Czy warto kupić okulary do komputera?

image

Pracujesz, uczysz się lub po prostu spędzasz sporo czasu w ciągu dnia przed ekranem komputera? W takim razie musisz zadbać o swoje zdrowie, a szczególnie o oczy. Dzięki temu nie tylko poprawisz swój komfort, ale również zmniejszysz ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Z tym zadaniem poradzą sobie zarówno krople do oczu, jak i okulary ochronne do komputera. Przekonaj się, czy warto nosić takie modele.

Okulary do komputera — po co?

Specjalne powłoki ochronne sprawiają, że okulary korekcyjne do komputera naprawdę skutecznie chronią oczy. Przede wszystkim ograniczają ilość refleksów świetlnych, które bardzo często pojawiają się na ekranie komputera – szczególnie jeśli ma błyszczącą powierzchnię. W ten sposób dbasz o swój komfort i poprawiasz efektywność pracy lub nauki. Oprócz tego okulary z filtrem do komputera zatrzymują promieniowanie elektromagnetyczne, wytwarzane przez poszczególne sprzęty. Sprawdź, jak dbać o wzrok pracując przed komputerem.

Zalety używania okularów do komputera

Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB

Czy wiesz, że urządzenia elektroniczne wytwarzają szkodliwe promieniowania? Choć coraz częściej monitory mają specjalną powłokę ochronną, to jednak i tak warto dodatkowo zadbać o swoje oczy. Właśnie to jest jedna z najważniejszych zalet okularów do komputera. Po prostu w naprawdę skuteczny sposób chronią oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Dzięki temu są lepiej nawilżone, mniej się wysuszają, a do tego nie musisz obawiać się przyspieszenia procesów starzenia.

okulary do komputera - po co?

Lepsza widoczność

Masz wadę wzroku? Zatem naturalne jest to, że nosisz soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Jednak nawet one mogą nie zapewnić Ci dostatecznej ochrony przed refleksami świetlnymi czy odblaskami. W takim przypadku konieczne są okulary do komputera. Czy warto je nosić? Oczywiście, że tak. Tym bardziej, jeśli masz bardzo jasny ekran, musisz wysilić wzrok, żeby dostrzec szczegóły, pracujesz przy oknie lub źródle sztucznego światła. Wtedy na monitorze bardzo łatwo mogą pojawić się odblaski, a specjalne okulary pozwolą Ci je wyeliminować.

Tworzenie pozytywnych nawyków

Warto zaznaczyć, że szkła lub soczewki z powłokami uszlachetniającymi są dobre nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. W końcu z ich pomocą jeszcze skuteczniej pomożesz dbać o oczy najmłodszych, a tym samym zaczniesz tworzyć pozytywne nawyki. Okulary do komputera dla dzieci staną się standardowym dodatkiem – tak ważnym podczas grania w gry, uczenia się czy po prostu surfowania po Internecie.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia CVS

Syndrom widzenia komputerowego to obok zespołu suchego oka najczęstsze przypadłości, które dotykają osoby, często wpatrujących się w monitory lub wyświetlacze. Grozi to sporym dyskomfortem oczu, nadmierną suchością ich powierzchni, bólami głowy i oczu, rozmytym obrazem, a także systematycznym pogorszeniem się jakości widzenia. Jednak stosowanie dopasowanych okularów w połączeniu z odpowiednimi działaniami profilaktycznymi z pewnością ograniczy ryzyko wystąpienia CVS. Ważne jest jedynie to, żebyś zadbał o regularne mruganie, odpoczynek dla oczu oraz wybrał okulary z powłoką antyrefleksyjną. Warto stosować również nawilżające krople do oczu.

okulary do komputera

Jak wybrać okulary do komputera?

Okulary z antyrefleksem do komputera

Bez wątpienia to właśnie okulary z antyrefleksem są najchętniej wybieraną opcją do pracy lub nauki przy komputerze. Ich najważniejszych zadaniem jest zmniejszenie ilości refleksów świetlnych, co znowu prowadzi do zwiększenia przejrzystości soczewek. Jednocześnie takie okulary z antyrefleksem do komputera mają warstwę hydrofobową, co ogranicza parowanie i osadzanie się kropli wody na szkłach. Dlatego ta powłoka uszlachetniająca nie tylko zapewnia większy kontrast widzenia i zmniejsza uczucie zmęczenia oczu podczas wpatrywania się w ekran. Oprócz tego nadaje się również w trakcie prowadzenia samochodem. Szczególnie gdy musisz poradzić sobie z trudnymi warunkami.

Okulary z filtrem blue light do komputera

Światło niebieskie jest emitowane nie tylko przez urządzenia elektroniczne, ale również przez lampy LED. Dlatego tak popularne są okulary z filtrem blue light do komputera, które odbijają te promienie, a tym samym chronią oczy.
Zwróć tylko uwagę na to, że okulary z filtrem światła niebieskiego do komputera nieco zmieniają widziane kolory. Zamiast zimnej bieli, dostrzeżesz nieco cieplejszy odcień. Dzięki temu skutecznie wyeliminujesz uczucie zmęczenia, a tym samym będziesz mógł dłużej pracować bez pogorszenia jakości widzenia.

Żółte okulary do komputera

Podobne działanie do poprzednich modeli mają żółte okulary do komputera. Cieplejszy kolor szkieł skutecznie zmniejsza uczucie zmęczenia, które wywołuje zimne, niebieskie światło monitora. Dzięki temu zachowasz jeszcze większy komfort podczas pracy lub nauki. Zwróć także uwagę na wadę tych modeli. Żółte szkła zniekształcają kolorystykę, dlatego nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie dla fotografów, web developerów lub grafików.

okulary do komputera

Okulary z powłoką antystatyczną

Mniejsza ilość kurzu i innych drobinek na powierzchni szkieł to nie tylko ogromne ułatwienie, ale też sposób na znacznie lepszą widoczność. Właśnie to sprawia, że powłoka antystatyczna przydaje się podczas pracy z komputerem.  Dodatkowo takie okulary wymagają rzadszego czyszczenia.

Okulary z powłoką antyelektrostatyczną

Kolejną ciekawą powłoką jest ta antyelektrostatyczna, ponieważ chroni oczy przed skutkami promieniowania elektromagnetycznego np. gamma. Zazwyczaj są one emitowane przez tradycyjne ekrany CRT – na rynku jest ich już coraz mniej, ale warto zdecydować się na taką ochronę, jeśli masz starszy monitor lub telewizor. Bardzo często powłoka elektrostatyczna jest łączona z antystatyczną, ponieważ wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

Jakie okulary do komputera bez wady wzroku?

Nawet jeśli nie masz wady wzroku, to i tak możesz ochronić swój wzrok. Jakie okulary do komputera przydadzą się w takim przypadku? Przede wszystkim postaw na zerówki, ponieważ one nie mają właściwości korygujących. Pamiętaj tylko o tym, żeby szkła miały odpowiednie powłoki, a wtedy zyskasz potrzebną ochronę dla oczu. Poza tym okulary zerówki do komputera podobnie jak w przypadku tych korygujących mają wiele ciekawych oprawek, więc bez problemu dopasujesz je do kształtu twarzy, swoich wymagań i gustu.

Dowiedz się więcej o tym, jak chronić wzrok podczas pracy przed komputerem.