Drganie powiek – przyczyny i objawy

image

Drżąca powieka spowodowana jest mimowolnymi skurczami mięśnia okrężnego oka. Jest to bardzo powszechne, lecz sporadyczne zjawisko. Może wynikać z wielu przyczyn, zarówno tych mniej, jak i bardziej poważnych. Jest również skutkiem ubocznym nieprawidłowego trybu życia. Drganie powiek nie jest bolesne, jednak może stanowić duży dyskomfort. Najczęściej nie jest zauważane przez otoczenie, jednak dla osoby, która go doświadcza wydaje się mocne i intensywne. Zatem czym spowodowane jest drganie powiek, jakie są objawy oraz jak temu zaradzić?

Drganie powiek – przyczyny

Mimo że skacząca powieka niepokoi wiele osób, jej przyczyny nie muszą od razu wskazywać na poważną chorobę. Często problem ten dotyczy ludzi narażonych na stres oraz zmęczenie. 

Drżąca powieka - przyczyny

Zmęczenie

Intensywny tryb życia, wielogodzinna praca i natłok obowiązków może dać się we znaki. Dorosły organizm potrzebuje ok. 6-8 godzin snu. Jeśli notorycznie nie wysypiamy się, ciało nie ma czasu na regenerację. Organizm szybko alarmuje nas, gdy jest przeciążony. Jednym z objawów jego „buntu” może być drganie powiek. Jest to znak, że potrzebna jest zmiana dotychczasowego trybu życia. W tej sytuacji najlepiej postawić na relaks. Spacery, medytacja, odpoczynek i odpowiednia ilość snu powinny odprężyć organizm, a w konsekwencji wyeliminować drżenie powiek. Warto również ograniczyć ilość czasu spędzanego przed monitorami urządzeń elektronicznych, ponieważ zmęczone oczy również mogą powodować mimowolne skurcze powiek.

Warto sprawdzić objawy zmęczonych oczu.


Stres

Nawarstwiające się problemy w domu czy w pracy oraz wyzwania dnia codziennego potrafią być naprawdę stresujące. Trudno być wobec tego obojętnym. Niestety długotrwały stres przekłada się również na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednym z pierwszych sygnałów alarmowych, wysyłanych przez organizm w odpowiedzi na stres może być skacząca powieka. Wykonaj ćwiczenia relaksacyjne, poczytaj ulubioną książkę i odstaw na bok stresujące sytuacje, by pozbyć się niepokojącego drgania powiek.


Niedobór mikroelementów

Każdy skurcz w naszym organizmie to wynik zachodzących wewnątrz komórek organizmu reakcji biochemicznych. Do ich przeprowadzenia potrzebne są odpowiednie pierwiastki. Ich zachwiana gospodarka może prowadzić, m.in. do niekontrolowanych skurczów, wśród których wyróżnić można drganie powiek. Zadbaj o odpowiedni poziom kluczowym mikroelementów, takich jak magnez, wapń i potas. Niskie stężenie potasu we krwi prowadzi do pojawienia się bolesnych skurczów mięśni, ogólnego osłabienia, zaparć i zaburzenia rytmu serca. Przy zmniejszonym poziomie wapnia doświadczyć można bólów mięśni i stawów, zmęczenia, mrowienia i drętwienia kończyn oraz kurczów mięśni. Natomiast niedobór magnezu objawia się kołataniem serca, skurczami i drżeniem mięśni oraz ogólnym brakiem energii. 


Nadmiar kawy

Kofeina zawarta w kawie nie tylko nas pobudza, ale również ma działanie moczopędne. Utrudnia również przyswajanie pewnych mikroskładników, takich jak magnez czy żelazo. Zatem połączenie nieprawidłowego stylu życia, codziennego stresu i nadmiaru spożywanej kawy może doprowadzić do wyżej opisanego niedoboru mikroelementów, a to spowodować mimowolne skurcze.


Ciąża

Kobiety w ciąży często skarżą się na drganie powiek. Jest to bezpośrednio powiązane z niedoborami mikroelementów. Ciało ciężarnej domaga się dostarczania zwiększonych ilości składników, takich jak magnez i potas, by móc prawidłowo zaopatrzyć rozwijający się płód. Trzeba zatem zadbać o odpowiednio bogate żywienie i odpoczynek.
 

Choroby oczu

Rzadką, jednak występującą przyczyną drgania powiek są choroby okulistyczne. Zaliczyć do nich można:


Schorzenia neurologiczne

Mimowolny skurcz powiek może być objawem bardzo poważnych schorzeń neurologicznych. W tym wypadku, jeśli występuje długotrwale i intensywnie, nie powinno się bagatelizować jego objawów. Do chorób, które zwiastować może drganie powiek zaliczamy:

  • zespół Tourette’a
  • połowiczy kurcz twarzy
  • porażenie nerwu twarzowego
  • stwardnienie rozsiane
  • dystonie


Drganie powiek - leczenie

Drganie powiek - leczenie

Leczenie drgającej powieki zależne jest od przyczyny. Najczęściej powodem jest stres, zmęczenie czy nieprawidłowy tryb życia. W tym wypadku należy postawić na relaks i odpowiednią ilość snu. By zapobiec kolejnym epizodom skurczów warto wprowadzić do jadłospisu bogate, pełnowartościowe posiłki oraz wyeliminować z diety kawę, alkohol i napoje energetyczne. W niektórych przypadkach konieczna będzie suplementacja, która uzupełni dotychczasowe niedobory.

W przypadku poważniejszych schorzeń, zarówno okulistycznych, jak i neurologicznych, należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który wdroży terapię. W przypadku braku efektów i ciągłego nawrotu drgającej powieki można zastosować botoks. Miejscowo podana toksyna botulinowa poraża część mięśnia i eliminuje jego uciążliwe drganie.