Okulary fotochromowe – co to jest?

image

Potrzebujesz okularów, które z łatwością dostosowują się do otoczenia, w jakim się znajdujesz? Zatem postaw na szkła fotochromowe, dzięki temu nie tylko zyskasz doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również będziesz cieszyć się maksymalnym komfortem. Po prostu nareszcie zyskasz uniwersalny dodatek – sprawdź, czym są okulary fotochromowe i przekonaj się, czy sprawdzą się u Ciebie.

Czym są okulary fotochromowe?

Masz wrażliwe oczy, a może mocne czy nawet łagodne promienie słoneczne powodują u Ciebie nadmierne łzawienie? Może to oznaczać, że masz oczy podatne na zmianę nasłonecznienia. W takim przypadku potrzebujesz jeszcze skuteczniejszej ochrony, która zapewni Ci maksymalny komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wówczas przydają się inteligentne szkła, odpowiadające nie tylko za właściwą korekcję wzroku. Wtedy z pomocą przychodzą modele fotochromowe. Ta opcja staje się niezwykle popularna, przede wszystkim ze względu na możliwość dostosowania koloru szkieł do poziomu nasłonecznienia otoczenia.

okulary fotochromowe co to jest?

Zastanawiasz się, czym są okulary fotochromowe? To naprawdę nowoczesne rozwiązanie, stale zyskujące popularność. Szczególnie wśród osób, którym zależy na maksymalnej widoczności i komforcie. W końcu z nimi nie musisz korzystać z kilku par okularów, bo jeden model zapewni Ci mnóstwo funkcji – chroni przed światłem i światłem niebieskimi, a do tego koryguje wzrok.

Jak działają okulary fotochromowe?

To właśnie specjalna budowa okularów fotochromowych sprawia, że są tak inteligentne i potrafią samodzielnie dostosować się do panujących warunków. Czy wiesz, jak działają okulary fotochromowe? Ważną funkcję pełnią pigmenty fotochromowe, których jest naprawdę sporo w szkłach – ok. miliard. Gdy soczewki znajdują się w stanie spoczynku, to nie zatrzymują światła. Wtedy są przezroczyste i zapewniają maksymalną widoczność w pomieszczeniach lub słabo oświetlonych przestrzeniach. Jednak już po ich zetknięciu się z promieniami UV cząsteczki pigmentu zmieniają swój kształt. Następnie jedna z cząsteczek rozrywa się i obraca. W konsekwencji pigmenty ograniczają przenikanie światła przez szkło. W takim przypadku szkła zyskują inny kolor – brązowy, szary, szarozielony lub inną dowolną barwę. Wówczas z pewnością będą Ci przypominały okulary przeciwsłoneczne. Jednak nadal mają właściwości korygujące wzrok.
Zwróć uwagę na to, że do zmiany koloru szkła konieczny jest kontakt z promieniami UV, dlatego nawet w pochmurne dni mogą się zrobić ciemniejsze. W końcu promienie z łatwością przenikają przez pokrywę chmur. To właśnie taka pogoda jest najbardziej zdradliwa, ponieważ bez bardzo rzadko dbasz wtedy o właściwą ochronę oczu. Staje się to dużo łatwiejsze, gdy nosisz okulary fotochromowe, bo same dbają o to, żeby zabezpieczyć Twój wzrok.

Bardzo ważnym procesem okularów fotochromowych jest powrót do bezbarwnych szkieł. Dzieje się tak wtedy, gdy nie mają już kontaktu z promieniowaniem UV. Poza tym soczewki muszą mieć powyżej 0 st. C. Pamiętaj także o tym, że im wyższa temperatura, tym szybciej zmieniają się pigmenty fotochromowe, a do tego sprawniej wracają do pierwotnego położenia, czyli utraty koloru.

okulary fotochromowe co to jest?

Etapy zmiany szkieł fotochromowych

  • Brak aktywacji – wtedy pigmenty fotochromowe znajdują się w stanie spoczynku, a tym samym mają bezbarwny kolor i nie stykają się z promieniami UV.
  • Zerwanie wiązań – dochodzi do tego pod wpływem zetknięcia się z promieniami UV. Wówczas dochodzi do zerwania wiązań i zmiany położenia pigmentów.
  • Powstanie nowej struktury – już po zerwaniu wiązań, powstaje zupełnie nowa struktura cząsteczek pigmentacyjnych. To właśnie ona ma właściwości absorbujące światło. Poza tym cząsteczki przybierają ciemniejsze zabarwienie, a tym samym swoim wyglądem przypominają okulary przeciwsłoneczne o właściwościach korygujących wzrok.

Dla kogo okulary fotochromowe?

Bez wątpienia to właśnie sportowcy stanowią najliczniejszą grupę osób, które decydują się na szkła fotochromowe. Przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie zapewniają, maksymalny komfort oraz widoczność bez względu na natężenie światła w otoczeniu. Daje to również pewność, że zewnętrzne warunki nie będą miały wpływu na osiągane wyniki. Dlatego to częsty wybór u biegaczy, rowerzystów czy kajakarzy – bez względu na to, czy profesjonalnie zajmują się sportem, czy może uprawiają je amatorsko. Zastanawiasz się, jeszcze dla kogo okulary fotochromowe są dobre? Tak naprawdę z ich zalet skorzysta każda osoba, której zależy na wygodzie, ma problem z łzawieniem oczu przy mocniejszym świetle bądź prowadzi samochód, hulajnogę, motor, skuter lub inny pojazd.

Zdecyduj się na szkła fotochromowe także wtedy, gdy zależy Ci na dobrej ochronie oczu przed promieniami UV. Dowiedz się więcej o tym, jak sprawdzić filtry UV w okularach.

okulary fotochromowe jakie to są?

Jak długo można stosować okulary fotochromowe?

Warto pamiętać o tym, że okulary fotochromowe nie są wieczne. Po prostu po pewnym czasie dochodzi do spowolnienia zmian wiązań cząsteczek pigmentacyjnych. Wtedy coraz więcej z nich nie wraca do stanu spoczynku. Możesz też zaobserwować, że po długim użytkowaniu szkła w pomieszczeniach i w nocy są ciemniejsze, a tym samym nie wróciły do swojej początkowej formy. Właśnie z tego powodu większość producentów zaleca korzystanie z nich przez 2-3 lata. Choć wiele zależy od częstotliwości zabarwiania i rozbarwiania się. Pamiętaj również o tym, że specjaliści zalecają badanie wzroku przynajmniej raz na 2 lata, więc tak naprawdę po tym czasie i tak może już dojść do pogłębienia wady wzroku. Tym samym potrzebne Ci będą nowe szkła.