedykowanej im ściereczki. Jeśli jej nie posiadasz, możesz wybrać ściereczkę z mikrofibry lub z innego, miękkiego materiału. Nie zalecamy używania papierowych ręczników czy chusteczek. Mogą pozostawić smugi, a nawet porysować szkła. 

Pamiętaj, że okulary należy czyścić starannie umytymi wcześniej dłońmi. Po umyciu szkła należy osuszyć. W tym celu najlepiej użyć kolejnej, lecz suchej ściereczki. 

Domowe sposoby na czyszczenie okularów

Jeśli zależy Tobie, aby dokładnie wyczyścić szkła okularów w domu, a nie masz w zasobach dedykowanego temu płynu, możesz sięgnąć po domowe zamienniki: 

- delikatne mydło, 
- płyn do naczyń.

Wystarczy, że odpowiednio je spienisz, a one powinny kompleksowo pozbyć się zabrudzeń na okularach. 

Jak czyścić oprawki okularów? 

Oprawki okularów należy czyścić bardzo podobnie jak szkła okularowe - możesz nawet zrobić to tymi samymi materiałami, ale jeśli się na to zdecydujesz, to zacznij czyszczenie od szkieł. Delikatnie przetrzyj oprawki i nosek. Możesz również przepłukać je bieżącą wodą. 

Oprawki warto czyścić równie często, co szkła. Dlaczego? Ponieważ dotykasz ich przez cały dzień. Mogą gromadzić się na nich nie tylko zanieczyszczenia, ale również bakterie i inne mikroelementy.

Jak nie należy czyścić okularów?

Jeśli zależy Tobie na lśniących okularach bez rys na szkłach, stosuj się do poniższych zasad: 

- Nie przecieraj okularów koszulką czy inną, losową tkaniną.

- Nie narażaj szkieł i oprawek na kontakt z wodą morską, ze względu na to, że sól morska może spowodować uszkodzenia. 

- Gdy myjesz okulary, staraj się nie łapać ich za szkła. 

Warto pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty. Jeśli nosisz okulary korekcyjne to pamiętaj, że Twoja wada wzroku może się zmienić i wymagać wymiany szkieł na inne. 

Jak dbać o okulary do pływania?

Osoby, które używają okularów do pływania często zastanawiają się - czy jest jakiś sposób, by nie parowały? Metod jest kilka:

- Pomocna może okazać się pianka do golenia. Piankę należy nałożyć na ściereczkę i wetrzeć w okulary, a następnie wypolerować szkła.

- Kolejny sposób może być kontrowersyjny, ponieważ jest nim po prostu ślina. Niestety, minusem jest to, że efekt utrzymuje się bardzo krótko, więc operację trzeba powtarzać co kilka minut. 

- Na rynku dostępne są specjalne płyny przeciw parowaniu okularów. Zazwyczaj należy je zaaplikować na okulary i pozostawić do wyschnięcia.

Dowiedz się również, czy można pływać w soczewkach kontaktowych.

Zestawy do czyszczenia okularów

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są gotowe zestawy do czyszczenia okularów składające się ze specjalnych płynów i ściereczek. To przydatna informacja zwłaszcza dla osób, które wybierają się w podróż. Taki komplet nie zajmie dużo miejsca w bagażu, a zapewni przejrzystość i komfort widzenia. Bez problemu zamówisz taki zestaw w sklepie internetowym wOkularach.pl. 


1.https://www.aquaspeed.com.pl/Co-zrobic-zeby-okulary-do-plywania-nie-parowaly-blog-pol-1620223456.html
2.https://rankingsoczewek.com/porady/muog/jak-czyscic-i-dbac-o-okulary.html