Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

image

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób angażuje się w różne aktywności fizyczne, w tym w pływanie. Dla osób z wadą wzroku ten sport może jednak generować pewien dyskomfort. Pływanie w tradycyjnych okularach korekcyjnych jest dość trudne i niewygodne. W związku z tym, wiele osób zadaje sobie pytanie: czy można pływać w soczewkach kontaktowych? W tym artykule dowiesz się więcej na temat pływania w szkłach kontaktowych. 

Pływanie w soczewkach: czy jest możliwe? 

Eksperci zdrowia oczu odradzają jednogłośnie pływanie w soczewkach. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, możesz pływać w soczewkach kontaktowych pod pewnymi warunkami. Warto wiedzieć, że wiąże się to z ryzykiem powstania infekcji lub podrażnień. Aby zachować pełnię bezpieczeństwa i by w jak największym stopniu zniwelować potencjalne zagrożenie, należy przestrzegać kilku zasad. 

1. Wybierz soczewki jednodniowe. 

Nie zabieraj na basen soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych. Trafnym wyborem będą te jednodniowe. Zaraz po pływaniu możesz wyrzucić je do kosza i założyć nowe, świeże szkła - tym samym zmniejszając ryzyko potencjalnego zakażenia. Warto sprawdzić, jak poprawnie założyć soczewki.

2. Zdejmij soczewki najszybciej, jak to możliwe.

Gdy zakończysz pływanie, zdejmij soczewki najszybciej, jak się da. Nie przedłużaj tego - niech stanie się to Twoim priorytetem. 

3. Załóż okulary/gogle do pływania.

Choć czasami nie wyglądają atrakcyjnie, okulary do pływania zapewnią Tobie większe bezpieczeństwo. Będą chronić Twoje oczy przed wodą, tym samym nie narażając soczewek na kontakt z wirusami i zanieczyszczeniami. 

4. Zaraz po ściągnięciu soczewek przepłucz oczy. 

Płucząc oczy kroplami nawilżającymi lub płynem do soczewek usuniesz z powierzchni gałek ocznych większość zanieczyszczeń, mikroorganizmów i bakterii. 

Jeśli regularnie chodzisz na basen lub uprawiasz sporty wodne, wygodną alternatywą mogą stać się dla Ciebie okulary pływackie z korekcją. Takie okulary posiadają specjalną soczewkę, która dostosowana do Twojej wady wzroku zapewni dobrą jakość widzenia bez obaw o ryzyko. Jeśli przed skorzystaniem z basenu lubisz wygrzać się w saunie - sprawdź na co uważać.

Higiena przede wszystkim!

Przy pływaniu w soczewkach kontaktowych najważniejsza jest higiena. Istotne jest to, aby przed ściągnięciem szkieł po basenie dokładnie umyć ręce. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się Tobie, że dłonie są czyste, to w rzeczywistości znajdują się na nich ogromne ilości bakterii, mikroorganizmów i wirusów. 

Dwie soczewki. Płyn do soczewek. Niebieskie tło.

Czy soczewki do wody to dobre rozwiązanie? 

Jeśli Twoja wada wzroku jest niewielka i pływasz okazjonalnie, zalecamy zrezygnowanie z zakładania soczewek kontaktowych do wody. Niezależnie czy pływasz w basenie czy w naturalnym zbiorniku wodnym, wszędzie istnieje ryzyko zakażenia. Jeśli jednak nie możesz na ten czas zrezygnować ze stosowania szkieł kontaktowych, warto stosować się do powyższych zaleceń, które pomogą Tobie zadbać o bezpieczeństwo Twoich oczu. Warto również, abyś skonsultował to ze specjalistą. Doradzi, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. 

Zagrożenia w wodzie

Woda zazwyczaj jest czysta, klarowna i przeźroczysta. Tym samym nie stwarza poczucia zagrożenia. Wydaje się, że nic złego nie może w niej czyhać - jednak nic bardziej mylnego. Zarówno w wodzie basenowej, jak i w najczystszych, naturalnych zbiornikach możesz natrafić na takie bakterie i wirusy jak:

- Gronkowiec złocisty, przez którego na oku może utworzyć się jęczmień. Poznaj objawy i sposoby leczenia jęczmienia.

- Acanthamoeba, która może spowodować zapalenie rogówki, a przy tym może być śmiertelnie niebezpieczna. Wywołuje chorobę pasożytniczą zwaną akantamebozą.

- Pałeczki ropy błękitnej, odporne na większość antybiotyków. Zazwyczaj atakują osoby z obniżoną odpornością, narażając je na bakteryjne zapalenie rogówki.

Pamiętaj, że możliwa obecność tych bakterii w wodzie nie oznacza, że każdy kontakt z nią skończy się zakażeniem. Należy jednak dbać o higienę i zachowywać należytą ostrożność, by nie kusić losu.

Kobieta w basenie. Płynie. Okulary do pływania z korekcją.

Jakie soczewki wybrać do wody?

Jak już wiesz, do pływania najlepiej zdecydować się na soczewki jednodniowe. Możesz kupić je w sklepie internetowym www.bezokularow.pl. Jeśli zastanawiasz się, które szkła kontaktowe wybrać, poznaj ranking soczewek jednodniowych 2023. 

1. EyeLove Exclusive 1-Day. 

Te jednodniowe soczewki z filtrem UV świetnie sprawdzą się przy pływaniu na świeżym powietrzu. Są polecane dla alergików i gwarantują wysoki poziom uwodnienia.

2. ACUVUE® OASYS 1-Day. 

Jeśli zależy Ci na komforcie i ostrym widzeniu, te soczewki są skierowane właśnie dla Ciebie. Łatwe do zdejmowania i zakładania, zapewniają wysoki komfort noszenia. 

3. EyeLove Comfort 1-Day.

Soczewki EyeLove Comfort 1-Day dzięki uwodnieniu 55% zapewnią maksymalne nawilżenie Twoim oczom. Sięgają po nie osoby z bardzo wrażliwymi oczami - nadają się nie tylko do pływania - możesz zabrać je w podróż lub wykorzystać przy wykonywaniu innej aktywności fizycznej. 


Pamiętaj, że chociaż odpowiedź na pytanie “czy można pływać w soczewkach kontaktowych?”  brzmi twierdząco, nigdy nie należy tracić czujności. Choć możliwe jest pływanie w soczewkach, zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność i pilnować przestrzegania zasad bezpieczeństwa. 

 

 

1.https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/inne-choroby,pseudomonas-aeruginosa--paleczka-ropy-blekitnej----objawy--leczenie,artykul,1697737.html
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-mozesz-robic-w-soczewkach-a-czego-nie-powinienes-fakty-i-mity