Okulista jest lekarzem. Do jego głównych zadań należy profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób związanych z narządem wzroku. Niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach ze wzrokiem to sygnał, że warto udać się do niego na konsultację. Regularne badania oczu pomagają nie tylko wykryć ewentualne wady wzroku, ale także zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń. Sprawdź i dowiedz się więcej o tym, kiedy udać się do okulisty!
Do okulisty należy zgłosić się zawsze wtedy, gdy wystąpią u Ciebie różnego rodzaju niepokojące objawy dotyczące narządu wzroku. Do tego lekarza warto wybierać się również profilaktycznie. Dlaczego to tak ważne? Wiele chorób związanych ze wzrokiem i oczami rozwija się powoli, początkowo nie dając o sobie żadnych objawów (np. jaskra). W takich przypadkach na możliwość całkowitego wyleczenia lub zatrzymania rozwoju choroby niejednokrotnie ma wpływ jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Do objawów jakie wskazują, że powinno się udać do okulisty należą:
Takich objawów nie należy ignorować, nie należy również zwlekać z wizytą. Mogą one bowiem świadczyć o takich chorobach jak:
Wiesz już, że do okulisty należy udać się, gdy pojawią się objawy wskazujące na chorobę narządu wzroku. A co, gdy pojawią się problemy z widzeniem, takie jak:
- Krótkowzroczność (myopia) – trudności z widzeniem na odległość, na przykład niewyraźne widzenie tablicy w klasie czy znaków drogowych podczas jazdy samochodem.
- Dalekowzroczność (hiperopia) – problemy z widzeniem obiektów znajdujących się blisko, co może powodować konieczność trzymania książek czy smartfona dalej od oczu podczas czytania.
- Prezbiopia – naturalne pogorszenie zdolności widzenia zbliżonego związane z wiekiem, które objawia się koniecznością trzymania lektur czy gazet dalej od twarzy.
Takie symptomy mogą wskazywać na jedną z wymienionych wad refrakcji. W takim przypadku masz do wyboru dwie opcje:
1. Udać się do okulisty. Sprawdzi on stan Twojego wzroku (chociaż na co dzień raczej się tym nie zajmuje), a przy tym zbada Twoje oczy pod kątem chorób.
2. Udać się do optometrysty. Optometrysta to specjalista od badania refrakcji oka. Gdy wykryje wadę, wypisze odpowiednią receptę i pomoże w doborze okularów i soczewek okularowych. Dobór odpowiednich okularów to również zadanie optyka: który pomaga znaleźć idealne okulary dopasowane do kształtu twarzy, stylu życia i preferencji.
Okulista to spośród optyka i optometrysty jedyny specjalista, który może zbadać Twoje oczy pod kątem chorób, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie, wystawić receptę lub przeprowadzić operację. W trakcie rutynowej lub nakierowanej na konkretną chorobę (co lekarz może stwierdzić po wywiadzie) kontroli może przeprowadzić takie badania jak:
Choć badania te brzmią nieco strasznie, nie ma się czego obawiać - wszystkie są wykonywane przez specjalistę, a gdy to potrzebne - pod znieczuleniem. O wzrok należy odpowiednio dbać, ponieważ to jeden z naszych najważniejszych zmysłów: i odpowiada za około 80% poznawania otaczającego nas świata. Właśnie z tego powodu jest tak ważny w przypadku dzieci. Badania wzroku u dziecka nieco różnią się od tego u dorosłych. W przypadku najmłodszych lekarz w trakcie badania wykorzystuje specjalne techniki, a w celu zbadania refrakcji używa specjalnych tablic. Problemy z narządem wzroku u dziecka zazwyczaj zostają zauważone przez pediatrę. Należy do nich:
Jeżeli jednak żadne z tych objawów nie występują u Twojego dziecka, a pediatra nie zauważył żadnych nieprawidłowości to warto profilaktycznie odwiedzać z pociechą okulistę średnio raz do roku, a na pierwszą wizytę udać się, gdy dziecko skończy 2. lub 3. rok życia. Jeżeli jednak jedno z rodziców dziecka zmaga się z chorobami oczu, warto pierwszą kontrolę przeprowadzić już u rocznego malucha.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/310189,okulista-czym-sie-zajmuje-kiedy-zglosic-sie-do-okulisty
https://www.wokularach.pl/blog/czego-nie-robic-przed-wizyta-u-okulisty
https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-czesto-badac-wzrok