Czym zastąpić płyn do soczewek?

image

Noszenie miesięcznych soczewek zapewnia oszczędność finansową i możliwość kupowania ich raz na 30 dni. Jednak, gdy zdecydujesz się nosić soczewki w trybie dziennym, to musisz pamiętać o codziennej ich dezynfekcji. W tym celu niezawodny jest płyn do soczewek. Co jeśli wyjedziesz na wakacje i zapomnisz lub niepostrzeżenie płyn do soczewek się skończy? Sprawdź, czym zastąpić płyn do soczewek.

Soczewki i płyny to zestaw idealny

Najlepiej kupując soczewki na kolejny miesiąc czy kwartał, od razu dobierz odpowiednią ilość płynu. W ten sposób zmniejszysz ryzyko, że niepostrzeżenie skończy się Twój płyn do soczewek kontaktowych. Tak naprawdę nie ma drugiego preparatu, który byłby tak samo skuteczny i bezpieczny dla Twoich oczu.

Najlepiej sprawdzi się płyn do soczewek bez konserwantów, gdyż nie podrażnia oczu i potrafi wyeliminować nie tylko zanieczyszczenia, osady, bakterie, wirusy, grzyby, ale też alergeny. Wykorzystywana substancja czyści skutecznie, ale przy okazji nie powoduje negatywnych skutków oraz nie szkodzi samej powłoce soczewek. Trudno uzyskać domowy preparat o takich cechach.

czym zastąpić płyn do soczewek?

Co zamiast płynu do soczewek?

W sytuacji awaryjnej sprawdź, czy masz w domu poniższe produkty, które można wykorzystać do płukania soczewek.

Oto 2 substancje, które jednorazowo są w stanie zastąpić płyn do dezynfekcji soczewek kontaktowych:

  • woda niegazowana – wlej wodę gazowaną do pojemnika do mycia soczewek, a następnie umieść tam soczewki. Załóż soczewki, dopiero gdy będą suche. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że woda może realnie i niestety też negatywnie wpłynąć na właściwości Twoich soczewek.
  • płyn fizjologiczny – gdy zapomnisz kupić lub zabrać ze sobą na wyjazd plyn do soczewek, to może na moment uratować Cię sól fizjologiczna. Nie jest ona w stanie ona usunąć zanieczyszczeń, ale sprawi, że będziesz mógł założyć je następnego dnia. Płyn fizjologiczny tego typu gwarantuje odpowiednią wilgotność soczewkom, dzięki czemu noszenie ich będzie nadal komfortowe. Nie musisz zatem obawiać się efektu zmęczonych czy zaczerwienionych oczu.

czym zastąpić płyn do soczewek?

Jak zrobić roztwór soli fizjologicznej?

Jeśli nie masz w domu soli fizjologicznej, to zawsze możesz ją zrobić. W jaki sposób? Najlepiej wykorzystaj w tym celu gotową sól fizjologiczną, którą łatwo dostaniesz w aptece czy w wielu sklepach.

Jak zrobić sól fizjologiczną, gdy nie masz pod ręką chlorku sody? Wtedy masz alternatywne rozwiązanie. Wykorzystaj w tym celu niejodowaną, oczyszczoną sól kuchenną (ok. 0,9 g) i 100 g wody. Najlepiej w tym celu przyda się ostudzona woda destylowana lub przynajmniej przegotowana. Całość dokładnie zmieszaj, aby uzyskać chwilowy płyn do szkieł kontaktowych. Nie należy używać go dłużej niż przez 2 dni.

Zdecydowanie woda fizjologiczna uchodzi za dobry zamiennik płynu do dezynfekcji soczewek kontaktowych. Można stosować go w nagłych przypadkach, gdy nie masz pod ręką profesjonalnego preparatu.

czym zastąpić płyn do soczewek?

Jak przechowywać soczewki, gdy zapomnisz zabrać w podróż płyn do soczewek kontaktowych?

Soczewki należy przechować w specjalnych pojemnikach do tego przeznaczonych. Popularne jest pozostawianie soczewek na noc w specjalnie dobranym płynie do szkieł kontaktowych. W przypadku, gdy zapomnisz go zabrać lub w ogóle kupić płyn fizjologiczny i zamierzasz wykonać własnoręcznie sól fizjologiczną, to również awaryjnie możesz wlać substancję do szklanki, a następnie włożyć do środka soczewki.

Woda w pojemniku na płyn do płukania to znacznie rzadziej polecane rozwiązanie. Niestety istnieje spore ryzyko, że soczewki uszkodzą się lub ich jakość osłabnie. Jeśli to możliwe, więc lepiej postaw na sól fizjologiczną.

Musisz wiedzieć, że płyny fizjologiczne, np. sól lub też po prostu woda nie usuwają zanieczyszczeń, a jedynie pomagają w zapewnieniu Twoim oczom nawilżenia i wygody kolejnego dnia, gdy będziesz je nosić. Najlepiej tak szybko to możliwe rozejrzyj się za dobrym płynem wielofunkcyjnym do przechowywania, czyszczenia i płukania soczewek kontaktowych.