Oko to bardzo ważny narząd, bez którego trudno jest funkcjonować. Warto też zwrócić uwagę na jego budowę, a szczególnie na funkcje, jakie pełni siatkówka. W końcu to właśnie ona odpowiada za odbieranie bodźców wzrokowych. Dlatego odklejenie siatkówki może mieć naprawdę negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Wtedy konieczne jest natychmiastowe leczenie. Sprawdź, czym charakteryzuje się odwarstwienie siatkówki – objawy, przyczyny i metody walki z tym problemem.
Wiesz już, że siatkówka to bardzo ważny element budowy oka, ponieważ umożliwia odbierania obrazu świata zewnętrznego, a później przesyła te informacje do kory mózgowej. Dlatego tak istotne jest to, żebyś poznał najczęstsze choroby siatkówki, a także ich wpływ na Ciebie. Wśród nich warto wymienić:
Rozwarstwienie siatkówki to choroba, polegająca na oddzieleniu się pewnej części siatkówki od struktury oka. Na samym początku ta dolegliwość może nie być odczuwalna, co często prowadzi do pogłębienia się tego schorzenia, a to znowu sprawia, że na jeszcze większe problemy narażona jest siatkówka oka. Funkcje tego elementu gałki ocznej są tak istotne, że nie możesz do tego doprowadzić, ponieważ przyczyni się to do zaburzeń fotoreceptorów, odpowiadających za odbieranie świata zewnętrznego.
Zwróć uwagę na to, że bardzo często w sposób stopniowy następuje odklejenie siatkówki oka. Objawy w takim przypadku dotyczą jedynie części oka. Dopiero z czasem przeradza się to w całkowite rozwarstwienie. W konsekwencji może dojść do znacznego pogorszenia jakości widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Zauważ także, że odklejona siatkówka oka przede wszystkim dotyka cukrzyków i osoby z atopowym zapaleniem skóry.
Rozdzielenie się warstwy siatkówki może być spowodowane przez różne czynniki. Wśród nich warto wymienić, chociażby uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa kontrola u specjalisty. Odklejona siatkówka może też powstawać po zabiegu zaćmy, u osób z krótkowzrocznością bądź pod wpływem nadmiernego wysiłku fizycznego. Sprawdź, czym jest krótkowzroczność. Wówczas objawy odklejania siatkówki są widoczne od razu, choć w razie jakichś podejrzeń warto skonsultować się z lekarzem. Tak naprawdę przyczyn odklejania się siatkówki jest jeszcze więcej – przekonaj się, jakie są najpowszechniejsze.
Gdy znasz objawy odwarstwienia siatkówki, to możesz jeszcze szybciej zareagować na zmiany w obrębie gałki ocznej. Przede wszystkim jednak częściej zaczniesz zwracać uwagę na poszczególne zmiany, które mogą oznaczać odklejanie się siatkówki. Objawy często są bardzo trudne do zidentyfikowania, ponieważ schorzenie to bywa całkowicie bezbolesne. Dlatego niekiedy jest wykrywane dopiero po wielu latach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy pojawiają się błyski, mroczki bądź kształty w polu widzenia, których siła się z czasem zwiększa. Zwróć również uwagę na pozostałe objawy odklejenia siatkówki, czyli:
Rozwarstwienie siatkówki można podzielić na przedarciowe i nieprzedarciowe – tu znowu możesz wyodrębnić trakcyjne i wysiękowe. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi objawami, a do tego mają nieco inne przyczyny. Dlatego przekonaj się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje.
W przypadku przedarciowego odwarstwienia siatkówki ciecz podsiatkówkowa nie może przedostać się z ciała szklistego do obszaru podsiatkówkowego. Zazwyczaj występuje na skutek urazów, uszkodzeń mechanicznych bądź chorób układowych.
Odklejenie siatkówki po uderzeniu zazwyczaj objawia się błyskami i mętami w oku, a także pogorszeniem jakości widzenia.
Zazwyczaj trakcyjne odwarstwianie siatkówki występuje gdy część siatkówki jest oddzielona od nabłonka barwnikowego. Może to być związane z ostrym zapaleniem wewnątrzgałkowym, uszkodzeniem tylnego odcinka oka, a także u wcześniaków oraz cukrzyków. Wówczas objawy są dość łagodne i odznaczają się brakiem mętów czy błysków, a także wolno rozwijającymi się ubytkami w polu widzenia.
Wysiękowe odwarstwienie siatkówki powstaje, gdy do przestrzeni podsiatkówkowej przedostaje się płyn naczyniówki. Zazwyczaj przyczyną tego schorzenia są guzy oraz stany zapalne. W tym przypadku luki w polu widzenia pojawiają się dość szybko, są to m.in. gładka powierzchnia siatkówki jej spora ruchomość.
Bardzo ważne jest to, że w zależności od rodzaju schorzenia mogą być wykorzystywane różne sposoby leczenia, jeśli chodzi o rozwarstwienie siatkówki. Operacja przede wszystkim jest stosowana w przypadku przedarciowego odwarstwienia. Wówczas wykonywany jest wszczep wewnątrzgałkowy, który jest przyszywany do gałki ocznej.
Niekiedy konieczny jest przeszczep siatkówki oka. Choć dotyczy to jedynie najcięższych przypadków. Standardowo jednak stosowana jest operacja siatkówki oraz drenaż płynu podsiatkówkowego. Ta druga metoda powoduje zamknięcie otworów siatkówki i stworzenie połączenia siatkówki z podłożem.
Odpowiednie zachowanie sprawi, że znów dobrze będzie funkcjonować siatkówka. Oko zacznie działać w sposób prawidłowy i zgodny ze swoim przeznaczeniem. Jednak stanie się tak tylko wtedy, gdy zadbasz o rekonwalescencję po operacji, gdyż ma ona na celu zatrzymanie odwarstwienie siatkówki. Czego unikać w takim przypadku? Przede wszystkim stosuj wszystkie leki, jakie zalecają Ci specjaliści. Poza tym przez pewien czas powstrzymaj się od dużych obciążeń fizycznych. Operacja siatkówki oka wymaga również pozostania w określonej przez lekarza pozycji – to tylko chwilowe, ale warto się do tego przygotować. Oczywiście musisz też regularnie wykonywać kontrolne badania.
Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie, gdy chodzi o oko? Siatkówka to bardzo ważny element budowy gałki ocznej. Właśnie z tego powodu możesz wykorzystać polisę w trakcie wypadku – szczególnie jeśli doszło do niego w trakcie pracy. Wówczas musisz uzupełnić wymagane dokumenty, a następnie bezpośrednio przesłać je do ubezpieczyciela bądź zgłosić się do odpowiedniego działu u pracodawcy.
W niektórych przypadkach możesz też postarać się o rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to sytuacji, gdy doszło do utraty wzroku bądź pogorszenia jakości widzenia, co znowu uniemożliwia Ci wykonywanie nie tylko pracy, ale również utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Jeśli widzisz męty w oku, to prawdopodobnie doszło do odklejenia się warstwy siatkówki. W takim przypadku ważna jest przede wszystkim konsultacja lekarska, ponieważ to ona wykluczy lub potwierdzi tę diagnozę. Jeśli jednak musisz poczekać kilka dni na wizytę u specjalisty, to warto skorzystać z domowych sposobów. W przypadku, gdy siatkówka oka jest rozwarstwiona, to czasem pomagają krople z jodkiem potasu oraz takie, wzmacniające widzenie i poprawiające szczelność naczyń krwionośnych. Jednak takie metody nie zawsze są skuteczne, więc nie mogą zastępować właściwego leczenia.