Zapalenie powiek – objawy, rodzaje, leczenie

image

Nikt z nas nie lubi uporczywego swędzenia oczu. Jest to problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Gdy do tego dojdzie jeszcze ból to jest to ostatni dzwonek by coś z tym zrobić. Być może wystąpiło u Ciebie zapalenie powiek. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia tego uciążliwego stanu zapalnego.

Czym jest zapalenie powiek?

Zapalenie powiek to nic innego jak stan zapalny powstający na skutek zablokowania gruczołów tarczkowych. Gruczoły te są odpowiedzialne za produkowanie wydzieliny nawilżającej oko przy każdym mrugnięciu. Gdy wydzielina nie może się wydostać może nastąpić właśnie zapalenie. Dzieje się to zazwyczaj przez infekcję lub nadprodukcję wydzieliny. Zapalenie powiek zazwyczaj powstaje symetrycznie tj. obustronnie. Dlatego dyskomfort zazwyczaj czuć w obu oczach.

Zapalenie powiek objawy

Zapalenie brzegów powiek niektórymi symptomami może przypominać zespół suchego oka. Dlatego warto znać wszystkie objawy, by łatwiej rozróżnić schorzenia. Do typowych oznak zapalenia powiek należy:

  • swędzenie i pieczenie,
  • zaczerwienienie oczu i brzegów powiek,
  • lśniące, połyskujące brzegi powiek,
  • łuszcząca się skóra,
  • wypadanie rzęs i ich sklejenie, zwłaszcza rano,
  • obrzęk powiek,
  • uczucie ciała obcego w oku lub piasku pod powiekami.

Jeśli większość z tych objawów występuje u Ciebie to możesz mieć niemal pewność, że wystąpiło zapalenie powiek. W takiej sytuacji nie zwlekaj tylko podejmij jak najszybciej leczenie.

zapalenie powiek

Przyczyny i rodzaje zapalenia powiek

Główną przyczyną zapalenia powiek jest zablokowanie gruczołów produkujących łój. To właśnie przez to zaczynamy czuć nieprzyjemne i uporczywe objawy. Wyróżnia się cztery główne rodzaje zapalenia ze względu na ich przyczynę wystąpienia.

Alergiczne zapalenie powiek

Najczęstszym objawem sezonowej alergii jest właśnie swędzenie powiek, które może przerodzić się w stan zapalny. Należy pamiętać, że alergiczne zapalenie powiek może także być spowodowane alergenami zwierzęcymi lub kosmetykami.

Nużeńcowe zapalenie brzegów powiek

Nużeniec to pasożyt, który żyje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Żywi się komórkami nabłonka lub wydzieliną tłuszczową. Ich sposób żywienia powoduje właśnie zapalenie. Tym pasożytem możesz zarazić się poprzez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną lub poprzez kontakt pośredni.

Łojotokowe zapalenie powiek

Ten typ zapalenia występuje zazwyczaj wspólnie z łojotokowym zapaleniem skóry. Wtedy objawy nie dotyczą tylko oczu, ale także skóry głowy, czy niektórych okolic twarzy, np. fałd nosowo-wargowych.

Gronkowiec

Ta bakteria, a dokładnie gronkowiec złocisty jest najczęstszą przyczyną wystąpienia zapalenia powiek. W bardzo łatwy sposób idzie się nią zarazić, np. poprzez dotknięcie oczu brudnymi rękami. Dlatego właśnie zapalenie powiek często dotyka dzieci.

zapalenie powiek

Jak wygląda leczenie zapalenia powiek?

Gdy tylko wystąpią u Ciebie objawy zapalenia brzegów powiek to nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. To bardzo ważne ponieważ tego typu zapalenie może ciągnąć się tygodniami. W zależności od rodzaju zapalenia stosuje się różne rozwiązania. Zazwyczaj jest to maść z antybiotykiem lub specjalne preparaty do stosowania miejscowego. Oprócz tego popularną metodą w przypadku łagodnego zapalenia są specjalne chusteczki do codziennego przecierania powiek.

Lekarz może także przepisać tzw. sztuczne łzy, które zniwelują uczucie pieczenia i swędzenia oczu.

Zapalenie powiek leczenie naturalne

Musisz wiedzieć, że same domowe sposoby niestety nie wyleczą zapalenia powiek. Jednak są polecane w trakcie leczenia specjalistycznego nawet przez lekarzy. W ten sposób wspomożesz pozbywanie się zapalenia i trochę przyspieszysz jego gojenie. Do popularnych domowych metod leczenia zapalenia należą:

  • okłady – wystarczy, że namoczysz czysty ręcznik w jak najcieplejszej wodzie i umieścisz okład na oczach. W ciągu 5-10 minut okład powinien trochę rozpuścić zaschniętą wydzielinę. Co ważne, nie należy używać drugi raz tego samego ręcznika.
  • oczyszczanie – zaopatrz się w specjalny roztwór do mycia powiek w aptece. Następnie za pomocą wacika kosmetycznego lub patyczka higienicznego przecieraj zarówno powieki, jak ich brzegi. W ten sposób zbierzesz zaschniętą wydzielinę i nadmiar łoju.

Te dwa domowe sposoby na zapalenie powiek możesz stosować zaraz po sobie. Wtedy ułatwisz sobie zbieranie wydzieliny. Najważniejsze to trzymać się zasad higieny i być systematycznym.