W dzisiejszych czasach wady wzroku stają się coraz bardziej powszechne. W związku z tym, okulary stały się jednym z najpopularniejszych narzędzi korekcji wzroku. Dla tych, którzy nigdy nie korzystali z narzędzi korekcji wzroku, codzienne noszenie na twarzy okularów może wydawać się wyzwaniem. Czy oczy będą musiały przyzwyczaić się do okularów? Jak wygląda proces adaptacji i czego można oczekiwać po założeniu pierwszej pary okularów? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej i odpowiemy na te i inne pytania. Sprawdź!
Okulary korekcyjne to narzędzie, które zazwyczaj nosi się przez większość dnia. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z takiej formy korekcji wzroku to dla Ciebie i Twoich oczu będzie to po prostu coś nowego. Oznacza to, że zarówno Ty jak i Twój organizm będziecie potrzebować czasu, by zaadaptować się w nowej sytuacji - oczy będą musiały przyzwyczaić się do okularów. W trakcie trwania tego procesu może wystąpić u Ciebie kilka niepożądanych objawów. Jednak bez obaw - ustępują one samoistnie po kilku dniach, a czasami zdarza się, że nawet po kilkunastu godzinach. To, jak dużo czasu będą potrzebować na przyzwyczajenie się Twoje oczy, zależy od Twoich indywidualnych możliwości.
Okulary korekcyjne mogą podnieść znacząco komfort Twojego życia. Szczególnie zauważalne będzie to w momencie, gdy wcześniej nie korzystałeś z oprawek i zaczynasz je nosić mając większą wadę wzroku.
Nawet jeśli wcześniej nie odczuwałeś bardzo swojej wady wzroku, ponieważ oczy były przyzwyczajone do radzenia sobie bez korekcji, to w okularach, na pewno poczujesz różnicę.
Gdy założysz okulary świat nabierze wyrazistości, ale z początkiem może być to bardzo specyficzne uczucie. Bez odpowiedniego korygowania, mięśnie oczu napinają się, by widzieć otoczenie jak najbardziej wyraźnie. Gdy założysz okulary o odpowiedniej mocy korygującej, to przez krótki czas możesz nawet widzieć gorzej. Dodatkowo będziesz miał wrażenie, jakby podłoga była wyżej niż w rzeczywistości, dlatego chodzenie po schodach może stanowić wyzwanie. Przeszkadzać Tobie może też oprawka od okularów, widoczna przez cały czas noszenia.
1. Najczęściej występującym objawem w trakcie przyzwyczajania się do okularów korekcyjnych jest to, że możesz czuć, że masz je na twarzy - co może być uciążliwe. Dodatkowo, czasami zdarza się, że nowi użytkownicy kątem oka widzą okulary w trakcie ich noszenia, co również wprawia w dyskomfort. Spokojnie! Kiedy przestaniesz o nich myśleć, one automatycznie znikną z pola widzenia - staną się niewyczuwalne i niewidoczne.
2. Początkowo, noszenie okularów może wywoływać ból i zawroty głowy, szczególnie, jeśli Twoja wada wzroku jest wysoka. Pamiętaj, że dla Twojego organizmu nagła zmiana ostrości widzenia może być wyzwaniem - więc potrzebuje on trochę czasu, by się do niej przyzwyczaić.
3. Okulary korekcyjne mogą być początkowo odpowiedzialne za pieczenie i zaczerwienienie oczu. To również normalny objaw który występuje z tego samego powodu, co zawroty i ból głowy. Daj sobie trochę czasu, a dolegliwości ustapią.
Może zdarzyć się, że objawy przyzwyczajania się organizmu do okularów nie ustąpią po kilku dniach. W takiej sytuacji warto udać się na konsultację do specjalisty. Może zdarzyć się, że parametry szkieł okularowych są niewłaściwie dobrane - wtedy niezbędna będzie ich wymiana.
Aby złagodzić dyskomfort związany z przyzwyczajeniem się do nowych okularów, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek:
- Stopniowo zwiększaj czas noszenia okularów. Na początku możesz założyć je na godzinę, potem na kilka godzin, na końcu na cały dzień.
- Dbaj o nawilżenie oczu. Do tego celu możesz wykorzystać krople nawilżające - dzięki temu zapobiegniesz pieczeniu i zaczerwienieniu oczu.
- Zakładaj okulary regularnie. Dbaj o to, by nie robić kilkudniowych przerw od ich noszenia - to mogłoby wydłużyć proces adaptacji.
- Regularnie czyść szkła okularowe. Warto pilnować tego, by okulary były czyste - zabrudzone szkła mogą męczyć wzrok, co wpływa na dyskomfort.
Zazwyczaj oczy muszą przyzwyczaić się do okularów. Może to mieć miejsce zarówno po zakupie nowych okularów korekcyjnych u ich stałych użytkowników, jak i też u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z korekcją wad refrakcji za pomocą tego narzędzia. Proces adaptacji bywa uciążliwy, ale po tym jak go przejdziesz - możesz cieszyć się klarownym i wyraźnym widzeniem każdego dnia! Warto również zaznaczyć, że nie zawsze oczy potrzebują czasu, by zaadaptować się do okularów - u niektórych osób proces ten nie występuje wcale i już od pierwszych minut cieszą się wygodą i dobrą jakością widzenia.
Bibliografia:
https://www.wokularach.pl/blog/czy-oczy-musza-sie-przyzwyczaic-do-okularow
https://www.wokularach.pl/blog/nowe-okulary-5-rad-na-szybka-adaptacje