Opryszczka na oku — leczenie

image

Opryszczkowe zapalenie spojówek to nie jest częsta przypadłość, ale może wywoływać wiele przykrych dolegliwości. Konieczne jest też podjęcie leczenia, aby zahamować dalszy rozwój choroby oraz możliwość
jej przenoszenia. Szczególnie ważna jest ochrona noworodków przed tego typu schorzeniem. Dowiedz się, czym jest opryszczka na oku i jak przebiega jej leczenie.

Opryszczka oka – przyczyny

To właśnie wirus opryszczki pospolitej typu HSV1 sprawia, że pojawia się opryszczka pod okiem oraz na spojówce. Warto zauważyć, że do zakażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, dlatego dość łatwo może dojść do rozprzestrzeniania się tego wirusa. Zazwyczaj odbywa się to przez dotyk lub drogą kropelkową.

Czy wiesz, w jaki jeszcze sposób może powstać opryszczka oka? Przyczyny bardzo często są związane z reaktywacją nieczynnej, czyli latentnej postaci wirusa, który jest ukryty w zwojach nerwowych przy gałce ocznej. Gdy już dojdzie do takiej reaktywacji, to może pojawić się stan zapalny.

Opryszczka oka – objawy

Opryszczkowe zapalenie spojówek objawia się w taki sam sposób, jak inne wirusowe zapalenia spojówek. Poznaj domowe sposoby na zapalenie spojówek. Dlatego charakterystyczna jest obfita, surowicza wydzielina w połączeniu z odczynem grudkowym spojówek. Warto zaznaczyć, że symptomem, wskazującym na rozwój stanu zapalnego są małe pęcherzyki, które są wypełnione treścią surowiczą. Po pewnym czasie ulegają pęknięciu, a później tworzą owrzodzenia pokryte strupem. Mogą występować również inne dolegliwości, świadczące o tym, że rozwija się opryszczka oka. Objawy charakterystyczne dla tej przypadłości to powiększone węzły chłonne. Niekiedy pojawia się także zapalenie rogówki w postaci drzewkowatego ubytku w jej nabłonku. Opryszczkowe zapalenie spojówek wiąże się też z zapaleniem górnych dróg oddechowych lub gardła.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, wskazujące na opryszczkę oka, to musisz udać się do specjalisty, aby zahamować rozwój tej choroby, a przede wszystkim, żeby nie dopuścić do pojawienia się powikłań. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie rogówki.

opryszczka na oku

Opryszczka na powiece – leczenie

Zwróć uwagę na to, że nie jest możliwe szybkie leczenie opryszczki. Zazwyczaj ten proces wymaga cierpliwości, a w większości przypadków potrzeba na to ok. 3 tygodnie. Jednak warto skrupulatnie wykonywać polecenia lekarza, ponieważ pojawienie się powikłań po opryszczkowym zapaleniu spojówki może doprowadzić do zmętnienia widzenia czy nawet do trwałej utraty wzroku.

Przy odpowiednim leczeniu nie musisz obawiać się powikłań. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywany jest acyklowir w postaci 3% maści ocznej bądź gancyklowir w postaci 0,15% żelu ocznego. Właśnie te medykamenty pomagają, jeśli nie rozwinęła się jeszcze za bardzo opryszczka na powiece. Leczenie ciężkich zapaleń rogówki wymaga zastosowania nieco innych środków. Przede wszystkim konieczne jest przyjmowanie ogólne, doustne acyklowiru – kluczowe znaczenie ma to, żeby to robić do momentu, aż cofną się wszystkie zmiany zapalne. Jeśli przerwiesz leczenie, to istnieje naprawdę spore ryzyko, że choroba zacznie się rozwijać na nowo.

Wielu specjalistów uznaje, że podczas opryszczkowego stanu zapalnego nie należy stosować kortykosteroidów, ponieważ bardzo często powodują rozprzestrzenianie się wirusa w tkankach. Dlatego tylko pod ścisłą kontrolą okulisty można zacząć przyjmować tego typu medykamenty. Zazwyczaj następuje to już po rozpoczęciu lekami przeciwwirusowymi.

opryszczka na oku

Opryszczka – domowe leczenie

Choć istnieją różne sposoby na leczenie opryszczki przy pomocy produktów spożywczych czy ziół, to jednak zazwyczaj pomagają one w przypadku, gdy wirus pojawi się na wardze lub innym mniej wrażliwym miejscu. Nieco innego działania wymaga opryszczka powiek, ponieważ niektóre substancje są zbyt drażliwe dla gałki ocznej, a nawet mogą powodować uszkodzenie poszczególnych warstw. Dlatego zachowaj ostrożność i przede wszystkim postaw na prawidłową higienę, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Zatem zadbaj o dokładne mycie zakażonego miejsca – w tym celu korzystaj z wacików higienicznych lub jednorazowych chusteczek. Unikaj też malowania tego obszaru – szczególnie dotyczy to kredek, tuszów do rzęs czy używania pędzelków.

Co zrobić, gdy na powiece pojawiła się opryszczka? Domowe leczenie w takim przypadku może obejmować okłady z czarnej herbaty. W końcu tanina ma właściwości ściągające, a do tego może przyspieszyć proces pozbywania się zmiany wirusowej. Kolejny pomysł polega na smarowaniu powieki olejem z czarnuszki, który wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe. Pamiętaj tylko o tym, żeby zabrać niewielką ilość tego produktu, a wtedy nie przedostanie się do oczu.

Warto poznać też objawy jęczmienia na oku.