Zapalenie spojówek – domowe sposoby

image

Zapalenie spojówek może wystąpić z różnych powodów – od kontaktu z alergenami, po infekcje wirusowe czy bakteryjne. Dlatego też w każdej sytuacji skuteczne będzie odrobinę inne działanie. Najlepiej zatem skontaktuj się z internistą czy też z okulistą, aby zweryfikować, co jest przyczyną Twojego zapalenia spojówek. Dzięki temu będziesz mógł przekonać się, co używać na zapalenie spojówek. Domowe sposoby od lat cieszą się dużą popularnością i skutecznością, więc koniecznie je poznaj i wypróbuj.

zapalenie spojówek - domowe sposoby

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek to bardzo nieprzyjemna choroba, która może dotknąć każdego i to niezależnie od wieku. Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek możemy wyróżnić:

  • czynniki wywołujące proste zapalenia spojówek – w tym np. zbyt długa praca przed monitorem czy oglądanie telewizji, nieprawidłowa higiena oczu czy też narażenie oczu na długotrwały kontakt z dymem bądź z kurzem;
  • wirusy – przekrwione soczewki, swędzenie i wodnista wydzielina są dowodem, że masz do czynienia z wirusowym zapaleniem spojówek’
  • bakterie – przekrwione oczy i ropna wydzielina mogą oznaczać bakteryjne zapalenie oka;
  • alergeny – to częsta przyczyna zapalenia spojówek o charakterze alergicznym, np. z powodu sierści zwierząt, pyłków czy roztoczy. Dowiedz się więcej o objawach i leczeniu alergii oczu.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie spojówek?

Nie wiesz, co na zapalenie spojówek? Domowe sposoby są zazwyczaj nie tylko bezpieczne, ale też przy okazji naprawdę skuteczne. Dopasowaliśmy różne metody czy środki w zależności od tego, co wywołało u Ciebie zapalenia spojówek. Dlatego, aby pozbyć się stanu chorobowego swoich oczu, koniecznie musisz poznać przyczynę stanu zapalnego.

zapalenie spojówek

Domowe sposoby na wirusowe zapalenie spojówek

Lekarz zdiagnozował, że przyczyną Twojego zapalenia spojówek są wirusy? W takim razie przede wszystkim zadbaj o profilaktykę. Zapalenia spojówek przenosi się przez dotyk, więc koniecznie nie dotykaj oczu i jeszcze bardziej zadbaj o higienę. Bardzo łatwo możesz przenieść stan zapalny na drugie oko lub ktoś w Twoim otoczeniu może się zarazić.

Wirusowe zapalenie spojówek może trwać przez okres nawet 3 tygodni, aby później samoistnie zniknąć. Warto jednak wspomagać się żelami czy też domowymi sposobami na wirusowe zapalenie spojówek, np. okładami z czarnej herbaty, rumianku czy nagietka.

Domowe sposoby na alergiczne zapalenie spojówek

Najważniejsze jest możliwie jak największe unikanie alergenów, np. przemywanie oczu czy stosowanie soczewek kontaktowych. Kiedy już dojdzie do zapalenia spojówek, to wśród skutecznych, domowych metod można wyróżnić na pewno:

  • chłodne okłady z lodu czy z herbaty,
  • płukanie oczu przy pomocy ziół, np. kopru włoskiego bądź kolendry.

Pomocne mogą być krople do oczu czy leki przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby na bakteryjne zapalenie spojówek

Okulista i internista zapewne na bakteryjne zapalenie spojówek przepisze Ci antybiotyk. Czy można tego uniknąć? To zależy od stopnia zaawansowania choroby i tego, jak szybko zareagujesz. Skuteczne może być też spożywanie czosnku, chłodne okłady, np. z lodem czy też przemywanie oczu naparem z ziela świetlika. Ten ostatni doskonale łagodzi i pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego.

Co w przypadku ostrych i ropnych zapaleń spojówek? Czy domowe sposoby nadal działają?

Domowe sposoby na ropne zapalenie spojówek

Nieleczone lub też nieodpowiednio leczone zapalenie spojówek może przerodzić się w ropną wersję. Specjalista zapewne zapisze Ci konkretny preparat, który należy stosować przez okres 7-10 dni. Możesz jednak pomóc sobie, stosując gorące kompresy, np. z olejkami eterycznymi – lawendowym, rumiankowego czy też różanym. Świetnie podziała także kompres z miodu i ciepłego mleka.

domowe sposoby na zapalenie spojówek

Domowe sposoby na ostre zapalenie spojówek

Przy ostrym zapaleniu konieczne jest zdecydowane działanie i najlepiej takie, które zadziała błyskawicznie. Dlatego też zazwyczaj stosuje się miejscowe krople do oczu oraz antybiotyk, czy inny preparat zalecany przez specjalistę.
Jeśli chodzi o domowe sposoby, to najlepiej zdecydować się na dietę zwalczającą stan zapalny. Dodaj do posiłków więcej czosnku, cebuli czy imbiru, aby pomóc swojemu organizmowi od środka.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek w ciąży

W trakcie ciąży lepiej nie stosować środków farmaceutycznych. Jednak w przypadku leków miejscowych można zrobić pewien wyjątek. Dobrym pomysłem jest stosowanie kropli czy też maści, gdyż nie oddziałują one negatywnie na płód  czy matkę.

Wśród innych bezpiecznych dla kobiet w ciąży domowych sposobów walki z zapaleniem spojówek można wyróżnić:

  • stosowanie okładów z herbaty,
  • okłady z gorącego ziemniaka,
  • nieużywanie tuszu do rzęs czy innych kosmetyków w obrębie oka,
  • mycie oczu rumiankiem.

Oczywiście przez cały czas powinnaś być wtedy pod kontrolą lekarza!

Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci

Niestety w wielu przypadkach, tj. gdy zapalenie jest spowodowane bakteriami, konieczne staje się stosowanie antybiotyku. Jeśli dziecko nie może od razu dostać się do lekarza lub też chcesz ukoić jego cierpienie innymi metodami, to możesz zdecydować się także na następujące domowe sposoby na zapalenie spojówek u dziecka:

  • okłady z lodu,
  • okłady z naparu z nagietka,
  • przemywanie oczu przy pomocy soli fizjologicznej.

Najlepiej, idź do okulisty czy też do internisty jak najszybciej, gdyż nie można bagatelizować zapalenia spojówek u dzieci.

Jeśli starasz się dowiedzieć, jakie są domowe sposoby na zapalenie spojówek, to nie zapomnij też o tym, że przyczyną stanu zapalnego może być po prostu nieprawidłowe dbanie o oczy. Ogranicz narażenie oczu na światło niebieskie lub zacznij stosować okulary z ochroną blue blocker i stosuj krople nawilżające. Sprawdź, jak chronić oczy przy pracy przed komputerem.