Pęknięta żyłka w oku – przyczyny i leczenie

image

Każdy kiedyś zmagał się z problemem pękniętej żyłki w oku – jej fachowa nazwa to wylew podspojówkowy. Zazwyczaj to nieszkodliwa dolegliwość na równi z siniakiem, która znika po kilku dniach i nie towarzyszą jej żadne objawy bólowe. W tym artykule dowiesz się, kiedy pęknięta żyłka w oku jest niegroźna, a kiedy wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań.

Czym tak naprawdę jest pęknięta żyłka w oku?

Kiedy białko Twojego oka jest zaczerwienione, lub widoczna jest na nim czerwona plama – masz do czynienia z pękniętym naczynkiem. Widok krwi w oku może zaniepokoić, jednak to bardzo powszechna przypadłość. W większości przypadków ma charakter samoistny, a więc jest niezwiązana z żadną poważniejszą przyczyną.

Mimo że z reguły jest niewidoczna, krew jest obecna również w gałce ocznej. Odżywia ona oko i transportuje niezbędny do jego funkcjonowania tlen. Drobne żyłki i naczynka znajdują się pod spojówką – delikatną błoną, która pokrywa zewnętrzną część twardówki. 

Gdy naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu, zawarta w nich krew wypływa na zewnątrz i zatrzymywana jest przez spojówkę – stąd też nazwa wylew podspojówkowy. Chcesz dowiedzieć się więcej, jak jest zbudowany aparat ochronny oka? Zapoznaj się z wpisem na naszym blogu.

Popękane naczynka w oku są więc tym samym, co siniak na skórze. Nie są chorobą samą w sobie, lecz w sporadycznych przypadkach mogą być jej objawem. O czym więc świadczy pęknięta żyłka w oku, od czego się bierze i co można z nią zrobić?

Pęknięta żyłka w oku – przyczyny

Rzadko kiedy można jednoznacznie stwierdzić, od czego pękają naczynka w oku. Najczęstsze przyczyny to:

  • Zmęczenie – w przypadku niewystarczającej ilości snu, lub wielogodzinnej pracy przed komputerem, oczy stają się przekrwione. Żyłki na oczach rozszerzają się, co jednocześnie zwiększa ryzyko ich pęknięcia.
  • Nagły skok ciśnienia tętniczego krwi – wzrasta ono w wyniku trywialnych czynności takich jak kichnięcie, kaszlnięcie, czy silny śmiech. Pęknięta żyłka w oku może być również następstwem wymiotów czy wysiłku fizycznego.
  • Uraz – wylew krwi na oku może być spowodowany uderzeniem w głowę lub samo oko. Jeśli pęknięta żyłka w oku boli, może to świadczyć o poważniejszym uszkodzeniu. W tym przypadku warto udać się na badanie, aby ocenić stan oka. Tutaj dowiesz się, co powinieneś sprawdzić w gabinecie okulisty.
  • Niedopasowane soczewki – zacząłeś ostatnio nosić szkła kontaktowe i zauważyłeś u siebie częste pękanie naczynek w oku? Winowajcą mogą być soczewki o nieodpowiednich parametrach lub niewystarczająca higiena. Zobacz, czym jeszcze grożą źle dobrane soczewki.
  • Niedobór witaminy K – naczynka w oku pękają również w wyniku nieodpowiedniej krzepliwości krwi, za którą odpowiedzialna jest witamina K.
  • Pęknięta żyłka w oku w ciąży jest spowodowana obrzękiem oczu. Puchnięcie następuje w wyniku zmian hormonalnych i jest dokuczliwym, lecz zupełnie normalnym objawem u przyszłych mam.
  • Pęknięta żyłka w oku noworodka często pojawia się po naturalnym porodzie i nie powinna być powodem do zmartwienia rodziców. Nie świadczy ona o żadnym problemie zdrowotnym.

Niekiedy powodu, dlaczego pękają naczynka w oku, można doszukać się w poważniejszych chorobach. Pękające żyłki w oku są czasem objawem schorzeń takich jak:

  • Cukrzyca – wylew na oku często występuje w przypadku choroby o nazwie retinopatia cukrzycowa, na którą narażeni są diabetycy.
  • Choroby układu krążenia – pękające, czerwone żyłki na oku mogą być objawem miażdżycy, nadciśnienia czy zaburzeń rytmu serca. Czasem są przejawem zaostrzenia istniejącej choroby.

Jeśli ciekawi Cię, o czym jeszcze mogą świadczyć zaczerwienione oczy – zapoznaj się z naszym artykułem.

Pęknięta żyłka w oku – leczenie i zapobieganie

Dopadło Cię pęknięte naczynko w oku? Co robić? Najważniejsze, to nie panikować. Jeśli stało się to bez żadnego uderzenia, potrzebny jest jedynie czas. Oko samo wchłonie wylaną krew – potrzebuje na to od kilku dni, do dwóch tygodni. Ten czas już dawno minął, a czerwona plama wciąż jest widoczna na oku? W tym przypadku powinieneś udać się na badanie lekarskie w celu wykluczenia wszelkich komplikacji.

W przypadku urazów, leczenie pękniętej żyłki w oku polega na zakraplaniu oczu specjalnymi preparatami wspomagającymi gojenie. Pamiętaj o badaniach kontrolnych, dopóki lekarz nie stwierdzi całkowitego wygojenia oka.

Jeśli jesteś molem książkowym, zadbaj o dobre oświetlenie podczas czytania. Dla osób, które często spędzają wiele godzin przed ekranem, niezbędne są okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego.

Warto również zastanowić się nad suplementacją witaminy K, która zapewni odpowiednią krzepliwość krwi i zmniejszy ryzyko wylewów podspojówkowych. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak dbać o oczy.

Jeśli zaczerwienienie oka utrzymuje się odkąd zacząłeś nosić soczewki, lub zmieniłeś je na nowe, skontaktuj się ze specjalistą. Problem powinien zniknąć, gdy wymienisz szkła kontaktowe na te lepiej dopasowane do Twoich oczu.

Objawy pękniętej żyłki w oku są u Ciebie ciężkie i zdarzają się często? To czas, aby wybrać się na wizytę lekarską. Czasami gdy w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego, to właśnie oczy jako pierwsze wyślą Ci sygnały ostrzegawcze. Konsultacja ze specjalistą to jedyny sposób, aby znaleźć przyczynę pękania naczynek w oku.

Natychmiastowej konsultacji lekarskiej potrzebują również osoby, które wraz z pękniętą żyłką w oku zmagają się z pogorszonym widzeniem, opuchnięciem powiek lub sączeniem się oka.

Pęknięta żyłka w oku – domowe sposoby

Możesz wspomóc proces wchłaniania krwi przez oko, korzystając z kilku sprawdzonych domowych sposobów. To m.in. zakraplanie oczu sztucznymi łzami zakupionymi w aptece, a także odpowiednia suplementacja. Witamina C ma właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, co przyspieszy gojenie i zapobiegnie pękaniu naczynek w przyszłości.

Jest też kilka rzeczy, z których musisz w tym czasie zrezygnować:

  • Zażywanie aspiryny i leków pochodnych – zawiera ona kwas acetylosalicylowy, który rozrzedza krew i potęguje krwawienie.
  • Stosowanie kropli do oczu obkurczających naczynia krwionośne – przynoszony przez nie efekt jest krótkotrwały. Na dłuższą metę osłabiają one ścianki naczyń krwionośnych, co powoduje ich rozszerzenie.
  • Okłady z woreczków herbaty, rumianku itp. – nie mają one wpływu na przyspieszenie gojenia wylewu podspojówkowego, a wręcz mogą dodatkowo podrażnić oko.

Podsumowując, pęknięta żyłka w oku w większości przypadków nie jest powodem do zmartwień. Najważniejsze to nie panikować i pozwolić oku samodzielnie wchłonąć krew, a w razie potrzeby udać się na badanie lekarskie.