Jak masować kanaliki łzowe niemowlętom?

image

Łzy kojarzone są z wyrażaniem emocji u dziecka – smutku lub radości. Jednak u każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, łzy są również sposobem narządu wzroku na ochronę oka oraz na jego nawilżenie. W przypadku ich nadmiaru odpływają przez kanaliki łzowe, prosto do woreczka łzowego, a później do jamy nosowej. Czasem zdarza się jednak to, że zostają zatkane kanaliki łzowe. Okazuje, że 6% niemowlaków oraz noworodków ma zatkany kanał łzowy. Co w takiej sytuacji robić? Jako jeden z najskuteczniejszych sposobów przy tej przypadłości wskazuje się masaż kanału łzowego. Delikatność i precyzja są tutaj kluczowe, dlatego koniecznie dowiedz się, jak masować kanał łzowy u małego dziecka.

Wrodzona niedrożność dróg łzowych – kiedy występuje?

Maluszek, zanim jeszcze przyjdzie na świat, ma zamknięte kanaliki łzowe. Za ten stan odpowiedzialna jest zastawka Hasnera, czyli błona, która znajduje się w dolnej części przewodu nosowo-łzowego. Prawidłowy odpływ łez jest możliwy, gdy błona pęknie tuż po narodzinach. Odbywa się to zazwyczaj wraz z pierwszym krzykiem dziecka po narodzinach.

Jednak zdarza się też tak, że nie dojdzie do pęknięcia błony. Wtedy właśnie niestety występuje niedrożny kanał łzowy u niemowląt o charakterze wrodzonym.

Jak rozpoznać zatkany kanalik łzowy u niemowląt?

Pierwszym i najczęstszym objawem, który wskazuje na zatkany kanalik lzowy, czyli niedrożność, jest na pewno łzawiące oko u noworodka. Oprócz tego niejednokrotnie pojawia się również ropienie oka u noworodka. Przez to, że oko dziecka nie oczyszcza się prawidłowo z nagromadzonego kurzu czy bakterii, to jest narażone na występowanie licznych infekcji narządu wzroku, które w tym okresie życia są jeszcze bardziej nieprzyjemne. Sklejanie się oczka malucha i żółtawa wydzielina to ostateczne ostrzeżenie alarmowe, że są zatkane kanały łzowe u niemowląt.

jak masować kanaliki łzowe niemowlętom

Zatkane kanały łzowe a katar

Czy wiesz, że  ropiejące oczko u noworodka może wystąpić nie tylko z powodów wrodzonych? Czasem zdarza się też tak, że również inne przyczyny wpływają na zaburzenie w prawidłowym odpływaniu łez do jamy nosowej.
Winowajcą może być katar, który bardzo często powoduje występowanie u dzieci obrzęku błony śluzowej nosa. Przez to też odpływ łez przez przewód nosowo łzowy zostaje zaburzony, a to z kolei jest prostą drogą do tego, aby pojawiło się ropienie oczka u noworodka.

Niedrożność ma tutaj charakter tymczasowy, bo gdy zostanie wyleczony katar i inne objawy, np. kaszel czy gorączka, to łzawiące i ropiejące oko u niemowlaka również nie będzie już występować.

Masaż kanału łzowego u niemowląt – jak prawidłowo go wykonać?

Masowanie kanałów łzowych u niemowląt uznaje za jedno z najłatwiejszych sposobów na ropiejące oko u niemowlaka. Masaż oka mogą wykonywać rodzice w domu. Najlepszą porą jest czas po karmieniu dziecka.

jak masować kanaliki łzowe niemowlętom

Oto krótka instrukcja, jak masować kanał łzowy u niemowląt:

  • Podczas masażu oka bądź ostrożny i delikatny, aby nie zrobić dziecku krzywdy.
  • Dlatego też delikatnie uciskaj przyśrodkową część (w okolicy ujścia punktów łzowych) obu powiek.
  • W ten sposób skutecznie zamkniesz kanaliki lzowe.
  • Kolejnym krokiem powinno być odrobinkę bardziej stanowczy ruch ściągający, związany z przesuwaniem palcem w dół po bocznej ścianie nosa dziecka. Najczęściej te czynności wystarczają do tego, aby możliwe było udrażnianie kanałów łzowych u niemowląt.
  • Niezwykle istotna jest systematyczność, bo tylko wtedy masaż kanału łzowego przyniesienie oczekiwany efekt. Najlepiej wykonuj go ok. 4 razy dziennie. Do tego powyższe czynności wykonuj za każdym razem ok. 5 razy.
  • Po masażu oka niemowlaka przeczyść jego oczy przy pomocy kropli do oczu lub soli fizjologicznej.

Masaż na zatkany nos

W przypadku zatkanego nosa również bardzo skuteczny okazuje się być masaż. Dlatego połóż dziecko na plecach, aby mogło swobodnie oddychać. Masaż na zatkane zatoki wykonuj przy pomocy kciuków, którymi przesuwaj wzdłuż grzbietu nosa – zacznij od dołu do góry. Później masuj ukośnie policzki dziecka. Palce możesz posmarować oliwką, aby dodatkowo rozgrzać masowany obszar, co pozwoli łatwiej spływać zalegającej wydzielinie przez nos.

Zatkany kanał łzowy u niemowląt – leczenie, pozostałe sposoby

Bardzo ważne jest udanie się do pediatry, który rozpocznie leczenie lub od razu skieruje małego pacjenta do okulisty, który ma bardziej specjalistyczną wiedzę na ten temat. Lekarz będzie w stanie przy pomocy lampy szczelinowej czy też wziernika pośredniego określić, czy kanał łzowy jest zatkany.

jak masować kanaliki łzowe niemowlętom

Antybiotyk na ropiejące oczko u niemowlaka

W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie antybiotyku na ropiejace oko u noworodka. Jednak specjalista zdecyduje się na taki krok jedynie, gdy ropienie jest bardzo duże. W końcu zadaniem antybiotyku będzie zlikwidowanie stanu zapalnego, jaki powstał, a nie spowoduje udrożnienia kanału łzowego u niemowląt. Antybiotyk należy wtedy stosować maksymalnie przez tydzień.

Sondowanie dróg łzowych

Jeśli masaz kanalika lzowego oraz antybiotyk nie pomogą w udrożnieniu kanalików łzowych, to niezbędne stanie przetykanie kanałów łzowych podczas zabiegu. Tzw. sondowanie dróg łzowych polega na tym, że do kanalików łzowych zostają wprowadzone bardzo cienkie, metalowe sondy, których zadaniem będzie przebicie błony. Przetykanie kanałów łzowych u niemowląt trwa krótko i wykonywany jest przy pomocy miejscowego lub ogólnego znieczulenia. Rodzaj znieczulenia dostosowany jest do wieku dziecka – u maluchów do 6. miesiąca życia wybierane jest znieczulenie miejscowe, a u starszych ogólne, pod narkozą.