Na co zwrócić uwagę wybierając szkła do okularów?

image

Zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, skonstruowane są z dwóch głównych elementów: z oprawek oraz szkieł okularowych. Te pierwsze pełnią funkcję estetyczną i praktyczną. Dobrze dobrane oprawki pasują do twarzy i są wygodne. Jednakże, to nie one są kluczową częścią okularów - a są nią szkła okularowe. To one odpowiadają za korekcję  wad refrakcji czy ochronę wzroku przed słońcem i to właśnie na nich należy kluczowo skupić się w trakcie poszukiwania odpowiednich okularów. Na co więc zwracać uwagę wybierając szkła do okularów? Co jest istotne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Indeks korekcyjnych soczewek okularowych

Indeks soczewek okularowych to ich konstrukcja i grubość - a dokładniej, indeks to współczynnik załamania światła materiału, z którego wykonane są Twoje szkła okularowe. Im wyższy jest indeks soczewki okularowej, tym cieńsze szkło zostało użyte do jej wykonania. Może zdarzyć się, że korzystasz z okularów korekcyjnych od dłuższego czasu, ale nigdy wcześniej nie martwiłeś się tym, jaki indeks należy wybrać. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli Twoja wada wzroku nie przekracza 3 dioptrii, zapewne korzystasz z okularów o podstawowym, standardowym indeksie - 1.5. Jeżeli jednak Twoja wada refrakcji przekracza ten poziom, wtedy należy zastanowić się nad właściwym indeksem - lub poprosić o poradę specjalistę. Im większa jest Twoja wada wzroku, tym na wyższy indeks powinieneś się zdecydować. Na rynku optycznym dostępne są następujące indeksy: 1,6; 1,67; 1,74. 

Soczewki z antyrefleksem

Najważniejsza powłoka w szkłach okularowych to antyrefleks. Eliminuje ona bowiem odblaski, które mogłyby pojawiać się w wyniku odbijania się światła od powierzchni szkieł. Antyrefleks sprawia, że one nie występują - dzięki czemu widzenie w takich szkłach jest dużo bardziej komfortowe, wyraźniejsze. Ich konstrukcja optyczna jest bardziej zaawansowana niż konstrukcja standardowych soczewek okularowych, w związku z czym ich cena jest nieco wyższa. Mimo to, komfort jaki idzie w parze z antyrefleksem jest niezastąpiony i zdecydowanie warty zainwestowania. 

Kobieta w okularach. Antyrefleks.

Sprawdź, czy szkła mają powłokę Blue Control 

W dzisiejszych czasach spędzamy bardzo dużo czasu przed różnymi ekranami i monitorami, które wydzielają światło niebieskie. Właśnie nadmiar tego światła jest bardzo szkodliwy dla oczu:

- sprawia ono, że nerwy wzrokowe cały czas na zmianę kurczą się i rozluźniają: w związku z czym, oczy szybko stają się zmęczone, suche i podrażnione,

- może być jednym z czynników wpływających na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej. 

Na suche oko i inne skutki nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie narażone są nie tylko osoby, które na co dzień pracują przed ekranami, ale również Ci, którzy po prostu lubią czasami zagrać w grę na laptopie czy telefonie, czy też regularnie sprawdzają media społecznościowe. Z tego powodu, gdy wybierasz szkła do okularów, to warto, byś zwrócił uwagę na to, czy posiadają one specjalną powłokę Blue Control. Soczewki tego typu skutecznie blokują niebieskie światło - neutralizują je. 

Kobieta przed komputerem. Blue Control.

Fotochrom

Fotochrom to praktyczny wybór dla tych, którzy nie lubią nosić ze sobą dwóch par okularów: korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Soczewki z fotochromem pod wpływem promieni ultrafioletowych zmieniają swoje zabarwienie na jeden z wybranych przez Ciebie kolorów: 

- zielony,

- brązowy, 

- szary. 

Oznacza to, że takie okulary dostosowywują się do warunków atmosferycznych, co jest dla wielu osób bardzo wygodne. Szczególnie praktyczne są one w sezonie letnim: gdy przebywasz wewnątrz pomieszczenia, soczewki są przezroczyste, jak standardowe okulary korekcyjne. Gdy wyjdziesz na zewnątrz, słońce Cię nie oślepi - bo soczewki przyciemnią się i posłużą jako okulary przeciwsłoneczne.

Wiedz jednak, że standardowe soczewki fotochromowe mogą nie działać poprawnie w trakcie kierowania pojazdem, ponieważ szyby samochodu w niedużym stopniu blokują promienie UV. Najlepiej wtedy wybierać dedykowane okulary dla kierowców

Powłoki, które ułatwiają czyszczenie: oleofobowa i hydrofobowa

Powłoki ułatwiające czyszczenie to nic innego, jak dodatkowe warstwy na szkłach okularowych, które pomagają w utrzymaniu czystości. Są łatwiejsze w usuwaniu zanieczyszczeń, a one same mniej się na nich osadzają. 

- Powłoka oleofobowa jest bardzo cienka. Mimo tego, skutecznie odpycha cząsteczki tłuszczu. Zapobiega osadzaniu się na soczewkach odcisków palców czy innych tłustych zanieczyszczeń. Nie są one oczywiście całkowicie odporne, jednak zabrudzenia są minimalizowane, a gdy występują: łatwiejsze do wyczyszczenia. 

- Powłoka hydrofobowa jest równie cienka i niewidoczna co powłoka oleofobowa. Ma jednak nieco inne działanie: odpycha cząsteczki wody. Dzięki niej, nawet jeśli złapie Cię deszcz, nie będziesz musiał martwić się o smugi i zabrudzenia okularów. 

Okulary to dla wielu nieodłączny element życia codziennego. Jeśli należysz do takich osób to zadbaj, by soczewki okularowe, które wybierzesz, posiadały wszystkie niezbędne dla Ciebie funkcje. Okulary korekcyjne zazwyczaj nosi się nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia - w związku z czym decydując się na odpowiednie soczewki, decydujesz się na własny, codzienny komfort. Pamiętaj o tym przed zakupem. 


Bibliografia:


1. M. Zając, Optyka okularowa, Wyd. DWE Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2007
2. https://www.wokularach.pl/blog/jakie-szkla-do-okularow-wybrac