Mrużenie oczu u dzieci i dorosłych - o czym świadczy?

image

Czy zdarza się Tobie mimowolnie mrużyć oczy? A może zauważyłeś, że robi to Twoje dziecko i zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Mrużenie oczu często kojarzy się z rozwijającą się wadą wzroku. Czy to jedyna przyczyna takiego zachowania? O czym świadczy mrużenie oczu i dzieci i u osób dorosłych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat. Sprawdź!

Mrużenie oczu u dzieci - dlaczego występuje?

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko często mruży oczy, to w pierwszej kolejności zapytaj je dlaczego to robi. Może zdarzyć się, że dziecko uważa mrużenie oczu za zabawę i oznakę irytacji i robi to świadomie - nie ma wtedy powodów do obaw. 

Jeśli jednak Twoja pociecha jest jeszcze na tyle mała, że nie potrafi mówić, robi to nieświadomie lub odpowie, że mruży oczy w celu np. lepszego widzenia, to należy podjąć odpowiednie kroki. Co może być przyczyną mrużenia oczu u dzieci?

1. Ciało obce w oku. 

Jeśli do oka dziecka dostało się jakieś ciało obce - muszka, rzęsa czy inny paproch to może ono mimowolnie mrużyć powiekę. W takim przypadku rodzic powinien delikatnie obejrzeć oko dziecka - jeśli intruz jest widoczny, można wyciągnąć go za pomocą patyczka higienicznego. Jeśli go nie widać, a dziecko skarży się na niewielki ból oka, można przepłukać gałkę oczną solą fizjologiczną. Jeżeli po zabiegu ból nie ustąpi, należy skonsultować się ze specjalistą. 

2. Rozwijająca się wada wzroku. 

Mrużenie oczu może być oznaką krótkowzroczności. Jeśli dziecko ma problemy z widzeniem to będzie mrużyć oczy w celu wyraźniejszego widzenia obiektów znajdujących się daleko. Gdy zauważysz to u swojej pociechy, jak najszybciej udajcie się na badanie wzroku: odpowiednia korekcja powinna zatrzymać postępowanie wady.

3. Uraz mechaniczny. 

Urazy mechaniczne zdarzają się szczególnie często w przypadku noworodków lub dzieci do 2. roku życia, gdy te przypadkowo mogą włożyć sobie do oka zabawkę lub nawet własny palec. Wtedy ból spowodowany urazem może być przyczyną mrużenia powieki. Co robić w takim przypadku? Zazwyczaj urazy takie nie są rozległe i nie wymagają interwencji lekarza. Rodzic powinien przyłożyć ciepły opatrunek i odczekać kilka minut - ból minie. Jeśli jednak uraz był na tyle silny, że oko mogło ulec uszkodzeniu, a ból nie mija - należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. 

Kobieta, ból i mrużenie oczu.

Dlaczego dorośli mrużą mimowolnie oczy?

Mrużenie oczu u dorosłych może być spowodowane podobnymi czynnikami jak u dzieci. Dorośli mogą mrużyć powiekę, gdy coś pod nią wpadnie, a także po urazie mechanicznym, gdy oko boli. Dodatkowo, mimowolne mrużenie oczu może świadczyć również o występowaniu krótkowzroczności - szczególnie wtedy, gdy mrużysz je wtedy, kiedy próbujesz dojrzeć coś, co znajduje się w pewnej odległości i wydaje się bardzo rozmyte, niewyraźne. Inne przyczyny mrużenia oczu przez dorosłych to: 

- Nadwrażliwość na światło: fotofobia.

Jeśli mrużysz oczy po wyjściu na zewnątrz lub wtedy, gdy zaświecisz światło, możesz mieć do czynienia z fotofobią. Światłowstręt może być sygnałem o zbliżającej się aurze migrenowej, zapaleniu spojówek czy o wielu innych dolegliwościach. Nie należy go lekceważyć i gdy jego przyczyna jest nieznana, udać się do specjalisty. 

- Zespół suchego oka lub zmęczone oczy.

Mrużenie oczu u dorosłych może występować wskutek zespołu suchego oka (schorzenia, które ma charakter przewlekły) lub w związku z nadmiernym przemęczeniem i suchością oczu. Aby uniknąć tego problemu, należy stosować higienę pracy przed komputerem i odpowiednio nawilżać oczy, gdy są zmęczone. 

- Choroby rogówki.

Schorzenia rogówki (np. zapalenie rogówki) mogą powodować problemy z widzeniem, a nieodpowiednio leczone: nawet pogorszyć ostrość widzenia. Chorobom rogówki poza mrużeniem oczu często towarzyszy nadmierne łzawienie, kłucie i silny ból przy mruganiu. Jeśli występują u Ciebie takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. 

Kobieta czyta i mruży oczy.

Czy mrużenie oczu może być oznaką poważnej choroby?

Mrużenie oczu może być oznaką o chorobie, która nie jest związana tylko ze wzrokiem. 

1. Mrużenie powiek może świadczyć o chorobach tarczycy, np. jej nadczynności. 

2. Zdarza się, że takie zachowania świadczą o genetycznych zaburzeniach, np. o Zespole Ruda, czyli o chorobie genetycznej z grupy rybiej łuski. 

Jeżeli mimowolnie i często mrużysz oczy, a nie wiesz, co jest tego przyczyną, powinieneś udać się do swojego lekarza prowadzącego - on sprawdzi, co może odpowiadać za takie zachowanie i wypisze skierowanie do właściwego specjalisty. 

Mrużenie oczu a kurcz powiek

Kurcz powiek to mimowolne mruganie, drganie lub inny niekontrolowane ruch powiek. Spowodowane są one niezależnymi od woli skurczami mięśni. Mrużenie oczu nie jest przyczyną niekontrolowanego skurczu mięśnia, lecz jego ruchem. Kurcz powiek zazwyczaj objawia się w wyniku dystonii, czyli choroby występującej najczęściej u osób po 50. roku życia. 

 


Bibliografia:

https://instytutoka.pl/artykuly/mruzenie-oczu-przyczyny-choroby-oczu/
https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-oznacza-mruzenie-oczu-4-najczestsze-przyczyny