Jaki wpływ na oczy ma światło ultrafioletowe?

image

Słońce ma na nas wiele dobroczynnego wpływu: stymuluje produkcję witaminy D, poprawia nastrój. Niestety, ale ma również swoje minusy. Nadmierne promieniowanie ultrafioletowe może mieć negatywny wpływ na skórę, ale również na oczy. Więcej o tym, jaki wpływ na oczy ma światło ultrafioletowe dowiesz się z tego artykułu. Sprawdź!

Czym jest promieniowanie ultrafioletowe?

Promieniowanie ultrafioletowe, w skrócie UV to składnik światła słonecznego, które dociera na Ziemię przez cały rok. Choć mogłyby wydawać się, że UV może stwarzać dla nas zagrożenie jedynie w słoneczne, bezchmurne dni, to w rzeczywistości jest inaczej. UV jest w stanie przedostać się przez chmury nawet w 80%! W zależności od długości fali, światło ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje:

  • Promieniowanie UVA (400–315 nm), które występuje przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Dociera do Ziemi w całości. Wnika w naskórek, powodując jego stopniowe ciemnienie - jest zatem odpowiedzialne za proces opalania skóry. Długotrwała ekspozycja na ten rodzaj promieni może przyspieszać procesy starzenia się skóry, a w skrajnych przypadkach przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
  • Promieniowanie UVB (315–280 nm), które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne oraz może powodować reakcje alergiczne. Jego intensywne działanie zwiększa ryzyko zmian skórnych, w tym również nowotworowych.
  • Najgroźniejsze dla człowieka jest promieniowanie UVC (280–200 nm), jednak nie dociera ono w całości do powierzchni ziemi, ponieważ jest skutecznie blokowane przez warstwę ozonową.

Jaki wpływ na oczy ma światło ultrafioletowe?

UV - wpływ na oczy

Dla oczu niebezpieczny jest każdy z rodzajów promieni UV, ponieważ tkanki narządu wzroku te promienie pochłaniają, co w konsekwencji może prowadzić do ich uszkodzeń. Na to, czy oczy i wzrok ulegną uszkodzeniu i jeśli tak, to w jakim stopniu ma wpływ intensywność promieniowania, czas przez jaki oczy są na niego narażone, jak również częstotliwość. Regularne spędzanie wielu godzin na słońcu bez odpowiedniej ochrony może skutkować takimi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi jak:

- uszkodzenia tkanek oka,
- podrażnienia, a w tym pieczenie, swędzenie i zaczerwienienia,
- nadmierne łzawienie,
- zapalenie rogówki,
- zapalenie spojówek,
- nadmierne wysychanie powierzchni oka.

Nadmiar UV sprzyja również rozwojowi chorób oczu, pośród nich wymienia się takie schorzenia jak:

- Zaćma, której charakterystyczne symptomy to pogorszenie ostrości widzenia, zamglony obraz, światłowstręt i tworzenie się szarej powłoki na oku.

- Zespół suchego oka, objawiający się pieczeniem, uczuciem piasku pod powiekami, zaczerwienieniem oraz problemami z ostrością wzroku.

- Tłuszczyk, którego objawy to widoczne żółtawe zgrubienie oraz zaczerwienienie i podrażnienie oka.

- Skrzydlik, dający o sobie znać zaczerwienieniem, uczuciem ciała obcego oraz rozrastającą się błoniastą zmianą na rogówce.

- Czerniak oka, którego oznaki to ciemna plama na tęczówce, pogorszenie widzenia oraz zniekształcenie źrenicy.

- Zwyrodnienie plamki żółtej, przejawiająca się trudnościami w czytaniu, zniekształceniem obrazu oraz problemami z widzeniem centralnym.

W najgorszych przypadkach, rzadko, ale zdarza się, że stała, intensywna ekspozycja na UV może spowodować całkowitą utratę wzroku.

Jaki wpływ na oczy ma światło ultrafioletowe?

Wpływ promieni UV na wzrok dzieci

Szkodliwe promienie UV mogą być szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych dzieci - od narodzin aż do około 8. roku życia, ponieważ w tym czasie wzrok i oczy kształtują się i rozwijają, a tym samym: są szczególnie wrażliwe. Soczewka oka i jej przejrzystość zmieniają się wraz z upływem lat, by w 25 rż. być w stanie blokować aż około 8-% światła ultrafioletowego.

Jak chronić oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV?

Jak widzisz, UV może mieć destrukcyjny wpływ na oczy i ich zdrowie. Aby tego uniknąć, należy dbać o odpowiednią ochronę. 

1. Masz wadę wzroku? Wybierz okulary korekcyjne, których soczewki posiadają filtr UV.

2. Możesz wybrać również soczewki kontaktowe z filtrem. Stanowią one doskonałą alternatywę dla okularów, a dzięki nowoczesnym technologiom bez problemu znajdziesz modele, które nie tylko poprawią wzrok, ale również ochronią oczy przed wpływem światła ultrafioletowego.

3. Pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Możesz wybrać takie z polaryzacją, czyli z powłoką, która przepuszcza do oczu jedynie pionowe promienie światła, blokując tym samym te poziome, które odpowiadają za oślepiające blaski. Możesz wybrać również okulary z antyrefleksem - powłoką, która minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewki. Szeroki wybór różnych marek i modeli okularów znajdziesz u optyka internetowego wOkularach.pl.

UV stwarza szczególne zagrożenie między godzinami 10 a 14, ponieważ wtedy emitowane jest najintensywniej. Jego działanie zwiększa się również przy taflach wody czy w górach, gdzie jego odbijanie się od śniegu może powodować tzw. ślepotę śnieżną. Znaczenie ma również położenie geograficzne: im bliżej równika, tym silniejsza ekspozycja. 

Niezależnie zatem, czy wyjeżdżasz na letnie wakacje, w góry czy też po prostu wybierasz się na spacer - odpowiednia ochrona oczu przed UV to must-have. Nie zapominaj o tym!

 

Bibliografia:

https://www.wokularach.pl/blog/wplyw-promieni-uv-na-oczy
https://www.bezokularow.pl/poradnik/wplyw-promieniowania-uv-na-oczy-jak-chronic-wzrok-przez-caly-rok