Gdy do oka dostanie się nieproszony gość: muszka, paproch, rzęsa lub coś innego - wywołuje podrażnienia i uczucie dyskomfortu. Zapewne niejeden raz doświadczyłeś takiej sytuacji. Co zrobić, gdy do Twojego oka dostanie się ciało obce? Jak się go pozbyć? Czy i kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? W tym artykule odpowiemy na te pytania. Sprawdź!
Czasami z różnych przyczyn zdarza się, że do naszego oka dostaje się ciało obce. Może być to nasza własna rzęsa czy włos, ale zdarza się również, że do oczu wpadają małe owady, pyłki kwiatów, drzew i krzewów, jak również zanieczyszczenia przenoszone za pomocą wiatru. Bywa, że do oka dostają się bardziej niebezpieczne ciała obce: opiłki (np. w trakcie spawania), kawałki plastiku czy odłamki szkła. Reakcja na ciało obce w oku zależy od tego, co tym ciałem obcym jest.
Gdy do oka dostanie się coś delikatnego, tak jak wspomniany paproch czy rzęsa, możesz wyciągnąć to bez pomocy specjalisty. W tym celu możesz użyć:
- Soli fizjologicznej.
Za pomocą soli fizjologicznej możesz bez problemu wypłukać ciało obce z oka. Wystarczy, że sięgniesz po sterylną ampułkę płynu, delikatnie odchylisz do tyłu głowę i zaaplikujesz sól do oka. Możesz użyć również kropli nawilżających do oczu.
- Wilgotnej gazy.
Aby pozbyć się ciała obcego z oka, możesz użyć wilgotnej gazy. Wystarczy delikatnie ją zwinąć, a następnie za pomocą jej końcówki ostrożnie przetrzeć oko lub mechanicznie usunąć intruza (o ile uda ci się go zlokalizować).
- Patyczka higienicznego.
Inną mechaniczną opcją usuwania ciała obcego z oka jest użycie patyczka higienicznego. Należy delikatnie naciągnąć powiekę w dół, a następnie delikatnie wyjąć intruza z oka. Powinieneś przy tym uważać, by nie dotykać twardówki oka, aby jej nie uszkodzić.
- Własnych powiek!
Usunięcie ciała obcego z powierzchni gałki ocznej jest możliwe także bez użycia dodatkowych narzędzi. Wystarczy intensywnie mrugać! Kilka serii intensywnych mrugnięć może pomóc w pozbyciu się intruza, ponieważ czynność ta zwiększa produkcję łez, nawilża powierzchnię oka i wspomaga usunięcie ciała obcego wraz z filmem łzowym.
Jeśli jednak zdarzy się, że do oka wpadnie coś, co może je mechanicznie uszkodzić: opiłek, kamyk, drzazga, kawałek szkła czy odłamek tworzywa to powinieneś reagować szybko i konkretnie. Pierwsza pomoc w takim przypadku to zabezpieczenie oka jałowym opatrunkiem. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza okulisty lub pod razu pojechać na SOR. W szpitalu ciało obce zostanie usunięte - taki zabieg trwa kilka lub kilkanaście minut. Lekarz może zadecydować również o wykonaniu prześwietlenia: aby wykluczyć ewentualne uszkodzenia gałki ocznej.
Do lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy po samodzielnym usunięciu ciała obcego pojawią się następujące objawy:
Wiesz już, co robić, gdy do Twojego oka dostanie się ciało obce. A jak je rozpoznać? Intruz w oku objawia się kilkoma charakterystycznymi symptomami, które podobne są do tych, jakie mogą wystąpić po jego usunięciu. Przede wszystkim, budzi znaczny dyskomfort. Poza tym może wystąpić:
Poza dyskomfortowymi objawami, ciało obce w oku raczej nie powinno być źródłem zmartwień. Zazwyczaj samoistnie opuszcza oko i nie powoduje większych dolegliwości. Inaczej jest, jeśli tym ciałem obcym jest element, który może uszkodzić oko: tak jak wspomniane wcześniej opiłki, kawałki metalu czy szkła. Jeśli do oka dostanie się intruz tego rodzaju, to może stanowić to niebezpieczeństwo dla pacjenta.
Jeżeli zdarzy się, że ciało obce uszkodzi rogówkę, to w ramach powikłań u danej osoby może wystąpić zaćma pourazowa lub zmętnienie rogówki. Czasami zdarza się również, że po dostaniu się do oka ciała obcego u pacjenta występuje neowaskularyzacja rogówki.
Jeśli element, który dostał się do Twojego oka sprawia Tobie duży ból, to bez względu na jego pochodzenie: nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do specjalisty. Długotrwałe pozostawanie ciała obcego w oku może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zadrapania, infekcje lub trwałe uszkodzenia struktury oka. Szybka reakcja pozwala na bezpieczne usunięcie ciała obcego i minimalizuje ryzyko zagrożeń. Jak już wspomnieliśmy: specjalista nie tylko usunie drażniący element, ale również oceni, czy doszło do jakichkolwiek urazów oraz zaleci co zrobić, aby przyspieszyć regenerację i chronić zdrowie oczu. Pamiętaj, że zwłoka w takich przypadkach może skutkować konsekwencjami.
Bibliografia:
https://instytutoka.pl/artykuly/cialo-obce-w-oku-pierwsza-pomoc-i-przeciwskazania/
https://www.wokularach.pl/blog/cialo-obce-w-oku-jak-postepowac
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/urazyoka/85415,ciala-obce-w-oku