Zapalenie rogówki - objawy, leczenie

image

Ostry ból oka, problemy z widzeniem - objawy te mogą wskazywać na zapalenie rogówki, czyli stan zapalny oka. Jakie inne symptomy mogą wskazywać na ten problem? Jak leczyć zapalenie rogówki? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania. Dowiesz się również więcej na temat tego schorzenia - czy może być niebezpieczne? Sprawdź!

Czym jest zapalenie rogówki?

Keratitis - to naukowa nazwa dla stanu zapalnego zewnętrznej warstwy gałki ocznej, pokrywającej źrenicę i tęczówkę, który potocznie nazywa się zapaleniem rogówki. 

Rogówka to bardzo ważna część oka: to właśnie przez nią wpada światło, dlatego powinna być w pełni przezroczysta. Gdy jednak w jej obręb wnikną wirusy, bakterie lub grzyby powodujące stan zapalny, powstają nacieki zapalne - czyli nagromadzenia komórek zapalnych w danej części tkanki. Nacieki te powodują problemy z przejrzystością rogówki, a tym samym utrudniają prawidłowe widzenie. 

Rodzaje zapaleń rogówki 

Stany zapalne rogówki dzielą się na kilka różnych typów i rodzajów w zależności od tego, jaki czynnik wywołał problem. 

1. Bakteryjne zapalenie rogówki. 

Zapalenie tego rodzaju najczęściej występuje po uszkodzeniu nabłonka, gdy bakterie dostaną się pod jego powierzchnię. Zdarza się jednak, że do zakażenia dochodzi bez urazów: dzieje się tak np. w wypadku bakterii dwoinka rzeżączki. Podobnie, gdy do oka dostanie się bakteria gronkowca złocistego: może ona spowodować białe zmętnienie rogówki, a nabłonek przy tym nie musi zostać uszkodzony. 

2. Wirusowe zapalenie rogówki. 

Wirusowe zapalenie rogówki zazwyczaj występuje u osób, które z różnych powodów mają obniżoną odporność. Warto wiedzieć, że ten typ zapalenia charakteryzuje występowanie objawów poprzedzających. Należy do nich ból głowy, zapalenie górnych dróg oddechowych, złe samopoczucie. Wirusowe zapalenie na początku objawia się silnym zaczerwienieniem spojówki, po czym w nabłonku oka zaczynają występować ubytki i zmętnienia powodujące problemy z widzeniem. Zapalenie tego typu może zostać wywołane przez adenowirusy lub przez wirusa opryszczki typu I. Należy pamiętać, że wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków - jeśli więc zauważysz u siebie jego objawy, to pamiętaj o tym przed kontaktem z dziećmi. Dowiedz się więcej na temat narządu wzroku noworodków i sprawdź, jak masować kanaliki łzowe niemowlętom.

3. Grzybicze zapalenie rogówki. 

Zakażenie grzybicze zazwyczaj rozwija się wskutek kontaktu oka z drewnem lub innym ciałem obcym: kiedy do oka dostaną się grzyby, a organizm nie zdoła wyniszczyć ich wystarczająco wcześnie. Warto wiedzieć, że ten rodzaj zapalenia na początku może przypominać zapalenie wirusowe, ale leczenie przebiega inaczej. Z tego powodu zawsze, gdy wystąpią objawy, powinno się skontaktować z okulistą.

Zapalenie rogówki.

Objawy zapalenia rogówki

Objawy zapalenia rogówki mogą różnić się w zależności od tego, jakie z rodzajów zakażeń u Ciebie wystąpiło. Główne symptomy rozwijającego się stanu zapalnego to:

  • ból oka, 
  • ból w trakcie mrugania,
  • zaczerwienienie oka,
  • ropna lub przezroczysta wydzielina z oka,
  • sklejanie się rzęs w związku z wydzieliną (objaw ten jest odczuwalny zwłaszcza rano),
  • problemy z widzeniem,
  • zmętnienie widzenia,
  • problemy z wyostrzaniem wzroku,
  • światłowstręt,
  • uczucie suchości oka,
  • uczucie ciała obcego w oku.

Leczenie zapalenia rogówki

Jeśli zauważysz, że występują u Ciebie wyżej wymienione objawy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą: bowiem to właśnie wczesna i szybka diagnoza jest kluczem do skuteczności leczenia. To, na jaki sposób walki z zapaleniem zdecyduje się specjalista, zależy od tego, jaki czynnik wywołał problem. 

- Gdy zapalenie ma bardzo łagodny przebieg i jest nieinfekcyjne to może zdarzyć się, że do leczenia wystarczą sztuczne łzy lub maści dobrane przez specjalistę.

- Jeśli zapalenie zostało wywołane przez bakterie lub wirusy, lekarz może zdecydować się na chemioterapeutyki: leki, które niszczą drobnoustroje lub hamują ich wzrost. Jeżeli ten typ leku nie zadziała, zazwyczaj lekarz zleca pobranie wymazu i dobiera stosowny antybiotyk. 

- Gdy przyczyną zakażenia są grzyby, to do walki z nim powinno się używać maści, leków lub kropli przeciwgrzybiczych.

Pamiętaj, że zapalenia rogówki nie należy leczyć na własną rękę. Jeśli zauważysz u siebie objawy to nie wahaj się i jak najszybciej skontaktuj się z okulistą - niewłaściwe leczenie lub jego brak może skutkować różnego rodzaju powikłaniami. 

Zapalenie rogówki.

Możliwe powikłania zapalenia rogówki

Zapalenie rogówki może wywołać powikłania, najczęściej pojawiają się one u pacjentów z zapaleniem wywołanym przez wirusy. Należy do nich:

  • pęknięcie rogówki (zdarza się to jednak w skrajnych przypadkach),
  • zmętnienie rogówki,
  • owrzodzenie (perforacja),
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej,
  • powstanie blizn na powierzchni rogówki, które mogą powodować pogorszenie jakości widzenia,
  • pojawienie się jaskry.

Pamiętaj jednak, że jeśli podejmiesz odpowiednie leczenie i będziesz pod stałą kontrolą specjalisty, to choroba powinna ustąpić bezproblemowo i nie spowodować żadnych trwałych zmian.

Zapalenie rogówki.

Jak chronić się przed zakażeniem rogówki?

Aby chronić się przed zapaleniem rogówki, należy stosować właściwą higienę wzroku. 

- Nie zasypiaj w soczewkach, jeśli nie są do tego przeznaczone. 
- Zawsze czyść soczewki po użyciu i pilnuj, by płyn, którego używasz, nie był przeterminowany.
- Dotykaj oczy lub soczewki tylko starannie umytymi wcześniej dłońmi. 
- Jeśli pracujesz w otoczeniu kurzu, pyłu lub innych zanieczyszczeń, stosuj okulary ochronne.
- Staraj się unikać dzielenia z innymi osobistych rzeczy: ręczników, kosmetyków czy pędzli do malowania. 
- Regularnie nawilżaj oczy, zwłaszcza wtedy gdy czujesz, że są suche.

Poznaj domowe sposoby na zapalenie spojówek.


Bibliografia:

https://instytutoka.pl/rogowka-oka-zapalenie/
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/94600,zapalenie-rogowki
https://www.wokularach.pl/blog/grzybicze-zapalenie-rogowki
H.J. Kaplan, H.S. Sandhu, Zapalenie błony naczyniowej oka, Wyd. Edra Urban & Partner, 2022