Stożek rogówki – leczenie i wpływ na widzenie

image

Stożek rogówki to schorzenie polegające na zmianie kształtu rogówki z naturalnego kolistego na stożkowaty – stąd wzięła się nazwa tej choroby. Prowadzi to do pogłębiania się astygmatyzmu, co sprawia, że pacjent widzi coraz gorzej. W zależności od metody leczenia można zahamować lub spowolnić rozwój stożka rogówki.

Stożek rogówki – objawy

Zazwyczaj w okresie dojrzewania pojawiają się pierwsze symptomy, które mogą świadczące o tym, że rozwija się stożek rogówki. Objawy w takim przypadku obejmują stopniowe pogorszenie jakości widzenia, a także problemy w doborze odpowiednich soczewek kontaktowych. Poza tym choroba może wpływać na potrzebę częstej wymiany szkieł w okularach korekcyjnych na coraz to mocniejsze modele. U niektórych osób występuje też nieregularny astygmatyzm. Warto zaznaczyć, że stożek rogówki ma wyraźny związek z pocieraniem oczu, ponieważ wpływa to na zniekształcenie się naturalnego kształtu gałki ocznej.

Oprócz tego stożek rogówki objawia się rozdwojonym widzeniem, zniekształconym zarysem obrazu postaci bądź przedmiotu, a do tego pojawia się uczucie podrażnienia oczu.

Zauważ, że stożek rogówki rozwija się w sposób nierównomierny. Dlatego choć swój początek ma często w okresie dojrzewania, to może szybko postępować aż do 30-40. roku życia. Po tym czasie zazwyczaj spowalnia, a nawet się zatrzymuje. Statystycznie to mężczyźni częściej borykają się ze stożkiem rogówki.

stożek rogówki

Stożek rogówki – widzenie

Stożek rogówki ma wpływ na jakość widzenia, choć intensywność ograniczeń zależy od poziomu rozwinięcia się tej choroby. Zazwyczaj wiąże się to z rozdwojonym obrazem oraz zniekształconym zarysem postaci. Choć zwróć uwagę na to, że problemy pojawiają się nie tylko podczas wpatrywania się na ruchome obiekty, ale też te nieruchome. Zastanawiasz się, jak jeszcze na obraz wpływa stożek rogówki? Widzenie efektu halo, czyli poświaty wokół źródła światła jest dość charakterystyczne. Warto też zaznaczyć, że dość szybko pogarsza się wzrok.

Czy stożek rogówki można wyleczyć?

To, czy wyleczysz stożek rogówki, zależy przede wszystkim od tego, jaką wybierzesz metodę leczenia. Jeśli nosisz twarde soczewki kontaktowe, to możesz ograniczyć dolegliwości związane z tym schorzeniem, ale nie zahamujesz go. Choć w niektórych przypadkach dochodzi do zatrzymania postępów choroby, to jednak warto zauważyć, że ona się nie cofa. W takim przypadku, jeśli chcesz odzyskać doskonałą jakość widzenie, to musisz poddać się operacji bądź skorzystać z jednej z nowoczesnych metod leczenia. Wówczas pozbędziesz się wszystkich uporczywych dolegliwości, a przede wszystkim będziesz cieszyć się ostrością ostrym widzeniem. Zwróć tylko uwagę na to, że tak naprawdę dopiero przeszczep rogówki może sprawić, że całkowicie pozbędziesz się stożka rogówki.

stożek rogówki

Stożek rogówki – leczenie

Dzięki odpowiedniemu leczeniu stożka rogówki możliwe jest zatrzymanie jego postępowania oraz ograniczenie objawów tej choroby. Wybór konkretnego sposobu jest uzależniony od stopnia zaawansowania schorzenia. Zazwyczaj na samym początku wybierane są niechirurgiczne metody na stożek rogówki. Leczenie w takim przypadku skupia się na korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu. Najlepsze efekty zapewniają wtedy twarde soczewki kontaktowe, które są indywidualnie przygotowywane dla każdego pacjenta, aby były maksymalnie dopasowane do oka. Z ich pomocą możliwe jest ograniczenie dolegliwości, choć nie hamują postępu choroby.

Dobrze wykonane twarde soczewki mogą posłużyć nawet przez 2 lata – po tym czasie zazwyczaj konieczna jest ich wymiana, co ma związek z progresją stożka rogówki.

Oprócz samego noszenia soczewek kluczowe znaczenie mają odpowiednie zachowania pacjenta – powinien powstrzymać się od pocierania oczu, stosować krople nawilżające oraz leki przeciwalergiczne, jeśli cierpi na alergię.

Stożek rogówki – nowe metody leczenia

Zabieg cross linking

Postępujący stożek rogówki to jedno ze wskazań do wykonania zabiegu cross linking. To mało inwazyjna operacja, której celem jest zwiększenie sztywności rogówki, co pozwala na zahamowanie rozwoju tej choroby.

Podczas zabiegu podawana jest ryboflawina, po czym rogówka jest naświetlana przy pomocy promieniowania UVA. Celem cross linkingu jest stymulacja tkanki rogówkowej do tworzenia nowych połączeń kolagenowych. W konsekwencji rogówka staje się silniejsza, sztywniejsza, a przede wszystkim mniej podatna na odkształcenia. Tym samym progresja stożka rogówki zostaje zahamowana.

Zazwyczaj efekty zabiegu są widoczne po upływie 3-4 tygodni. Z pomocą cross linkingu możesz skutecznie zahamować rozwój stożka rogówki, a do tego uchronisz się przed przeszczepem rogówki w przyszłości. Oprócz tego możesz powtarzać ten zabieg.

Pierścienie śródrogówkowe

Operacja na stożek rogówki może mieć różny charakter. Jednym z popularnych sposobów jest pierścień śródrogówkowy. Zabieg ten polega na wszczepieniu specjalnego ringu. Poza tym wyróżnia się skutecznością i bezpieczeństwem, przy jednoczesnym krótkim okresem rekonwalescencji. Zauważ, że ostateczny efekt jest widoczny po upływie 6 miesięcy.

Pierścienie śródrogówkowe pozwalają na stabilizację lub opóźnienie rozwoju stożka rogówki. W tym przypadku nie ma dolnej granicy, pozwalającej na przeprowadzenie zabiegu. Kluczowe znaczenie ma również to, że z pomocą ringu rogówka zyskuje bardziej prawidłowy kształt. Jednocześnie ten zabieg nie usuwa całkowicie schorzenia, więc nadal musisz korzystać z twardych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.

soczewki fakijne - stozek rogówki

Soczewki fakijne

Coraz więcej specjalistów dostrzega zalety soczewek fakijnych przy stożku rogówki. W końcu zapewniają nie tylko korekcję krótkowzroczności, ale też doskonale radzą sobie z nieregularnym astygmatyzmem. Soczewki fakijne są wszczepiane między tęczówkę a naturalną soczewkę oka. Mogą tam pozostać na stałe, ale możliwa jest też ich wymiana na wypadek rozwoju schorzenia.

Zauważ, że soczewki fakijne mogą być wszczepione u pacjentów ze stałą wadą wzroku. Dlatego kluczowe znaczenie ma to, żeby stożek rogówki nie ulegał progresji.

Ważne jest to, że soczewki fakijne pozwalają na korekcję wad współistniejących ze stożkiem rogówki, ale nie leczą tej konkretnej choroby. Właśnie z tego powodu często ten zabieg jest wykonywany w połączeniu z cross linkingiem.

Dzięki temu możliwe jest odzyskanie wyraźnego obrazu, skorygowanie nieregularności rogówki oraz pozbycie się wielu przykrych dolegliwości.

stożek rogówki

Stożek rogówki – refundacja

Nowoczesne metody leczenia stożka rogówki bywają dość drogie, ponieważ są wykonywane jedynie w wyspecjalizowanych klinikach. W takiej sytuacji przydatne są refundacje. Jednak nie masz zbyt wiele opcji, jeśli chodzi o stożek rogówki – NFZ nie zwraca pieniędzy za takie operacje bądź inne formy leczenia.

Możesz liczyć na refundację, jeśli masz stożek rogówki. Soczewki kontaktowe to jedyny rodzaj terapii, jaki obejmuje pomoc ze strony NFZ. W takim przypadku konieczne jest noszenie twardych soczewek, które są indywidualnie przygotowywane dla danego pacjenta. Wówczas refundacja wynosi maksymalnie 500 zł na jedno szkło – z czego wkład własny to przynajmniej 30% całej kwoty zakupu. Poza tym możesz skorzystać z tej opcji jedynie raz w roku.

Stożek rogówki a praca

Warto zaznaczyć, że szybko postępujący stożek rogówki ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Dlatego w takim przypadku możesz starać się o przyznanie renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Ważne jest jednak to, że w czasie pobierania tych świadczeń powinieneś poddać się operacji, która ma calu zlikwidowanie tych dolegliwości.

Zwróć uwagę na to, że stożek rogówki może utrudniać wykonywanie niektórych zawodów. Przede wszystkim odnosi się to do zawodowego prowadzenia pojazdów – szczególnie gdy obowiązki te trzeba też wykonywać w nocy. Oprócz tego ogranicz aktywność sportową, niezalecana jest również praca fizyczna i przy komputerze. Choć sam ekran nie ma wpływu na rozwój stożka, to jednak długie wpatrywanie się w monitor może prowadzić do podrażnienia oczu, a to znowu spowoduje ich pocieranie – ta czynność jest już niebezpieczna w przypadku stożka rogówki.

stożek rogówki

Stożek rogówki a prawo jazdy

Jeśli masz stożek rogówki, to bez problemu możesz starać się o zdobycie prawa jazdy. Pamiętaj jednak o tym, że masz obowiązek regularnego kontrolowania swojego wzroku, a w razie jego pogorszenia musisz zmienić okulary bądź soczewki na mocniejsze. W końcu kluczowe znaczenie ma to, żebyś podczas jazdy samochodem zachował maksymalną ostrość widzenia.

Zwróć uwagę na to, że osoba borykająca się ze stożkiem rogówki powinna stosować soczewki niwelujące zniekształcenie obrazu.

Dla wielu kierowców ze stożkiem rogówki największą trudność stanowi jazda samochodem w nocy, dlatego warto z niej zrezygnować. W ten sposób zadbasz o swój komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Poza tym prawo jazdy dla osób z wadą wzroku jest przyznawane na czas określony, czyli na 10 lat. Podczas każdorazowego przedłużania ważności tego dokumentu kierowca jest poddawany specjalistycznym badaniom. W ten sposób możliwe jest potwierdzenie jego zdolności do prowadzenia auta.