Wiele narządów budzi emocje, zainteresowanie i zaciekawienie, a jednym z najlepszych przykładów jest wzrok. W końcu pozwala dostrzec nawet drobne detale, niewielkie literki, a także rozpoznawać twarze. Interesującym tematem jest również to, jak daleko sięga ludzki wzrok. Odkryj sekrety tego zagadnienia i przekonaj się, jakie są ograniczenia w odległości dobrego widzenia!
Zwróć uwagę na to, że odległość dobrego widzenia to wartość, jaką stosuje się nie tylko w okulistyce, ale również w fizyce. Określa minimalną odległość między okiem a obserwowanym przedmiotem. Ważne jest tylko to, że patrzenie na ten przedmiot nie sprawia Ci żadnych trudności, a do tego nie wymaga korzystania z dodatkowych pomocy typu soczewki lub okulary korekcyjne.
Jeśli interesuje Cię to, na jaką odległość widzi człowiek, to pamiętaj o tym, że ta wartość nie jest stała. Dotyczy to zarówno osób z wadą wzroku, jak i tych ze zdrowymi oczami. W końcu wpływ na to ma m.in. otoczenie.
Istnieje całkiem sporo czynników, wpływających na to, jaka jest odległość dobrego widzenia. Oczywiście najważniejszy jest fakt, czy masz zdrowe oczy. Oprócz tego zwróć uwagę na wysokość, z jakiej patrzysz na dany obiekt i to, czy coś zasłania Ci ten obraz. Jeśli określisz wszystkie te składowe, to z łatwością możesz obliczyć tę wartość. W końcu do dyspozycji masz gotowy wzór: 3,57*√h kilometrów. Na jego podstawie możesz określić, jak daleko sięga ludzki wzrok. W standardowym położeniu, czyli stojąc na ziemi, widnokrąg wynosi mniej niż 5 kilometrów. Jednak gdy tylko zaczniesz spoglądać na świat z wyżej położonego punktu, to okaże się, że ta wartość stanie się naprawdę imponująca i pozwoli Ci dostrzec bardziej odległe tereny.
Wada wzroku w znaczący sposób wpływa na to, jak widzisz świat. Dotyczy to nawet odległości dobrego obrazu. W takiej sytuacji dopiero korekcja wzroku jest w stanie przywrócić odpowiednią ostrość. Czy wiesz, jak widzą osoby z wadą wzroku? Zależy to od konkretnego przypadku – stopnia rozwinięcia choroby i rodzaju tej przypadłości. Jednak zakłada się, że u osób, borykających się z krótkowzrocznością obszar dobrego widzenia ulega skróceniu. Sprawdź, czym jest krótkowzroczność. Natomiast przy dalekowzroczności jest on dłuższy – choć oczywiście pojawiają się wtedy problemy z dostrzeżeniem bliżej położonych obiektów.
Czy wiesz, jak widzą ludzie z wadą wzroku, gdy spoglądają na kolory? Zdrowa osoba jest w stanie dostrzec nawet 160 kolorów i 600 tysięcy różnych odcieni. Jednak wrażenie to zmienia się, jeśli doszło do uszkodzenia czopków. W takim przypadku może się okazać, że po prostu przestaniesz rozróżniać poszczególne kolory lub źle odbierać ich poziom nasycenia. Niekiedy dochodzi też do monochromatyzmu. Jak widzą osoby z wadą wzroku tego typu? Wówczas zauważalna jest całkowita niezdolność do rozpoznawania barw. Czasem prowadzi to także do trudności w widzeniu przy normalnym świetle. Szczególnie dotyczy to achromatopsji oraz monochromacji stożków.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak widzi człowiek z daleka, ale również z bliska. Znów jest to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ zależy m.in. od Twojego wieku. U osób starszych ta wartość jest wyższa niż u młodszych. Oprócz tego zakłada się, że minimalna odległość widzenia wynosi 10 centymetrów – dokładnie takie są zdolności oka do akomodacji. Zwróć jednak uwagę na to, że długotrwałe spoglądanie, czytanie czy pisanie z takiej odległości jest bardzo męczące dla oczu. Dlatego może to doprowadzić do osłabienia narządu wzroku, a do tego powodować spory dyskomfort czy nawet ból głowy oraz oczu.