Czym zajmuje się optyk? Jakie ma uprawnienia?

image

Optyk to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w dbałości o nasz wzrok. Choć często mylony z okulistą lub optometrystą, jego zakres obowiązków i kompetencji jest odmienny, ale równie istotny dla zdrowia oczu. W tym artykule opowiemy więcej o tym, co należy do obowiązków optyka, a także o tym, jakie posiada on uprawnienia. Sprawdź! 

Optyk: kim jest? 

Optyk to specjalista, który zajmuje się przede wszystkim doborem i dopasowywaniem okularów do indywidualnych potrzeb klientów. Aby zostać optykiem należy mieć co najmniej średnie wykształcenie, najlepiej w kierunku technik-optyk lub skończyć studia na kierunku optyka okularowa lub optometria (taka osoba posiada również kwalifikacje optometryczne). 

- Optyk to osoba, która pomaga w dopasowaniu najlepszych okularów zgodnie z indywidualnymi preferencjami i cechami danego klienta. Sprawdza i dobiera rozmiar okularów.

- Specjalista ten zamawia soczewki okularowe, których parametry określa osoba o odpowiednich kwalifikacjach. Gdy soczewki dotrą, ten umieszcza je w oprawach - zanim jednak to zrobi, wraz z klientem wybiera te dla niego najlepsze. 

Czy u optyka naprawię swoje okulary?

Optycy zajmują się naprawą okularów. Należy zaznaczyć, że to osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do tego, by okulary były naprawione precyzyjnie i solidnie. Optyk pomoże w wymianie zauszników, dokręceniu śrubek, wymianie szkieł. Możesz zgłosić się do niego również wtedy, gdy Twoje oprawki z jakiegoś powodu są niedopasowane.

Optyk dobiera okulary dziecku.

Optyk a optometrysta: czym się od siebie różnią?

Optyk i optometrysta to zbliżone do siebie nazwy, w związku z czym niektóre osoby mylą lub zrównują ze sobą te profesje. Należy jednak wiedzieć, że kwalifikacje tych specjalistów różnią się od siebie. 

Optyk to osoba, która realizuje receptę okularową. Receptę tą może wystawić Tobie okulista lub właśnie optometrysta. Optometrysta może przeprowadzić badanie wzroku i wypisać odpowiednie parametry na recepcie: zarówno na okulary, jak i na soczewki. Sprawdź, czy można kupić soczewki na podstawie recepty na okulary. Optyk nie posiada takich kwalifikacji. Profesja ta specjalizuje się w dobieraniu odpowiednich okularów: zarówno pod względem wystawionej recepty, jak i pod względem estetycznym i praktycznym. 

Jakie uprawnienia posiada optyk? 

Optyk pomaga dobrać spersonalizowaną parę okularów. Określa, jakie okulary będą najlepsze dla danej osoby: doradza w kategorii grubości szkieł, w kształcie, we wzorze, w rozmiarze. Optyk nie posiada uprawnień zezwalających na określenie wady refrakcji, badanie wzroku oraz na diagnozy chorób oczu, ani na wypisywanie recept. Jeśli jednak optyk ukończył szkołę wyższą na kierunku optometria, to oznacza, że posiada uprawnienia optometrysty - wtedy może zbadać wzrok i określać jakie parametry powinny mieć soczewki okularowe u danej osoby. 

Optyk podaje okulary.

Czy warto odwiedzać optyka? 

Jeśli zależy Tobie, aby Twoje okulary były właściwie dobrane i odpowiednio pełniły swoją funkcję to zakup okularów u optyka będzie strzałem w dziesiątkę. Optyka możesz odwiedzić zarówno fizycznie, w sklepie stacjonarnym, jak i zdalnie, w sklepie internetowym! 

Optycy stacjonarni 

Optycy stacjonarni oferują wiele korzyści, które przyciągają klientów ceniących sobie bezpośredni kontakt i profesjonalną obsługę. Przede wszystkim, wizyta u optyka stacjonarnego pozwala na skorzystanie z indywidualnych konsultacji. Niektórzy optycy oferują darmowe badanie wzroku przy zakupie okularów. W salonach optycznych klienci mogą również przymierzyć różne modele oprawek, dzięki czemu mogą sprawdzić, w jakich czują się najlepiej. W stacjonarnym punkcie istnieje również możliwość szybkiej naprawy okularów.  

Optycy internetowi

Zakupy u optyków internetowych to równie dobre rozwiązanie, które często jest zdecydowanie bardziej praktyczne. Odpowiada za to przede wszystkim wygoda – zamawianie okularów czy soczewek przez internet oszczędza czas i pozwala dokonać zakupów z dowolnego miejsca o dowolnej porze dnia lub nocy. Sklepy online charakteryzują się szerszym asortymentem produktów niż tradycyjne salony stacjonarne: możesz w nich przebierać pośród najróżniejszych marek i producentów, co często nie jest możliwe stacjonarnie. Istotne są również bardziej konkurencyjne ceny i liczne promocje sezonowe. Dzieje się tak dzięki mniejszym kosztom operacyjnym. Innym plusem korzystania z usług internetowych optyków jest dostęp do licznych opinii innych użytkowników oraz szczegółowe opisy produktów wraz ze zdjęciami wysokiej jakości, które pomagają w dokonaniu świadomego wyboru. 
Dużym atutem wielu optyków internetowych, np. sklepu wOkularach.pl jest możliwość skorzystania z wirtualnej przymierzalni. Dzięki niej możesz przymierzyć każde okulary jakie tylko wpadną Tobie w oko i sprawdzić, jak będziesz w nich wyglądać. Sprawia to, że nie kupujesz przysłowiowego kota w worku. 

Wiesz już, czym zajmuje się optyk i jakie ma uprawnienia. Jesteś ciekaw, na czym polega badanie refrakcji oka? Sprawdź inny z naszych artykułów. 

Bibliografia:

Zając M., Optyka okularowa, Wyd. DWE Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2007
Zając M., M. Ciebiera, Okulary. Podręcznik dla optyków., Wyd. DWE Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2024
https://www.wokularach.pl/blog/czym-rozni-sie-optyk-od-okulisty

 

Po co nam brwi i rzęsy?