Czym jest indeks soczewek okularowych?

image

Jeśli poszukiwałeś kiedyś okularów korekcyjnych, na pewno natknąłeś się na pojęcie indeksu soczewek okularowych. Choć indeksy mogą kojarzyć się ze spisem czegoś lub ze studencką książeczką z ocenami, w przypadku okularów pojęcie to określa coś całkowicie innego. Czym jest indeks soczewek okularowych? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

Indeks soczewek korekcyjnych - co to takiego?

Według naukowej teorii, indeks to współczynnik załamania światła materiału, z którego to wykonane są konkretne soczewki: inaczej mówiąc, indeks soczewek okularowych to współczynnik, który oznacza prędkość, z jaką fala świetlna przekracza granicę powietrza i soczewek. Co to tak naprawdę oznacza? 

Im wyższy jest indeks, tym cieńsze będą szkła soczewki, ponieważ wyższa jest wartość współczynnika załamania światła: im indeks będzie mniejszy, tym soczewki będą grubsze.

Indeks a wada wzroku 

To, jaki indeks okularowy powinieneś wybrać, zależy od wielkości Twojej wady refrakcji. 

  • Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są indeksy 1,50. Specjaliści polecają je dla osób, których wada wzroku wynosi +/- 3,00 dioptrie. 

Soczewki niskoindeksowe tworzone są w większości z materiału CR - 39, który mocno rozprasza fale światła, przy tym niwelując aberracje chromatyczne i powstawanie kręgów światła.

  • Wady wzroku od +/- 3 do +/- 5 dioptrii korygowane są przez soczewki średnio indeksowe o współczynniku od 1,55 do 1,64.

Soczewki średnioindeksowe zazwyczaj wykonywane są z poliwęglanu w indeksie 1,59. Często używa się ich do szkieł przeznaczonych dla dzieci lub sportowych, ponieważ materiał ten jest bardzo odporny na uszkodzenia i uderzenia. Niestety, podatny jest na delikatne aberracje w postaci obwódek przypominających okręgi wokół źródeł światła, może powodować efekt halo - co dla wielu osób jest uciążliwe.

  • Jeśli dokucza Tobie wysoka wada wzroku przekraczająca +/- 5 dioptrii, zalecane będą dla Ciebie soczewki wysokoindeksowe, których współczynnik załamania wynosi od 1,64 do 1,74. 

Organiczne soczewki wysokoindeksowe mają najwyższy możliwy indeks 1,74. Co ciekawe, mogą być one pocienione nawet o połowę bardziej niż standardowe soczewki. Dodatkowo, ich asferyczna konstrukcja eliminuje efekt powiększania lub zmniejszania się oczu, dzięki czemu użytkownik wygląda naturalnie i estetycznie. 

Kobieta wybiera okulary. Indeks soczewek.

Materiał wykonania soczewki a rodzaj indeksu

Indeksy soczewek okularowych dzielą się na dwa rodzaje pod względem tego, z jakiego materiału została wykonana soczewka. Możesz zatem zdecydować się na:

- Soczewki organiczne.

Organiczne szkła okularowe wykonywane są z tworzyw sztucznych. W przypadku tych soczewek, im wyższy jest współczynnik załamania światła, tym lżejsze będą soczewki okularowe. Warto pamiętać, że soczewki z tworzyw sztucznych na ogół są lekkie - dlatego, jeśli zależy Tobie na delikatności i niewyczuwalnych okularach, możesz wybrać tego typu szkła okularowe.

- Soczewki szklane.

Jeśli zdecydujesz się na soczewki szklane, nazywane inaczej mineralnymi, to powinieneś wiedzieć, że zazwyczaj stosuje się je do wysokich wad wzroku. Szkła wykonane ze szkła mogą być cienkie, ale niestety są cięższe niż soczewki organiczne. 

Jak wybrać właściwy indeks soczewek okularowych?

Zastanawiasz się, jaki indeks soczewek okularowych powinieneś wybrać? Zalecamy, abyś pozostawił to specjaliście. Wybierz się po poradę do optyka lub do optometrysty. Specjalista wykona niezbędne badania wzroku i określi, jaki indeks będzie najbardziej odpowiedni do Twojej wady refrakcji, ale także do stylu życia, jaki prowadzisz. 

W jaki sposób specjalista dobiera indeks?

Specjalista dobiera właściwy indeks przy pomocy kilku kryteriów. Do jednego z pierwszych należy wspomniana już wcześniej przez nas wada wzroku. Optyk lub optometrysta określa jej wielkość, a przy tym ilość dioptrii potrzebną do jej właściwego korygowania. Następnie zwraca uwagę na takie aspekty jak:

- Styl życia, jaki prowadzisz. 

To, jaki styl życia prowadzisz na co dzień, jest istotne przy doborze właściwych soczewek okularowych. Specjalista może zapytać o to, w jakich momentach dnia najczęściej korzystasz z okularów. To przydatna dla niego informacja, ponieważ może zdecydować się na inny indeks, jeśli pracujesz biurowo, dużo czytasz i piszesz, a na inny, jeśli zakładasz okulary tylko wtedy, gdy oglądasz wygodnie telewizję z kanapy, czy wtedy, gdy uprawiasz jakiś sport. 

- Właściwy dobór oprawek. 

Co ciekawe, w przypadku niewielkich wad wzroku indeksowanie nie zmienia wiele w widzeniu. Z tego powodu, specjaliści decydują się na nie wtedy, gdy sięgasz po cienkie, delikatne oprawki - ponieważ tego typu oprawki wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie, gdy wyposażone są w cienkie soczewki.

Indeks soczewek okularowych to dość ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę wybierając okulary i szkła korekcyjne. Decyzję o tym, jak wysoki powinien on być, warto powierzyć specjaliście. Wtedy będziesz mieć pewność, że zarówno indeks, jak i szkła są odpowiednio dobrane i dopasowane - a przy tym będziesz mógł cieszyć się sprawną i komfortową korekcją wady wzroku. Pamiętaj, że podobnie jest z innymi parametrami szkieł okularowych - nigdy nie należy dobierać ich na własną rękę, bez wcześniejszego badania i konsultacji optycznej.

Kobieta w okularach przed komputerem.


Bibliografia: 

1.https://www.wokularach.pl/blog/czym-sa-soczewki-o-wysokim-indeksie-i-czy-ich-potrzebujesz
2. https://www.przegladokulistyczny.pl/wspolczesna-wiedza-na-temat-soczewki