Czym jest powłoka antyrefleksyjna w okularach i co daje?

image

Zakup okularów zawsze warto przemyśleć – zwłaszcza pod kątem wyboru soczewek okularowych. Dlaczego? Okulary to coś co będzie towarzyszyć Ci każdego dnia. Dlatego warto zorientować się czy jest coś co je ulepsza lub sprawia, że widzisz świat lepiej.

Powłoka antyrefleksyjna – co to

Antyrefleks to powłoka uszlachetniająca soczewki okularowe. Dzięki niej możesz widzieć lepiej i wyraźniej. Co więcej kolory będą wyglądać na żywsze, czyli poprawi się kontrast widzenia. To zasługa głównej funkcji antyrefleksu – odbijania światła. Powłoka antyrefleksyjna skutecznie odbija światła, np. samochodów, czy te pochodzące z ekranów komputera i telewizora. Dzięki temu do oka wpada wystarczająca ilość światła, a nie jego nadmiar.

powłoka antyrefleksyjna w okularach

Jak sprawdzić czy okulary mają antyrefleks

Zastanawiasz się czy istnieje sposób, by sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks? Jak już wiadomo antyrefleks to powłoka, a niektóre powłoki mogą być zauważalne na powierzchni soczewki okularowej. Tak jest również w tym przypadku. Antyrefleks ma zazwyczaj lekko zielony odcień/blask, który widać tylko pod kątem. Osoba, która nosi okulary z antyrefleksem nie widzi tej zielonej poświaty, widzi ją tylko osoba „z boku”.  

Okulary do komputera – antyrefleks

Antyrefleks ma różne zastosowania w życiu codziennym. Oprócz tego, że ułatwi Ci jazdę samochodem to ma jeszcze jedną bardzo przydatną funkcję. Antyrefleks skutecznie odbija światło niebieskie pochodzące z ekranu komputera, smartfonu, czy telewizora. Dzięki temu spędzając czas przed komputerem, czy pracując przed nim Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć. Co więcej zapewnisz tym swoim oczom ochronę przed szkodliwym działaniem nadmiaru tego światła. Dlatego okulary do komputera z antyrefleksem to zawsze dobry pomysł.

okulary do komputera antyrefleks

Rysy na okularach z antyrefleksem – co robić?

Antyrefleks to dość delikatna powłoka. Dlatego warto uważać na okulary z antyrefleksem – zwróć uwagę chociażby na to gdzie je odkładasz. Dbaj również o to czym i jak czyścisz okulary. Jeśli jednak okulary z antyrefleksem się uszkodzą lub powstaną na nich rysy to warto wiedzieć jak postępować. Przede wszystkim nie staraj się wypolerować rys za wszelką cenę. Uszkodzona powłoka antyrefleksyjna nie spełnia już swojej roli. W tej sytuacji pozostaje tylko wymienić soczewki okularowe na nowe.

Jak czyścić okulary z antyrefleksem

Jeśli odpowiednio będziesz dbać o okulary z antyrefleksem to posłużą Ci one długi czas. Przede wszystkim odkładaj okulary w bezpieczne miejsce, gdy ich nie nosisz. Najlepiej chować je do futerału lub w miękkie etui. Wystrzegaj się kładzenia okularów na stole i to szkłami do dołu lub wkładania ich do torebki bez etui. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że się porysują. Dla własnego komfortu oraz dobra swojego portfela dbaj o okulary z antyefleksem.
Odpowiednio czyszcząc okulary z antyrefleksem możesz przedłużyć ich żywotność. A jak czyścić okulary z antyrefleksem? Wystarczy, że kupisz specjalny płyn lub chusteczki nawilżane przeznaczone do czyszczenia okularów. Wtedy zyskasz pewność, że preparat nie uszkodzi soczewek okularowych. Unikaj czyszczenia okularów jakąś zwykłą ściereczką lub przypadkowym skrawkiem materiału, np. brzegiem bluzki. Dowiedz się więcej o tym, jak czyścić i dbać o okulary.

czyszczenie okularów z antyrefleksem

Szkła korekcyjne cena

Cena soczewek okularowych uzależniona jest od kilku czynników. Składa się na to marka soczewek, indeks soczewki oraz dodatkowe powłoki. Od Ciebie zależy, które szkła wybierzesz. Cena soczewek okularowych w sklepach internetowych zaczyna się już od 0 złotych! Jednak przed wyborem warto sprawdzić, czy dane szkła mają powłokę antyrefleksyjną. Pamiętaj, że okulary mają ułatwić Twoje życie, a nie je utrudniać. Warto dowiedzieć się więcej o tym, ile kosztują okulary.