Rozstaw źrenic - po co mi PD w okularach?

image

Dobrze dobrane okulary korekcyjne powinny być wygodne i wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim - powinny zapewniać doskonałą jakość widzenia. Jeżeli zależy Tobie, by przy pomocy szkieł okularowych widzieć wyraźnie i klarownie, to musisz wiedzieć, że ich parametry powinny być właściwie dopasowane. Poza sferą i cylindrem, ważna jest również odległość źrenic, określana jako PD. Czym dokładnie jest PD? Po co jest w okularach? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te i inne pytania. Dowiedz się więcej!

Czym jest PD?

PD to skrót od Pupillary Distance, które oznacza dokładnie rozstaw źrenic, czyli odległość pomiędzy środkami źrenic oczu. Jest ona potrzebna do tego, by okulary mogły zostać dobrane lub wykonane prawidłowo - Pupillary Distance wpływa na to, w jakim miejscu soczewki zostaną obsadzone moce optyczne. Jeśli rozłożenie tych mocy w Twoich okularach będzie znacznie różnić się od Twojego PD, możesz widzieć mniej wyraźnie. 

Jak mierzy się PD?

Pupillary Distance zazwyczaj mierzone jest w gabinecie u okulisty lub optometrysty w czasie badania wzroku. To jedna z istotnych wartości recept okularowych - zapisywane jest zaraz za osią czy cylindrem. Warto jednak wiedzieć, że zdarza się, iż specjalista nie poda parametrów PD na recepcie - kiedy ją otrzymasz, polecamy sprawdzić, czy PD zostało na niej zapisane - jeśli nie, zapytaj o nie osobę, u której wykonujesz badanie. Odległość źrenic możesz też zmierzyć samodzielnie, w domu. 

Jak samodzielnie zmierzyć PD? 

PD to wartość, która nie jest trudna do zmierzenia samodzielnie. Aby to zrobić w domu, będziesz potrzebować:

- linijki,

- wiszącego lub stojącego lustra (nie zalecamy używać małego lusterka, które należy trzymać ręcznie, ponieważ wtedy pomiar może być niemożliwy lub utrudniony),

- długopisu i kartki, by zapisać parametry: długopis przyda się również przy pomiarze. 

Instrukcja pomiaru PD 

Jeśli chcesz zmierzyć odległość źrenic do soczewek okularowych przeznaczonych do dali:

1. Stań prosto przed lustrem w odległości około 25-30 centymetrów. Ważne, byś dobrze widział w lustrze odbicie swojej twarzy. 

2. Weź do ręki linijkę. Przyłóż ją do twarzy pod linią rzęs lub delikatnie wyżej, ale tak, by nie zasłaniała Tobie pola widzenia.

3. Zasłoń ręką jedno oko. Spójrz na odbicie drugiego oka w lustrze. PD to odległość, jaka jest od środka źrenicy otwartego oka do środka grzbietu nosa.

4. Powtórz czynność zasłaniając drugie z oczu.

Jeśli chcesz zmierzyć PD do bliży, powinieneś postępować prawie tak samo - za wyjątkiem tego, iż w przypadku pomiaru Pupillary Distance do bliży, zamiast patrzeć na drugie oko, powinieneś patrzeć na czubek nosa. Wymiary PD przy zakupie szkieł okularowych zazwyczaj dodaje się do siebie i podaje się jeden wspólny wymiar dla obojga oczu. Zdarza się jednak, że rozstaw źrenic podaje się osobno dla lewej i prawej gałki ocznej.

Optometrysta mierzy PD.

Ile zazwyczaj wynosi PD?

dorosłych osób odległość źrenic wynosi zazwyczaj od 54 do 74 milimetrów: wymiary mogą odbiegać od tych standardów o 0,5 mm lub więcej, w zależności od indywidualnych cech każdego człowieka. W przypadku dzieci rozstaw źrenic może wynosić od około 41-42 do 51-52 mm. Podobnie jak w przypadku dorosłych, odległość ta może być nieco inna i w większości przypadków nie świadczy to o żadnych zaburzeniach. 

Czy odległość źrenic zmienia się z wiekiem?

Rozstaw źrenic zmienia się wraz z wiekiem. Odległość pomiędzy źrenicami zmierzona u dziecka może ulec zmianie nawet w przeciągu kilkunastu miesięcy - ma to związek z okresem dojrzewania i z rozwojem młodego organizmu. Jeśli więc zdecydujesz się na zmianę okularów korekcyjnych u Twojego dziecka, warto wykonać ponowne badanie wzroku. Ulec zmianie mogą właśnie takie parametry jak rozstaw źrenic, ale zmniejszyć lub zwiększyć może się również wada refrakcji dziecka. Podobnie jest w przypadku nastolatków. 

Pupillary Distance stabilizuje się dopiero po zakończeniu okresu dojrzewania. U młodych kobiet to zazwyczaj 16.-18. rok życia, a u mężczyzn 18.-20. Odległość źrenic mierzona po osiągnięciu tego wieku raczej pozostaje niezmienna przez całe życie. 

Dziewczynka. Badanie wzroku.

Czy PD jest niezbędne do zakupu okularów?

PD to wartość, która znacząco wpływa na komfort noszenia okularów. W związku z  rozłożeniem mocy optycznej dokładnie dopasowanym do Ciebie i Twoich oczu, takie soczewki okularowe będą korygować Twój wzrok bez żadnych przeszkód. Dzięki dopasowanemu PD, centrum Twoich oczu będzie znajdować się dokładnie w tym miejscu, w którym powinno - co zapewni Tobie świetną jakość widzenia. PD jest zatem dużym udogodnieniem - ale nie jest to wartość obowiązkowa przy zakupie okularów. 

Badanie wzroku przed zakupem okularów korekcyjnych jest istotne. Dokładne określenie takich parametrów jak rozstaw źrenic pozwala Tobie na wybranie takich szkieł korekcyjnych, które będą w pełni spełniać Twoje potrzeby. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort i wygodę na co dzień. 

 

1. M. Zając, M. Ciebiera, Okulary. Podręcznik dla optyków, Wyd. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2024
2. https://www.wokularach.pl/jak-mierzyc-pd
3. https://www.wokularach.pl/blog/pd-jak-zmierzyc-rozstaw-zrenic