Czym są okulary dwuogniskowe?

image

Szacuje się, że około 75% dorosłej populacji na świecie stosuje korekcję wzroku, z czego aż 64% wybiera okulary korekcyjne. Jest to obecnie najpopularniejsza opcja, co wynika z dostępności coraz to nowszych soczewek okularowych, zapewniających komfortowe użytkowanie. Dodatkowo, społeczeństwo w Polsce starzeje się, a z najnowszego raportu GUS wynika, że średnio co 5. mieszkaniec kraju ma więcej niż 65 lat. Wiąże się to z rosnącą liczbą prezbiopów wymagających korekcji. Sposobem korygowania starczowzroczności są okulary dwuogniskowe lub progresywne. Sprawdź, co warto wiedzieć o okularach progresywnych.

Okulary dwuogniskowe – do czytania i chodzenia

Okulary dwuogniskowe przeznaczone są do korekcji prezbiopii, inaczej nazywanej również starczowzrocznością. Ich specjalna konstrukcja z osobnymi strefami do dali i bliży umożliwia wyraźne widzenie zarówno na dalekie odległości jak i podczas prac z bliska. Pozwalają one zatem na korekcję dwóch wad za pomocą jednych okularów. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż naprzemienne noszenie dwóch par.

Konstrukcja okularów dwuogniskowych opiera się na dwóch strefach – w górnej części umieszczona jest strefa do dali, natomiast w dolnej strefa do bliży, tzw. wtopka. W odróżnieniu do okularów progresywnych, szkła dwuogniskowe nie posiadają kanału progresji, czyli płynnego przejścia między mocami, które zapewni wyraźne widzenie w odległościach pośrednich.

Rodzaje szkieł dwuogniskowych

Pierwsze okulary dwuogniskowe stworzone zostały przez Benjamina Franklina w 1784 roku i to od nazwiska wynalazcy nazywane są soczewkami franklinowskimi. Są to klasyczne szkła dwuogniskowe, w których wtopka umieszczona jest u dołu szkła, na całej jego szerokości. Ten rodzaj najlepiej sprawdzi się u dzieci, ponieważ daje szerokie pole widzenia do bliży.

Najpopularniejszym wyborem wśród soczewek dwuogniskowych są szkła z półokrągłą wtopką. Jej górna krawędź może być prosta lub zaokrąglona. Poza tym istnieje wiele różnych wariacji dostępnych soczewek dwuogniskowych. Różnią się one od siebie, m.in. wielkościami wtopek, ich kształtem czy ustawieniem. Każda soczewka posiada inne przeznaczenie, a od wykonywanej przez nas pracy, stylu życia czy dodatkowych aktywności zależy, jaka będzie się najlepiej sprawdzać.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej produktów wykonanych w technologii FreeForm. Soczewki okularowe wykonane w ten sposób nie posiadają widocznej linii podziału między strefami. Ich kolejną zaletą jest fakt, że są zdecydowanie cieńsze od tradycyjnych soczewek dwuogniskowych oraz wyglądają bardziej estetycznie. Brak widocznego podziału soczewki sprawia, że praktycznie niczym nie różni się ona od standardowej soczewki sferycznej czy progresywnej.

okulary dwuogniskowe

Dla kogo przeznaczone są okulary dwuogniskowe?

Okulary dwuogniskowe najlepiej sprawdzą się u osób starszych, które dotychczas miały problem z noszeniem dwóch osobnych par okularów do dali i bliży. Dzięki nim seniorzy, którzy nie wymagają częstego korzystania z odległości pośrednich będą mogli komfortowo wykonywać codzienne czynności. Spacer do sklepu i odczytywanie cen z półek nie będzie stanowiło już problemu.

Jest to również dobre rozwiązanie dla osób pracujących jako jubilerzy, zegarmistrzowie oraz w innych zawodach, w których konieczna jest praca z drobnymi przedmiotami. Jeśli jednak wykonujesz zawód taki jak kierowca lub pracujesz w biurze i dużo korzystasz z komputera – okulary dwuogniskowe mogą okazać się nie najlepszym wyborem. Jest to spowodowane brakiem wyraźnego widzenia w odległościach pośrednich czyli od około 50 cm do 2 metrów.

Okulary dwuogniskowe – cena

Jeśli korzystasz z dwóch osobnych par okularów korekcyjnych – do dali i do bliży i rozważasz opcję zakupu okularów dwuogniskowych możesz się miło zaskoczyć. Ich cena może być znacznie niższa. Jest tak głównie dlatego, że zamiast dwóch opraw, obie korekcje możemy zamknąć w jednej i sprawić sobie okulary dwa w jednym.
Cena soczewek dwuogniskowych jest równie atrakcyjna w zestawieniu z soczewkami progresywnymi. Jeśli zatem Twój budżet nie jest tak wysoki lub Twój styl życia pozwala na mniej zaawansowaną formę korekcji, zdecyduj się na okulary dwuogniskowe.

okulary dwuogniskowe

Precyzja w okularach dwuogniskowych

Wykonanie okularów dwuogniskowych wymaga wiele precyzji. Optyk pobierze wszystkie konieczne do wykonania pomiary, takie jak rozstaw źrenic, wysokość montażu oraz wiele innych. Ważny jest również dobór odpowiedniej oprawy. Nie może być ona za mała, by zachować pełną wielkość stref optycznych, konieczną do komfortowego użytkowania. Gdy oprawa zostanie już wybrana oraz określone zostaną wszystkie parametry, w rękach optyka pozostaje prawidłowe i dokładne zamontowanie szkieł w oprawie.

Z chwilą założenia swoich nowych okularów dwuogniskowych, rozpoczyna się proces adaptacji. Może on potrwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Niektórzy nie odczuwają w tym czasie żadnych zmian, jednak inni mogą zmagać się z zawrotami lub bólem głowy. Jest to całkowicie normalne, jednak jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi – zgłoś się do specjalisty, który oceni poprawność montażu i odpowie na Twoje wszystkie pytania.