Jak wybrać idealne okulary przeciwsłoneczne?

image


Okulary przeciwsłoneczne stanowią istotny element garderoby: powinny wyglądać estetycznie, być wygodne, ale przede wszystkim - właściwie pełnić swoją funkcję, czyli chronić przed słońcem. Jak więc wybrać idealne okulary przeciwsłoneczne? Przeczytaj artykuł i poznaj nasze praktyczne porady.

Okulary przeciwsłoneczne: dlaczego są ważne?

Po okulary przeciwsłoneczne sięgamy w słoneczne dni: gdy idziemy na plażę, wyruszamy w góry lub gdy po prostu udajemy się na zewnątrz. Okulary na słońce chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a także przed poparzeniami słonecznymi. To ważne, ponieważ: 

- Promienie UV mogą być jedną z przyczyn rozwoju wielu różnych chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. 

- Szkodliwe promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić delikatne struktury siatkówki, a nawet przyspieszyć rozwój niektórych nowotworów w obrębie narządu wzroku. 

Okulary na słońce: na to zwróć uwagę!

Poszukując idealnych okularów przeciwsłonecznych warto przede wszystkim skupić się na odpowiednich szkłach ochronnych. To one odpowiadają za główną funkcję tych okularów. Bardzo ważne jest, aby wybrane przez Ciebie szkła posiadały filtr ultrafioletowy. Może wydawać się, że każde okulary na słońce są w niego wyposażone. Należy jednak wiedzieć, że niektórzy producenci stosują nieuczciwe praktyki i pod nazwą okularów przeciwsłonecznych sprzedają zwykłe, przyciemniane soczewki. Takie szkła nie będą właściwie chronić Twoich oczu. 

Aby uchronić się przed takimi produktami wybieraj okulary ze sprawdzonych źródeł. Może być to optyk stacjonarny lub sklep internetowy, np. wOkularach.pl. Unikaj takich miejsc jak bazarki przy plaży - jednakże może zdarzyć się, że znajdziesz tam dobrej jakości okulary - wtedy warto sprawdzić, czy posiadają naklejkę CE. Ona oznacza, że produkt jest zgodny z wymaganiami Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że jeśli będziesz chciał zdecydować się na ich zakup to wciąż powinieneś pozostać ostrożny - niektórzy naciągacze używają fałszywych naklejek i pod ich przykrywką sprzedają produkty złej jakości.

Okulary z polaryzacją czy bez?

Na rynku dostępne są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i bez niej. Obydwa typy chronią oczy przed promieniami UV. Jednakże, okulary z polaryzacją dodatkowo chronią oczy przed oślepiającym światłem słonecznym. Specjalny filtr blokuje odblaski i poświaty, tym samym zapewniając użytkownikowi komfort i wygodę: eliminują potrzebę mrużenia oczu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób wędrujących po górach, kierowców czy w czasie wakacji, kiedy zależy Tobie, aby bez większych przeszkód podziwiać piękne widoki. Okulary z polaryzacją mogą być droższe od standardowych modeli, ale zazwyczaj nie są to duże kwoty. 

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych. Żółta koszulka.

Okulary elementem stylizacji: dobierz je do kształtu twarzy!

Kiedy już uda się Tobie znaleźć okulary z odpowiedniego źródła, które będą wyposażone w dobrej klasy filtry UV, kolej na estetykę! Okulary przeciwsłoneczne mogą, poza funkcją praktyczną, stanowić modny dodatek do niejednej stylizacji. Dobrze dobrane okulary na słońce świetnie wpasowują się zarówno w modne, szalone stylizacje, jak i w codzienne, klasyczne outfity. Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

- Zastosuj regułę przeciwieństw. 

Reguła przeciwieństw zazwyczaj świetnie się sprawdza. Jeśli Twoja twarz jest kwadratowa lub prostokątna wybierz owalne lub okrągłe okulary. Jeżeli zaś Twoja buzia jest w okrągłych kształtach, sięgnij po okulary w prostokącie lub kwadracie. Możesz wybrać też kocie oko, które świetnie podkreśli rysy twarzy. 

- Oceń rozmiar i proporcje swojej twarzy. 

To, czy posiadasz dużą czy małą twarz również jest istotne. Osoby z większą buzią mogą dobrze czuć się w okularach oversize, kiedy Ci z mniejszą twarzą mogliby zostać przez nie przytłoczeni. Gdy jednak okulary byłyby zbyt małe, mogłyby wyglądać karykaturalnie - z tego powodu, oprawki powinny być proporcjonalne do wielkości twarzy. 

Pamiętaj również o tym, że zauszniki okularów również powinny odpowiednio pasować. Dobrze dobrane okulary nie powinny uciskać skorni ani powodować otarć. Należy też zwrócić uwagę, by nie pozostawiały po sobie odcisków. Dodatkowo, okulary na słońce nie powinny być też za duże, ponieważ wtedy mogłyby spaść nawet w trakcie zwykłego marszu i uszkodzić się.

Kolor również ma znaczenie!

Warto pamiętać, że jeśli chcesz wybrać idealne oprawki, powinieneś zwrócić uwagę na kolorystykę. 

- Osoby, które posiadają ciemną karnację, ciemne włosy i ciemną oprawę oczu mogą dobrze czuć się w takich kolorach oprawek jak: butelkowa zieleń, granat, czarny, brązowy, ciemny fiolet. 

- Ci, których cechują jasne włosy, śnieżna karnacja i jasna oprawa oczu dobrze odnajdą się w pastelowych i delikatnych odcieniach. Ciekawą opcją mogą być również dla nich kolory neonowe, które to wyróżniają się na tle jasnych kolorów i mogą stanowić stylowy kontrast. 

Wybierz odpowiednią markę

Aby okulary były idealne, powinny być w rozsądnej dla Ciebie cenie! Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów, marek i modeli okularów. Jeżeli zależy Tobie na wysokiej jakości okularach w dobrej cenie, możesz zapoznać się z ofertą takich marek jak Senja czy Solano. Jeśli poszukujesz luksusowych marek, możesz wybrać oprawki od Emporio Armani czy od Prady. 

 

Bibliografia:

1. https://www.wokularach.pl/blog/dobieramy-okulary-do-ksztaltu-twarzy
2. https://ioptyk.pl/jak-chronic-oczy-przed-sloncem/