Zmęczone oczy - jakie są objawy?

image

Czy zdarza się Tobie, że wieczorami doświadczasz pieczenia oczu i uczucia piasku pod powiekami? Mogą być to objawy zmęczonych oczu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są inne symptomy zmęczonych oczu, co je powoduje i jak sobie z nimi skutecznie radzić! Przekażemy Tobie mini kompendium wiedzy o zmęczonych oczach i o domowych sposobach, które mogą przynieść ulgę i ukojenie. 

Zmęczenie oczu - dlaczego występuje? 

Gałki oczne męczą się, gdy zbyt długo są podatne na wysiłek. Jednakże, zmęczenie oczu pojawia się również po zbyt długim przebywaniu w klimatyzowanych czy zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach - takie warunki powietrza negatywnie wpływają na produkcję filmu łzowego i nawilżenie oczu. Poznaj inne przyczyny tego zjawiska.  

- Za przeciążanie gałek ocznych może odpowiadać zbyt długi czas spędzony przed ekranem lub monitorem, a dokładniej - światło niebieskie, które emitują. Niebieskie światło negatywnie wpływa na narząd wzroku. Nie tylko męczy oczy, ale może wpływać na pogorszenie jakości widzenia. Aby tego uniknąć, warto wyposażyć się w okulary z filtrem blue lub włączyć filtr światła niebieskiego, który dostępny jest w większości nowszych urządzeń.

- Oczy wykonują spory wysiłek także wtedy, gdy kierujesz pojazdem. Skupienie na drodze wymaga od mięśni gałek ocznych sporo energii. Z tego powodu, po wielogodzinnej jeździe samochodem możesz odczuwać objawy zmęczonych oczu. Szczególnie często to zjawisko pojawia się u kierowców zawodowych. 

- Nieprawidłowe oświetlenie to kolejny czynnik, który męczy oczy. Jeśli czytasz, piszesz lub wykonujesz inne czynności, które wymagają skupienia wzroku, zadbaj o prawidłowe oświetlenie pomieszczenia. 

- Oczy męczą się również wtedy, jeśli korzystasz z niewłaściwie dobranych soczewek lub szkieł okularowych. Dlatego tak ważne jest, aby parametry korekcji wzroku wybierać po konsultacji u specjalisty a nie na własną rękę. 

- Niewiele osób wie o tym, że występowanie objawów zmęczonych oczu może być uwarunkowane środowiskiem. Oczy męczą się, jeśli są narażone na zanieczyszczenia takie jak smog czy dym papierosowy. 

Objawy zmęczonych oczu

Objawy zmęczonych oczu mogą wzbudzać dużo dyskomfortu, a nawet przeszkadzać w funkcjonowaniu. Należą do nich: 

- zaczerwienienie oczu,

- łzawienie,

- pogorszenie ostrości widzenia,

- uczucie piasku pod powiekami,

- uczucie suchości oczu,

- pieczenie,

- bóle oczu i głowy, 

- lekki ból w trakcie mrugania,

- problemy ze skoncentrowaniem wzroku (np. “zlewanie się” literek w trakcie czytania). 

Po tych objawach możesz rozpoznać, że Twoje oczy powinny odpocząć. Jak zatem poradzić sobie z tymi symptomami? 

Zmęczone i przekrwione oko.

Sposoby na zmęczone oczy

Aby skutecznie walczyć z objawami zmęczonych oczu, rekomendujemy użycie kropli nawilżających. Dzięki nim nawilżysz gałki oczne i dostarczysz im niezbędnych składników - co pomoże zniwelować uciążliwe objawy. Polecamy również, aby przy pracy przed komputerem dbać o regularne przerwy. Wystarczy, że co godzinę na kilka minut odejdziesz od komputera - dzięki temu możesz zapobiec pojawieniu się symptomów zmęczonych oczu.

Domowe sposoby na zmęczone oczy 

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, by przynieść ulgę zmęczonym oczom, możesz wypróbować kilka naszych sprawdzonych, domowych sposobów. Należą do nich: 

- Chłodne okłady. 

Do tego sposobu wystarczą Ci dwie saszetki rumianku, szałwii lub innych, delikatnych ziół do picia. Zaparz torebki, wyciągnij z naparu (nie odsączaj) i odłóż na bok, aby wystygły. Następnie schowaj je na kilka minut do lodówki. Takie okłady możesz ułożyć na zamkniętych powiekach i trzymać przez około 10-15 minut.

- Okłady z aloesu. 

Powszechnie wiadomo, że aloes to roślina bogata w witaminy i cenne składki odżywcze. Gdy odczuwasz objawy zmęczonych oczu, możesz użyć liści aloesu jako okładów. Liść rośliny przetnij w poprzek i potnij na malutkie kawałki. Takie okłady ułóż na zamkniętej powiece, ale przy tym dbaj, by miąższ nie dostał się do oka. Zamiast liści możesz użyć też żelu aloesowego.

- Ćwiczenia oczu.

Doskonałym relaksem mogą być ćwiczenia - joga oczu. Nawet najprostsze ćwiczenia mogą przynieść Twoim gałkom ocznym ulgę.  

   - Wyjrzyj za okno!

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale widok za oknem ma zbawienny wpływ na wzrok. Stań przed oknem (najlepiej szeroko je otwórz) i rozejrzyj się. Staraj się skupić na naturalnej zieleni. Warto znaleźć jakiś nieruchomy punkt w oddali i postarać się na nim skupić tak, by dojrzeć go jak najwyraźniej. 

   - Palming. 

Ułóż dłonie w stożki, a następnie połóż je na oczach. W tym ćwiczeniu chodzi o to, by całkowicie odciąć oczom dostęp światła. Dzięki temu Twoje gałki oczne rozluźnią się. Staraj się, by nie przepuszczać dłońmi żadnych promieni światła oraz dbaj o to, by nie uciskać powiek. Po około 10 minutach powoli zacznij odsuwać dłonie.

Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o swój wzrok. 

Profilaktyka zdrowych oczu

Jeśli chcesz unikać zmęczenia swoich oczu, dbaj o to, by dostarczać swojemu organizmowi witamin niezbędnych dla dobrej kondycji wzroku - czyli witamin A, C i E. Warto też unikać spędzania wielu godzin przed monitorami, a jeśli to niemożliwe - zadbać o odpowiednią ochronę. Gdy wykonujesz pracę, która wymaga skupienia wzroku, staraj się mrugać świadomie. Za kierownicą czy przed komputerem mrugamy rzadziej, co może przyczyniać się do suchości i zmęczenia oczu. 

 

 

 


1. https://www.wokularach.pl/blog/sposoby-na-zmeczone-oczy
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-na-zmeczone-oczy-4-sposoby