Polaryzacja w okularach – co to jest i na czym polega?

image

Przez cały rok musisz chronić oczy przed szkodliwymi promieniami. Jednocześnie kluczowe znaczenie ma wygodą, jaką możesz sobie zapewnić, gdy będziesz nosić odpowiednie akcesoria. Jednak nie chodzi tu jedynie o okulary przeciwsłoneczne – w końcu mogą nie być wystarczające tuż po deszczu bądź w wyjątkowo słoneczny dzień. Wtedy szczególnie uporczywe są odblaski i refleksy – może na to pomóc polaryzacja. Okulary z taką powłoką są jeszcze skuteczniejsze.

Co to jest polaryzacja w okularach?

Na sam początek warto w ogóle dowiedzieć się, co to jest polaryzacja. Zwróć uwagę na to, że promienie światła mogą poruszać się pionowo lub poziomo. Jednak to szczególnie pierwszy rodzaj jest niezbędny, gdy chcesz dostrzec pewne przedmioty, kształty bądź kolory. Z kolei te poziome powodują refleksy, które mogą wręcz oślepić.

W bardzo prosty sposób możesz zrozumieć działanie tych problemowych promieni słonecznych. Wyobraź sobie, że poruszasz się po mokrej jezdni – zaraz po deszczu, gdy świeci słońce. Wtedy promienie odbijają się od wody, a Ty pomimo założonych okularów przeciwsłonecznych i tak możesz odczuwać spory dyskomfort. Po prostu standardowe modele tylko połowicznie radzą sobie z odbijanym światłem. Wówczas musisz mieć okulary z polaryzacją, bo to właśnie one zapewnią Ci widoczność nawet w wyjątkowo słoneczne dni, podczas patrzenia na śnieg lub w trakcie jazdy samochodem w deszczowy dzień.

Na czym polega polaryzacja w okularach?

Zauważ, że polaryzacja w okularach ma zadaniem odbijanie wszelkich poziomych promieni. Dzięki temu do oka zostaną skierowane jedynie te pionowe, co zapewni Ci naprawdę dobrą widoczność. Poza tym z pola widzenia znikają refleksy i odblaski, a zamiast tego otrzymujesz dużo lepszy kontrast kolorów. Po prostu barwy są bardziej nasycone, co znacznie poprawia komfort widzenia. Oprócz tego polaryzacja chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

polaryzacja w okularach

Dla kogo są okulary polaryzacyjne?

Działanie warstwy polaryzacyjnej znacznie zwiększa komfort podczas jazdy samochodem lub kierowania innego typu pojazdem. Dlatego to idealne rozwiązanie dla osób, które często poruszają się w ten sposób lub są zawodowymi kierowcami. Z pewnością korzyści tych modeli odkryją również wędkarze i marynarze, ponieważ pozwoli to na skuteczne ograniczenie refleksów odbijających się od wody. Polaryzacja to niezbędna powłoka u wszystkich miłośników sportów zimowych. Zwróć tylko uwagę na to, że podczas jazdy na nartach lepiej sprawdzą się modele bez tej dodatkowej warstwy, gdyż umożliwia to lepsze odróżnienie śniegu od lodu. Choć tak naprawdę jest przydatna nawet podczas codziennego spaceru po ośnieżonej okolicy.

Jeśli wyjeżdżasz na letnie wakacje bądź po prostu spędzasz wtedy dużo czasu na świeżym powietrzu, to zadbaj o noszenie okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją. Wtedy zyskasz jeszcze bardziej kompletną ochronę dla swoich oczu. Z pewnością te modele sprawdzą się także u osób o wrażliwych oczach. Wówczas skutecznie zniwelujesz nadmierne łzawienie, pieczenie czy zaczerwienienie oczu.

Dlaczego warto wybrać okulary polaryzacyjne?

Efekt, jaki zapewnia warstwa polaryzacyjna, sprawia, że noszenie tego typu modeli jest równoznaczne z ogromną wygodą. Oprócz tego znacznie zwiększasz swoje bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Dlatego tak wielu kierowców decyduje się na ten dodatek. W końcu polaryzacja zapewnia znacznie większą widoczność – bez względu na warunki atmosferyczne. Poznaj też inne zalety tego rozwiązania!

polaryzacja w okularach

Skuteczna eliminacja odblasków

Zapewne nie lubisz wrażenia ograniczenia widoczności, a wręcz w niektórych sytuacjach jest to naprawdę niebezpieczne. Szczególnie gdy prowadzisz jakiś pojazd. Właśnie z tego powodu ogromnym atutem okularów z polaryzacją jest wysoka skuteczność w ograniczaniu oślepiających odblasków. Nareszcie nie musisz mrużyć oczu podczas spoglądania na zachód słońca, spacerów nadmorską promenadą lub spoglądania na zaśnieżoną drogę.

Głębokie nasycenie barw

Tradycyjne okulary przeciwsłoneczne mocno ingerują w naturalne kolory, jakie dostrzegasz, co nieco zniekształca otaczający Cię obraz. Choć na ogół nie stanowi to dużego utrudnienia, to jednak istnieją sytuacje, gdy te zmiany są dość kłopotliwe. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się autentycznymi widokami, to zdecyduj się na modele z warstwą polaryzacyjną. Dzięki temu będziesz cieszyć się nasyconymi i głębokimi kolorami. Poza tym widzenie stanie się znacznie  ostrzejsze.

Ochrona przed promieniami

Bardzo ważne jest to, że polaryzacja okularów jeszcze bardziej zwiększa ich skuteczność, a tym samym zyskujesz praktycznie 100% ochronę przed promieniami słonecznymi. W ten sposób będziesz cieszyć się nie tylko modnym i dopasowanym dodatkiem, ale również zadbasz o zdrowie i prawidłową kondycję Twoich oczu.

polaryzacja w okularach

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – czy jest potrzebna?

Wiesz już, do czego służy polaryzacja w okularach, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że ta powłoka bardzo często jest dodawana do modeli przeciwsłonecznych? Zauważ, że sam filtr UV nie chroni Twoich oczu przed refleksami i odblaskami. Dlatego, choć w większości przypadków będzie to wystarczające zabezpieczenie, to jednak niekiedy możesz potrzebować mocniejszej ochrony. W takim przypadku niezbędna jest powłoka polaryzacyjna w okularach przeciwsłonecznych. Dzięki temu szkła będą stanowiły naprawdę skuteczną barierę – właśnie z tego powodu potrzebny jest filtr UV oraz polaryzacja.